Згідно з указом, у країні протягом 10 років, починаючи з 2018 року, буде вжито заходів із забезпечення конституційних гарантій всебічного розвитку і функціонування української мови. Указ передбачає створення «єдиного культурного простору України та збереження цілісності культури», що б це не означало.
На ідею створення такого указу, згідно із заявою самого Петра Порошенка, його наштовхнули українські наукові діячі.
«До мене звернулися видатні діячі науки для того, щоб я оголосив 2018 рік роком української мови. Я відмовив, – гордо повідомив президент. – Тому що за один рік ти мову не захистиш».
Далі Порошенко повідомив, що вирішив підписати указ про оголошення «десятиліття української мови».
В указі також йдеться про створення умов для реалізації прав громадян на отримання інформації рідною українською мовою, у тому числі з друкованих ЗМІ, реклами тощо. Проте Порошенко згадав, що не збирається обмежувати нацменшини і їхні права розмовляти своїми мовами.
«Як глава держави і як активний учасник процесу розвитку української політичної нації я повинен піклуватися і дбаю про те, щоб законодавчі ініціативи залишали великий простір для реалізації прав тих громадян, чиєю мовою спілкування стала кримськотатарська, російська, грецька, румунська, болгарська, польська. Але українську мову ми всі разом будемо захищати. Це наше пріоритетне завдання», – підкреслив президент.
Порошенко також не забув сказати про те, що з приходом до влади він уже зробив для захисту української мови чимало. Наприклад, упровадив мовні квоти на радіо і телебаченні, що, на його думку, посприяло популяризації української мови.