Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України закидає усунутому з посади голову правління Суспільного мовника Зурабу Аласанії те, що він не показав хресний хід за єдину помісну церкву, засідання Генасамблеї ООН і один із економічних форумів – на всіх цих заходах був присутній президент.
Про це повідомив Зураб Аласанія, опублікувавши у своєму Facebook частину проекту рішення наглядової ради, на якому обґрунтовували його усунення.
«Це не рішення, але частина проекту такого рішення наглядової ради, на якому наглядова рада базує відсторонення. Хоч би не палилися так відкрито», – написав Зураб Аласанія.
У документі зазначається, що Аласанія «не організував мовлення каналу “UA:Перший” ні як “суспільно-політичного каналу”, ні як “інформаційного та суспільно-політичного мовлення з елементами освіти”», а тому «канал не висвітлив оперативно або не висвітлив взагалі (крім коротких згадок у новинах)» перелічені події за участю президента.
Також наголошується, що Аласанія неправильно зрозумів принцип «відсторонення від влади», що призвело «до повної деполітизації новин», що «прямо суперечить місії “надавати достовірну і збалансовану інформацію про Україну та світ”».
Член наглядової ради НСТУ Євген Глібовицький, який був відсутній на засіданні, пропонує скасувати результати скандального голосування за відсторонення Зураба Аласанії від посади голови правління НСТУ. Про це він пише на своїй сторінці у Facebook.
З його слів, такий вихід із ситуації, що склалася, відповідає як закону, так і українській практиці управління. «Скасувати результати голосування щодо розірвання контракту з Зурабом Аласанією як такі, що місять процедурні порушення та не є оформленими у відповідності до вимог закону про Суспільне телебачення та радіомовлення України та не дозволяють встановити точний результат голосування», – зазначає Глібовицький.
З його слів, сумніви викликає відсутність встановленого мотиву, який за законом міг би бути підставою для відставки, а також результат голосування. «За 3 голосів “проти”, принаймні, за різними свідченнями від 4 до 6 членів наглядової ради зараз стверджують, що вони голосували “проти”. Це може ставити питання про довіру до процесу організації голосування, якості та підготовленості лічильної комісії тощо. Але, якщо припустити, що хтось із членів наглядової ради проголосував за відставку, але каже неправду, публічно стверджуючи, що був/ла проти – виникає питання про сумлінність членів наглядової ради або наявність тиску на них. Є також інші процедурні проблеми, які я очікую побачити в судових позовах щодо вчорашнього голосування», – зазначає Глібовицький.
З його слів, сукупність цих підозр ставить під сумнів результат голосування. Член ради пропонує скликати нове засідання наглядової ради та внести до порядку денного питання про відповідальність голови правління НСТУ. Глібовицький закликає провести відкрите засідання з розглядом питання відповідно до вимог закону.
Зураб Аласанія, тим часом, написав у своєму Facebook, що розглядає можливість оскаржити рішення в суді.
«В іншому випадку, я не бачу, як цей склад наглядової ради може далі бути гарантом довіри до незалежності суспільного мовлення, і має піти у відставку в повному складі. Для цього теж є правові підстави. М’яч на стороні наглядової ради ПАТ НСТУ», – резюмує Глібовицький.
Нагадаємо, наглядова рада НСТУ призначила в. о. голови Суспільного мовника члена правління НСТУ Миколу Чернотицького. Чернотицький не був присутній під час засідання наглядової ради, тому поки невідомо, чи погодиться він тимчасово очолити «Суспільне». У коментарі «Українській правді» голова наглядової ради Тетяна Лебедєва повідомила, що повний текст аргументації звільнення Аласанії буде оприлюднений через 5 днів – у протоколі на сайті НСТУ, членам ради необхідно час, щоб його узгодити.
Зураб Аласанія, тим часом, написав у своєму Facebook, що розглядає можливість оскаржити рішення в суді.
За власною інформацією «Телекритики», вчора ввечері Тетяна Лебедєва після голосування вирушила в Кабмін, де обговорювалася тема недофінансування НСТУ. Також у нашого видання є відомості, що Зураб Аласанія сам хотів піти з посади голови НСТУ ще в жовтні 2018-го.
Фото: НСТУ