Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 19 вересня оголосила попередження телеканалу «112 Україна» на предмет порушення програмної концепції за його п’ятьма регіональними цифровими ліцензіями, записаними на компанії «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Перевірка була оголошена 1 серпня на підставі моніторингу 19 липня. За це рішення члени відомства проголосували одностайно. У мовника є місяць на усунення порушень. Представники мовника не з’явилися на засідання – на каналі проігнорували запрошення на нього. 5 вересня з цієї причини розгляд матеріалів позапланових перевірок компаній вже переносився.
Регулятор відзначив порушення програмних концепцій за ліцензіями п’яти регіональних цифрових мовників. У них вказані 11 годин 51 хвилин кінопоказу, 3 години 30 хвилин розважальних і музичних програм, 2 години 30 хвилин інформаційно-аналітичних програм, 30 хвилин дитячих програм, а також по 15 хвилин культурно-мистецьких і науково-просвітницьких передач. Моніторинг показав, що мовник транслює тільки інформаційно-аналітичні та публіцистичні передачі обсягом 22 години 50 хвилин 17 сек. Формат мовлення самовільно змінено з розважально-інформаційного з кінопоказом на інформаційний.
Також самовільно видозмінені логотипи – у дозвільних документах на мовлення визначені такі для цих регіональних компаній: ТОВ «Новий формат ТВ» – емблема «112 Україна», ТОВ «Аріадна ТВ» – емблема «112 Україна», ТОВ «Партнер ТВ» – емблема «112 Україна», ТОВ «ТВ Вибір» – емблема «112 Україна», ТОВ «Лідер ТВ» – емблема «112 Україна». Замість цього мовник використовує тільки логотип «112 Україна».
Примітно, що це третя перевірка телеканалу: перші дві були оголошені з супутникової ліцензії мовника 11 жовтня 2018 року і 21 лютого 2019 року на предмет розпалювання ворожнечі. Їх результати досі не підбито. Причини невинесення цих питань не повідомлялися.
Перший заступник голови Нацради та в. о. голови Ольга Герасим’юк прокоментувала цю ситуацію: «Дуже шкода, що немає представників, що вони продовжують цю традицію відмови від отримання запрошення, відмови від можливості тут, на засіданні, проговорити аргументи, які Національна рада представила. Це дуже прикро. Мені здається, що це слабка позиція».
Також Ольга Герасим’юк зауважила, що захищати свої права телеканалу потрібно цивілізованим шляхом і не порушувати при цьому журналістські стандарти, а головне – “важливо не обманювати глядача”. «Прикро, що канали, замість того, щоби дослухатися до цих абсолютно законних вимог, витрачають ефірний час на те, щоб шукати компромат на членів Національної ради, огульно звинувачувати їх. Я думаю, що така позиція дуже далека від свободи слова, вона зовсім зі свободою слова не має нічого спільного», – сказала в. о. голови регулятора.
Заступник голови Нацради Уляна Фещук нагадала, що зазначені регіональні компанії, які отримали ліцензії на конкурсі, більш як чотири роки тому самовільно змінили власні програмні концепції і з тих пір ретранслюють телеканал «112 Україна», хоча мають зовсім інші зобов’язання і повинні забезпечувати місцевою інформацією саме ті регіони, на які вони мають мовити відповідно до своїх ліцензій. Члени Національної ради також звернули увагу на те, що телеканал «112 Україна», а отже й п’ять цих телеканалів, поширюють спотворену інформацію, що в каналу «112 Україна» регулятор забирає ліцензію. У телеканала залишається суупутникова ліцензія, в через порушення умов власних регіональних цифрових ліцензій він позбавив жителів своїх регіонів можливості отримувати локальний контент про події місцевого значення.
Зазначимо, телеканал «112 Україна» веде супутникове мовлення за ліцензією, записаною на ТОВ «ТРК “112 ТВ”», а також ефірне цифрове мовлення, записане на п’ять компаній із регіональними цифровими ліцензіями – «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Семирічний термін дії п’яти регіональних цифрових ліцензій «112 Україна» сплив 19 вересня минулого року. Ліцензії мовника за законом залишаються чинними до ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Регулятор не міг це зробити через судовий процес.
Як повідомлялося, 19 грудня 2018 року Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив Нацраді з питань телебачення і радіомовлення у задоволенні його апеляції і залишив чинним рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня, яке забороняє регулятору відмовляти п’яти компаніям групи «112 Україна» у продовженні їхніх цифрових ліцензій. Компанії групи «112 Україна» у своєму позові наполягали на тому, щоб суд визнав протиправною бездіяльність Нацради, яка у встановлений законом термін (за два місяці до закінчення) не розглянула заяви цих компаній про продовження їхніх ліцензій. Своєю чергою, Нацрада подала апеляцію, у якій просила суд скасувати постанову в забезпеченні позову. Шостий апеляційний суд Києва 16 вересня відмовив компаніям телеканалу «112 Україна» в задоволенні їхніх вимог, що, відповідно, розблокувало розгляд питання продовження ліцензій. Попередньо Нацрада планувала розглянути питання 26 вересня, через що телеканал запустив промокампанію з проханням «зберегти в країні свободу слова». Також мовник вирішив подати нові позови до суду про перевищення 5-річного терміну здійснення повноважень трьома членами відомства: в розумінні телеканалу вони не повинні ухвалювати будь-які рішення щодо каналу й брати участь у засіданнях, де розглядаються їхні питання.
Раніше «Телекритика» писала про те, що в 2018 році Нацрада штучно затягнула розгляд питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна». Регулятор мав намір розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна» шість разів у червні – жовтні 2018-го, але цього не сталося нібито через листи СБУ (яка, за повідомленням тодішнього голови Нацради Юрія Артеменка, попросила відтягнути розгляд питання до результатів розслідування зміни власності). У лютому екс-нардеп Сергій Лещенко у своєму відеоблозі запевняв, що СБУ насправді просила Нацраду «розглянути питання про відмову в продовженні цифрових ліцензій» (з посиланням на отриману відповідь на депутатський запит у СБУ). На думку нардепа, Артеменко навмисно неправильно трактував лист СБУ через кулуарні домовленості між Петром Порошенком і Віктором Медведчуком. Телеканал «112 Україна», а також NewsOne, згідно з моніторингами тодішніх телеефірів, регулярно висвітлювали офіційні заходи за участю Петра Порошенка.
Крім п’яти регіональних цифрових ліцензій у мовника є також супутникова ліцензія, через яку «112 Україна» веде мовлення у провайдерів платного телебачення.
Нагадаємо, телеканали «112 Україна», ZIK і NewsOne входять до медіахолдингу «Новини» нардепа «Опозиційна платформа – За життя» та давнього політичного і бізнес-партнера Віктора Медведчука Тараса Козака. Генеральним продюсером «Новин» є Олексій Семенов, екс-генпродюсер телеканалів «Прямий», NewsOne і «112 Україна».
Фото: 112.ua