Про це під час прес-конференції в НСЖУ 25 квітня заявив сам потерпілий працівник відділу журналістських розслідувань інтернет-видання «Волинь 24» Сергій Шаповал.
20 квітня Шаповал разом із оператором «12 каналу» Романом Харченком знімали сюжет про нелегальний продаж палива в Теребовлянському районі Тернопільської області. У результаті на них напали, побили і якийсь час утримували в приміщенні. А потім самі нападники викликали поліцію, звинувативши журналістів у крадіжці дизельного палива.
«Правоохоронці, які прибули на місце подій, дуже неохоче викликали швидку. Воно й зрозуміло – політик і бізнесмен у невеликому населеному пункті – людина серйозна. Але після дзвінка в редакцію, правоохоронці змінили ставлення до нас, прийняли заяву і відправили до лікарні, де мені наклали шви, а оператору надали необхідну допомогу. І тільки завдяки тому, що журналісти – особи публічні, до нас поставилися відповідно до закону», – розповів Шаповал.
Але на цьому поневіряння журналістів не закінчилися. Спочатку поліція відмовлялася проводити об’єктивне розслідування інциденту й ігнорувала докази, надані постраждалими. Присутня на прес-конференції Людмила Яворська, керівник відділу журналістських розслідувань порталу «Волинь 24» описала ситуацію так:
«Коли нападник зателефонував до поліції і повідомив, що нібито на його підприємстві сталася крадіжка 10 літрів дизпалива на виклик виїхало мало не піввідділку поліції. Та коли з’ясувалося, що на території є хлопці, які так само хочуть повідомити про інший злочин, набагато важчий, то цю заяву не дуже хотіли приймати. Навіть пропонували спочатку поїхати в лікарню, а заяву писати вже наступного або якогось іншого дня. Власне, домогтися відкриття кримінального провадження вдалося тільки завдяки активній і потужній підтримці всеукраїнських ЗМІ та наших колег на місці».
Людмила зазначила, що звиклі до безкарності місцеві «князьки» зазвичай дорожать своєю репутацією. Тому ситуаціям на кшталт цієї необхідно надавати публічного розголосу, адже це важливий метод впливу.
«Безопасность журналистов – в их собственных руках»
Підсумок прес-конференції підбив голова НСЖУ Сергій Томіленко.
«Щодо самого Сергія, то лікарі наполягають на стаціонарному лікуванні. Тому йому довелося докласти зусиль, щоб приїхати до Києва на зустріч, щоб розповісти свою історію, – сказав він. – Національна спілка журналістів України прагне привернути увагу широкої аудиторії до цієї ситуації, щоб допомогти нашим волинським колегам відстояти свої права. І щоб таких випадків, коли людина застосовує грубу силу до журналістів, тому що розуміє, що не буде покарана, більше не траплялося в майбутньому».
До речі, побитий оператор Роман Харченко приїхати на прес-конференцію не зміг, оскільки досі перебуває у лікарні. У нього серйозний струс головного мозку, і він поки що не може пересуватися без сторонньої допомоги.