Минулого тижня Верховна рада ухвалила законопроект №5114 про заборону ввезення книжок антиукраїнського змісту. Тепер для того, щоб привезти в Україну книжку російського виробництва необхідний спеціальний дозвіл від експертної комісії.
Ми зібрали книжки, які зараз заборонені в різних країнах світу.
«Велика душа: Махатма Ганді та його боротьба в Індії», Джозеф Лелівелд
Заборонена в індійському штаті Гуджарат. Автор каже, що намагався писати чесно, а в результаті його книжку заборонили в рідному штаті Ганді, а в Америці вважали, що він хотів довести, що Ганді був “сексуальним ексцентриком, політично некомпетентною людиною і фанатичним диваком”.
Зокрема, у квітні 2011 року законодавчі збори штату Гуджарат одностайно проголосувала за заборону книги. Головною причиною стало припущення автора, що Махатма Ганді мав гомосексуальні стосунки.
“Моя книга – про боротьбу Ганді за соціальну справедливість, а не його інтимні стосунки. Хоча він був складною людиною, і ці дві теми пов’язані”, – сказав Джозеф Лелівелд після того, як навколо його книжки розгорівся скандал.
«Сатанинські вірші», Салман Рушді
Основна тема роману – емігранти і складність асиміляції в новій культурі, неминучість повернення до коріння. Автор веде розповідь за двома паралельними лініями: у сучасних Бомбеї, Лондоні і знову Бомбеї, а також у стародавній Аравії часів пророка Мухаммеда.
Книга була опублікована у Великій Британії в 1988 році. Майже відразу ж в Індії її заборонили. Цього ж року роман заборонили в Південній Африці, Пакистані, Саудівській Аравії, Єгипті, Сомалі, Бангладеш, Судані, Малайзії, Індонезії та Катарі.
Мусульмани всього світу влаштовували демонстрації, в результаті яких навіть гинули люди (Пакистан, Індія). Через рік після публікації книги лідер ісламської революції в Ірані Рухолла Хомейні видає фетву, яка закликає всіх мусульман стратити кожного, хто був причетний до видання роману. А іранський релігійний фонд і місцевий бізнесмен пропонують грошову винагороду за вбивство Рушді.
У США мусульмани домоглися того, що дві великі книжкові мережі прибрали книгу з полиць третини своїх магазинів у країні. Велика Британія розірвала дипломатичні відносини з Іраном. А в Малайзії, Занзібарі та Індонезії за зберігання романа передбачена кримінальна відповідальність.
Єдина країна, де більшість населення – мусульмани, а роман не заборонено – Туреччина.
У 2012 році винагорода за вбивство Рушді зросла до $3,3 млн.
«Куховарська книга анархіста» , Вільям Пауелл
Книжка була написана як протест проти війни США у В’єтнамі і, незважаючи на назву, не має нічого спільного з анархізмом. Це посібник, який допомагає виготовити в домашніх умовах наркотики, зброю, вибухівку та отруту.
Вона була заборонена в Австралії аж до 31 жовтня 2016 року. А в 2007 році у Великій Британії 17-річного підлітка заарештували за зберігання цієї книжки. Його звинуватили в тероризмі, однак через рік відпустили. У 2010 році у графстві Дарем (Велика Британія) за цією ж статтею потрапили до в’язниці батько з сином.
Зараз книжка заборонена в Росії і внесена там у «Федеральний список екстремістських матеріалів».
Економіст, професор Кембриджського університету Чан у своїй роботі вказує на недоліки капіталістичного ладу і робить пропозиції щодо їх усунення. Автор детально досліджує історію капіталізму в Англії та США, а також зупиняється на інших країнах – від Японії до Мексики і від Китаю до Чилі. З його слів, практично завжди капіталізм був вирощений державою в теплиці протекціонізму, тоді як свобода торгівлі нав’язувалася буквально гарматами.
Міністерство оборони Південної Кореї склало «чорний список» книжок, читання яких заборонене військовослужбовцям і «Погані самаритяни» – одна з них.
«Код да Вінчі», Ден Браун
Книжка популярного американського письменника заборонена до продажу в Лівані, оскільки Католицький інформаційний центр країни назвав роман блюзнірським.
“Деякі фрагменти книги зачіпають засади християнської релігії. Наприклад, автор пише, що Марія Магдалина мала дітей від Ісуса Христа, що абсолютно неприйнятно для нас”, – заявив президент центру.
Роман «Код да Вінчі» розповідає про дослідника, який вивчає твори італійського художника, присвячені релігійним темам. За сюжетом, він знаходить у полотнах натяки на те, що Марія Магдалина була не блудницею, а дружиною Ісуса.
Влада Лівану намагається зберегти баланс між різними релігійними групами і тому надає їм повноваження обмежувати те, що вони вважають образливим.
Заборонити книжку в США досить важко, але в 2004 році Федеральний апеляційний суд залишив чинною заборону на продаж книги Ірвіна Шиффа. Це єдиний випадок, коли у США заборонили науково-популярне видання.
Шифф написав свою роботу, перебуваючи у в’язниці за ухиляння від сплати податків. Зокрема, він стверджував, що федеральний прибутковий податок є незаконним. У результаті, автор зі своїми прибічниками роздавали книжку безкоштовно.
«Чжуань Фалунь», Лі Хунчжи
Книжка про китайський метод особистісного розвитку Фалунь Дафа, який грунтується на давніх традиціях. Його мета – досягти фізичного та духовного вдосконалення. Суть Фалунь Дафа – прагнення до рівноваги і гармонії у повсякденному житті.
Ця робота перекладена на більш як 30 мов і в 1996 році стала бестселером у Китаї. Практика Фалунь Дафа завоювала нечувану популярність і отримала 100 млн послідовників. Це не сподобалося Комуністичній партії Китаю і її керівники заборонили книжку, а також наказали повністю знищити Фалунь Дафа та її послідовників у Китаї.