Road-movie на тлі російської агресії
Жанр фільму – road-movie. Литовський хлопець Рокас їде з волонтерською місією в Україну. Це не просто географічна подорож – з Литви через Польщу в Україну, але й подорож у часі. Автор сценарію і режисер Шарунас Бартас робить відсилання до історії, пов’язуючи сьогоднішню ситуацію в Україні та боротьбу за незалежність Литви в 90-ті. Так, у фільм ввійдуть документальні кадри штурму радянськими військовими Вільнюського телецентру, зняті Бартасом у січні 1991-го. Червоною ниткою проходить спільна для обох народів проблема – боротьба з російською агресією. І автор фільму досліджує, з яким почуттям нове покоління, яке не застало СРСР, сприймає цю проблематику.
Справжня війна для західної аудиторії
Знімальна група – переважно литовська, але і українці, і поляки, і французи. У головних ролях українські актори не задіяні. Але «Іній» – перший кінопроект, який покаже зарубіжному глядачеві, що на території України тривають бойові дії.
Герої не беруть безпосередньої участі в боях, але війна у фільмі присутня не лише на словах: їм за сюжетом загрожує небезпека, вони потрапляють під обстріл. Географія зйомок це підтверджує: зокрема, Курахове, Мар’їнка, Красногорівка. Туди прилітали снаряди, і війною у прямому сенсі пахне в повітрі. Також зйомки пройдуть у Дніпрі, в Києві, на території Польщі, Литви та Франції.
Ванесса Параді в ролі військового журналіста
Головна зірка проекту – франко-голлівудська актриса Ванесса Параді. Вона грає журналістку, що працює в зоні бойових дій на сході України.
Як кажуть творці картини, її не довелося довго вмовляти: вона зацікавилася і можливістю співпраці з Бартасом, і темою. Параді зараз багато часу проводить у Франції, а Бартас там дуже популярний і має давні контакти з французькими кінематографістами.
Параді працює за символічний гонорар, адже цифри, до яких звикли голлівудські актори – це загальний бюджет фільму в $1,4 млн.
Цікава деталь: Параді не дозволяє фотографувати себе під час зйомок навіть членам знімальної групи. Фото, які з’являються у ЗМІ, – відібрані і погоджені нею особисто.
«Живе» кіно і АТОшники-актори
Протягом усього фільму присутні непрофесійні українські актори. Шарунас Бартас традиційно знімає «живе кіно», вплітаючи туди документальні кадри, а зміни в сценарій вносить під час зйомок.
Нові герої з’являються випадково: після зустрічі з цікавим характером або почутою цікавою історією. Таким чином з’явився Степан. Він – житель села, де проходили зйомкм. І його реальна розповідь про ставлення до війни стала епізодом фільму.
Багато персонажів – справжні українські армійці. Вони задіяні не лише в епізодах, але й наділені повноцінними репліками. Реальні українські бійці у фільмі стоять на блокпостах, перевіряють документи.
У «Інеї» також знялися журналісти, які працюють у зоні АТО: француз Себастьян Гобер, Девід Стерн з ВВС, дніпровські представники ЗМІ і прес-секретар Міністерства оборони Вілен Підгорний.
Багатомовність і міжнародний прокат
Мови фільму – литовська, польська, українська, англійська.
Наприклад, героїня Ванесси Параді розмовляє англійською. Актор Анджей Хира (грав у фільмі «Катинь» Анджея Вайди) – польською.
Прем’єрні покази (знімальний період планують завершити в березні, готовий фільм буде орієнтовно у травні) заплановані в Литві, Польщі, Україні та Франції.
Перед комерційним прокатом фільм покажуть на фестивалях (Шарунас Бартас – «фестивальний режисер»).
Про телепрокат ведуться переговори з каналами ART і Canal+. Однак окремої телевізійної версії не буде – і в прокаті, і на ТБ йтиме один і той же фільм.