У ніч на 1 січня близько 200 тис. абонентів кабельного телебачення по всій країні залишилися без доступу до таких найбільших телеканалів, як «1+1», «СТБ», «Інтер» та ін.
Кабельні провайдери і телегрупи не змогли домовитися про умови трансляції. З 2017 року найбільші канали не входять в «Універсальну програмну послугу» (УПП; так званий «соцпакет» – найдешевший пакет каналів), а це означає, що оператори тепер повинні сплачувати телегрупам відрахування за трансляцію їхнього сигналу.
Зрештою частина операторів просто відмовилися укладати угоди. Про точну кількість таких компаній інформації поки що немає – загалом у країні працює близько 500 провайдерів, у тому числі невеликих, і дані щодо них тільки починають надходити. Та вже відомо, що в Одесі відразу 7 провайдерів відключили 25 ефірних телеканалів і в результаті з 48 піплметричних панелей в місцевому кабелі 45 з 1 січня «мовчали», стверджує голова Спілки операторів телекомунікацій Одеси і області Станіслав Ясиневич. Аналогічно вчинили великі оператори в Ужгороді (компанія «Тевіант»), Миколаєві («Норма») і Львові («Центуріон»). Відключення сталися також у Мукачеві і містах Одеської області, Білгород-Дністровському та Чорноморську (Іллічівськ).
Ще одна хвиля «зникнення» каналів може відбутися після 10 січня. Наприклад, великий київський оператор «Ланет» пообіцяв з 11 січня відключити канали групи «Інтер». Не виключено, що аналогічно вчинять й інші провайдери, які не заявляли про це публічно. Втім, якщо телегрупа піде на цінові поступки (поки що ціна у «Інтера» була найвищою), вони можуть зберегтися в соціальних пакетах.
Зараз, за попередніми даними, без топових українських телеканалів залишилося близько 200 тис. абонентів по всій країні – таку цифру найчастіше називають опитані «ТК» експерти. Для порівняння – загалом в Україні за різними оцінками від 4 до 6 млн користувачів кабельного телебачення і від УПП відмовилося близько 2% мереж, резюмує Орест Білоскурський, маркетинг-директор StarLightMedia.
Оператори пояснюють, що вони готові платити за окремі – найбільш рейтингові канали, але не за трансляції всіх каналів найбільших телегруп. “Абоненти, які звертаються зараз в наші сервісні центри, хочуть бачити десятку найпопулярніших каналів, – стверджує Віталій Бичек, співзасновник миколаївської «Норми». – І ми готові за неї платити – тоді ми зможемо підняти абонплату лише на 3-5 грн. Але групи вимагають, щоб ми показували всі їхні канали, а це означає подорожчання на 10 грн, що для такого міста, як Миколаїв дуже відчутно”.
Перший приклад поступок з боку каналів вже є – з 3 січня одеські провайдери почали включати у свої пакети «5 канал», оскільки його керівники погодилися на безкоштовну ретрансляцію.
Але найбільші групи поки що не поспішають йти на поступки. Замість цього вони збирають інформацію про тих провайдерів, які не підписали договори, але продовжують транслювати їхній сигнал. “Ці компанії порушують права інтелектуальної власності, і ми зобов’язалися перед компаніями, які підписали угоди, боротися з піратами”, – розповідає директор зі стратегічного розвитку StarLightMedia Федір Гречанінов.
У ситуацію може втрутитися також регулятор. “Представники в областях відстежують усі зміни в пакетах провайдерів і доповідають про дотримання норм українського законодавства, щодо яких Нацрада має повноваження. Про висновки і вжиті заходи регулятор буде повідомляти”, – дипломатично коментує член Нацради Валентин Коваль.