Своїм досвідом, як правильно обрати блогера, на що варто звертати увагу і яких помилок уникати, ділиться Євгенія Глібова, керівниця SMM-напрямку в агентстві комунікацій «ВАРТО».
Навіщо взагалі починати працювати з блогерами?
Тому що за порівняно невеликий бюджет можна достукатися до своєї цільової аудиторії та, головне, почати комунікацію з нею! А все це тому, що спілкуватися зі своїм потенційним споживачем потрібно там, де це зручно саме йому. А сьогодні це соціальні мережі.
Отже, почавши роботу з блогерами, бренд отримує:
- можливість привернути увагу цільової аудиторії, донести до неї переваги свого продукту;
- почати діалог зі споживачами, продемонструвати зацікавленість у кожному потенційному клієнті;
- підвищити рівень упізнаваності бренду, що безпосередньо впливає на рівень продажів;
- і найважливіше – отримати фідбек щодо якості продукту або послуги, сервісу компанії й т.д.; і ось тут знаходиться найцінніше – проаналізувавши зворотний зв’язок, виявивши часті проблеми та точки негативу, ви зможете виправити їх.
З власного досвіду скажемо, якщо уважно прислухатися до цільової аудиторії, то можна виявити досить несподівані речі, яких бренд навіть не бачить. Це свого роду невелике дослідження, а розвінчання страхів і упереджень аудиторії – тема для подальшої рекламної комунікації.
Де шукати блогерів для співпраці?
Досі поширена думка, що блогери – це Instagram. Однак, це помилкове судження. YouTube, TikTok, Facebook, LinkedIn, Twitter, Telegram, Viber – будь-який з цих сервісів може стати вашим каналом комунікації, якщо ваша ЦА вибирає його. Просто формат інтеграції та тональність вашого меседжу повинні відрізнятися для кожного майданчика.
Наприклад, Facebook – це доросла аудиторія, яка готова споживати серйозний контент. Тоді як Instagram більш легковажний і сучасний. Тому перш ніж почати шукати блогерів, враховуйте цей факт.
Для того щоб полегшити пошук блогерів за критеріями, які мають цінність для вашого бренду (географія, інтереси, кількість передплатників і т.д.), краще користуватися спеціальними сервісами. Наприклад, HypeAuditor, TrendHero, LiveDune та іншими.
Як обрати блогера для просування бренду?
- Шукайте блогерів, цільова аудиторія яких збігається з вашою, а їх філософія і спосіб життя близькі вашому бренду. Якщо людина пише про здоровий спосіб життя, то не варто намагатися з його допомогою рекламувати сигарети або алкоголь.
- Звертайте увагу на кількість коментарів і на те, хто саме їх залишає. Це повинні бути реальні люди: відрізняйте їх від онлайн-магазинів і ботів.
- Важливим фактором є залучення аудиторії. Наприклад, коли агентство починає роботу з блогером, то ми обов’язково звертаємо увагу на кількість підписників. Але не у чистому вигляді, а у співвідношенні з реакціями під дописами. Це співвідношення повинно бути не менше 7-10%. Тобто, при 750 тисячах передплатників, усереднений показник активності під дописами блогера повинен бути у межах 50-75 тисяч уподобань. Це говорить про те, що сторінка цікава аудиторії та наповнена живими людьми.
- Обов’язково подивіться, що саме рекламував блогер останнім часом: чи були у рекламі товари, які збігаються з вашою філософією? Або блогер рекламував товари/послуги конкурентів? Якщо так, то краще відмовитися від співпраці з ним.
- Визначте, чи брав блогер за останні пів року участь у giveaway. Якщо ні, тоді прекрасно, з ним можна працювати. В іншому випадку від співпраці краще відмовитися, оскільки giveaway призводить до того, що у блогера зростає кількість передплатників, але неякісних, так званих «призоловів». Ніякої користі вашому бренду це не принесе.
- Читайте відгуки про співпрацю з блогерами у рекламодавців. У цьому допоможуть спеціалізовані сайти, сторінки в Instagram та Telegram-канали.
Як уникнути помилок на етапі переговорів?
Коли первинний список уже складений, можна переходити до наступного етапу відбору – переговорів. Саме зараз критично важливо бути уважним.
- Оцініть, як швидко блогер реагує на ваші повідомлення. Буває, що блогери не виходять на зв’язок протягом двох тижнів, тоді слід ухвалити рішення, наскільки важливою є робота саме з цією людиною, і ким її можна замінити.
- Запитайте у блогера про статистику. І тут треба бути непохитним. Якщо вам надсилають окремі дописи, то майте на увазі, що, можливо, блогер або його агент спеціально вибирають ті, які набрали найбільшу кількість реакцій. Краще самі виберіть кілька фото і запросіть за ними статистику.
- Домовтеся про ексклюзивні умови, щоб блогер не рекламував ваших конкурентів.
- Не женіться за кількістю передплатників: іноді краще купити рекламу у кількох блогерів зі 100 тис. читачів, ніж в одного блогера-мільйонника.
- Не співпрацює з тими блогерами, які відмовляються надавати свої прямі контакти (номер телефону).
Особливості роботи з блогерами
У людей, які стали блогерами, не вистачає умінь і навичок будувати бізнес-процеси. Вони можуть бути популярними у соціальних мережах, але не мати розуміння про бізнес-моделі та часто сприймають рекламодавця як можливість випадкового заробітку. Адже ніхто нікому не дає ніяких підписів. Усе – чиста домовленість і дружні відносини. Звичайно, потрібно зберігати листування, але у блогерів зовсім інший підхід – і це треба враховувати.
- Дізнайтеся, чи має блогер ФОП і якщо так – підпишіть з ним договір!
- У будь-якому випадку чітко прописуйте те, якими повинні бути допис або сторіс про ваш продукт.
- Для цього краще на старті повністю обговорити процес роботи: ТЗ, кількість змін, вартість, форми оплати, реакції в коментарях і, звичайно, дедлайни. При цьому контент блогер повинен написати самостійно, щоб він був максимально витриманий у стилістиці його сторінки.
- Домовтеся про термін «життя» допису у стрічці, щоб раптове видалення не було для вас несподіванкою (так, таке теж буває, блогер може видалити ваш допис після того, як отримає гроші).
- Також важливо прописати, що бренд хоче отримати у результаті, зокрема затвердити чіткі показники, яких має досягти публікація.
Зараз робота з блогерами – повноцінний інструмент просування бренду, а кількість блогерів зростає щодня, як і конкуренція між ними. Тому бізнес має можливість обрати саме ту людину, яка розділить його цінності та допоможе розповісти про нього цільової аудиторії.
Читайте також:
Популярні Instagram-блогери заробляють близько $300 за допис
Анна Тринчер: «Работа на ТВ – это бесценный опыт для любого блогера»
Привлечение инфлюенсеров к рекламным кампаниям создает риски для бизнеса
Фото: unsplash
Підписуйтесь на «Телекритику» у Telegram та Facebook!
Думки авторів, висловлені у рубриці «Блоги», є суб’єктивними й можуть не збігатися з позицією редакції «Телекритики».