Як закрили FS і EX.ua
Правовласники, причому як зарубіжні, так і наші. До нас постійно звертаються зі скаргами на піратів. Просто зараз медіагрупи консолідувалися – вони представили нам цілий список сайтів, які порушують їхні права.
Я не маю права їх називати, але це всім відомі ресурси. Близько половини популярних в Україні піратських сайтів розміщені у нашій же країні. Ще половина – у Росії.
«Близько половини популярних в Україні піратських сайтів розміщені в нашій країні. Ще половина – у Росії»
Нам вдалося призупинити діяльність FS не тому, що він займався піратством, а завдяки претензіями Податкової – вони отримували незаконний прибуток від продажу реклами, з якої не сплачували податки.
Ми довго і ретельно документували їхню незаконну діяльність. Проводили негласні дії – моніторили листування підозрюваних та їхні телефонні розмови. Зараз опрацьовуємо ці дані і проводимо експертизу речових доказів, які були вилучені під час обшуку. Заарештували їхні рахунки.
FS, наприклад, у середньому заробляв від 500 тис. до 1,5 млн грн на місяць.
Звичайно. Вони не переховувалися і не тікали. Але в Україні покарання за кіберзлочини дуже незначні. Їх відразу відпустили.
Більш того, я думаю, що FS відродиться. У них багато відгалужень і запасних серверів за межами України. Кожного разу, коли ми закриваємо черговий піратський сайт, інші починають враховувати помилки конкурентів і роблять так, що правопорушення складніше задокументувати. Наприклад, пірати вже навчилися ставити дзеркала відразу в 5-10 країнах. Та ж Росія не забороняє розміщувати у себе сервери піратських ресурсів.
«FS заробляв у середньому 0,5-1,5 млн грн на місяць»
Зараз ми розвиваємо практику вилучення серверів за кордоном за процедурою міжнародного праводоручення, щоб у піратів не було можливості відновити дзеркала або запасні сервери. Правда, Росія в цій програмі не бере участі, але ми зараз намагаємося впливати на них через інші країни.
Чи може перемогти піратство в Україні
Рано чи пізно нам усім доведеться звикнути до думки, що потрібно платити за контент, – це продукт, у який хтось вклав гроші.
Зараз ніде, просто бракує часу. А раніше дивився на EX.ua. Та потім прийшло усвідомлення, що за це потрібно платити. Мене мої діти запитують: “Тато, а навіщо ти купив цей мультик? Його ж можна безкоштовно подивитися”. А я пояснюю: “Ось ви малюєте, це ж праця? Ось і інший хтось багато працював, щоб намалювати мультик. За це потрібно платити, а не брати безкоштовно”.
«Раніше я теж дивився фільми на EX.ua. А потім прийшло усвідомлення, що за це потрібно платити»
Раніше виробники софта закидали нас скаргами. Зараз той же Microsoft робить інакше: вони мотивують користувачів переходити на легальне ПЗ. Тобто вам пропонують дуже хорошу знижку за те, що ви перейдете з піратського на легальний софт. Крім того, дуже часто можна знайти безкоштовні аналоги дорогих платних програм. Ми на своєму сайті будемо викладати лінки для скачування такого.
Нас дуже критикують за закриття FS і Ex.ua. Коли ми закрили FS, користувачі звинувачували нас у тому, що ми працюємо на Росію, – нібито змушуємо їх реєструватися в російській соцмережі «ВКонтакте», де дуже багато нелегального контенту, і користуватися російськими піратськими сайтами.
Ми не повинні йти шляхом Росії і блокувати зарубіжний контент (ту ж соцмережу «ВКонтакте», наприклад) – це неправильно. Крім того, інтернет так не працює. Ви не можете заборонити все. Тобто технічно можете, але на дуже короткий період. Користувач швидко вчиться, як обійти будь-які блокування.
Крім того, тут дуже багато залежить від дій самих піратів. Коли минулого разу закривали, EX.ua спеціально намагалися створити негативну думку і вливали в це кошти. Варто віддати належне хлопцям з FS, вони такого не зробили.
Ні. Нас теж цікавило це питання, але ми не знайшли жодних доказів причетності сім’ї Януковича до цього ресурсу.
«Ми не знайшли жодних доказів причетності сім’ї Януковича до ресурсу EX.ua»
У нас це не працюватиме. Знаєте, у нас є робоча група, куди входять правовласники, і одне з її завдань – розробляти законопроекти і нормативні документи. Так от наша позиція: давайте напишемо закон, за яким ми самі згодні жити і працювати, а ми будемо його виконувати.
Наші можливості теж не безмежні. У Кіберполіції зараз лише 186 оперативних працівників. При цьому масштаби піратства у країні просто неймовірні.
Чому винні правовласники
Насправді ситуація змінюється: коли я прийшов працювати в департамент, наша країна була у «Списку 301» (список країн-порушників прав інтелектуальної власності, який складає Торгове представництво США, – «ТК»), потім на рік нам вдалося вийти зі списку, а в 2016 році ми знову в нього потрапили. Я сподіваюся, що після наших останніх операцій нас знову виключать зі списку.
В майбутньому є два варіанти розвитку подій: або наші правовласники домовляться з українськими піратами, і ті почнуть виплачувати їм хоча б мінімальні роялті, або медіагрупам потрібно домовлятися з російськими правоохоронцями, щоб ті блокували сайти РФ. Якщо правовласники допустять переїзд українських піратських ресурсів у Росію – це буде їхній недогляд.
«Якщо правовласники допустять, що українські піратські ресурси переїдуть у Росію – це буде їхній недогляд»
Я знаю, що вони намагаються. Коли ми документували діяльність FS, вже тоді побачили, що вони створювали абсолютно білі компанії, які мали легально працювати з правовласниками.
Проблема якраз у тому, що правовласники не можуть домовитися один з одним. Наприклад, якісь медіагрупи скаржаться на піратський сайт, а інші – ні, тому що він їм сплачує роялті. При цьому правовласник може вимагати від нас покарати порушника, але коли справа доходить до суду, укладає з ним угоду і відкликає скаргу.
Крім того, потрібно розуміти, що піратські сайти фактично підтримує великий український і зарубіжний бізнес – вони розміщують там рекламу. Нещодавно ми спілкувалися на цю тему з Американською торговою палатою: частина їхніх компаній рекламуються на піратських ресурсах, а інші вимагають їх закрити. Вони повинні перестати фінансувати такі сайти, і ми зараз будемо порушувати це питання на рівні посольства США.
Вони стверджують, що медіагрупи називають їм нечувані суми. Йдеться про мільйони гривень, які сайтам пропонують заплатити наперед.
Насправді, пірати дуже добре розуміють, що наші користувачі поки що не готові платити навіть 10 гривень за перегляд фільму. І не тому, що це дорого, а просто немає звички. А правовласники хочуть отримати прибуток відразу і не замислюються над тим, що населення потрібно спочатку навчити платити за продукт. Адже є в Україні люди, які платять, наприклад, за прикладні програми Apple. Значить – усе можливо.
«Користувачі поки що не готові платити навіть 10 гривень за перегляд фільму. І не тому, що це дорого, а просто не мають звички»
Усі розуміють, що закордонні сервіси однаково зайдуть сюди, це чесна конкуренція. Якщо закордонні компанії вкладають гроші у свої сервіси, і ви це робіть. Адже зараз піратам часто просто незручно працювати з нашими правовласниками. По-перше, у кожної з медіагруп свій плеєр, в якому вони показують рекламу, і домовитися про створення загального плеєра вони не можуть. По-друге, за якістю ці плеєри все ще поступаються зарубіжним, які дають змогу дивитися відео в хорошій якості навіть за низької швидкості інтернету. Тобто піратам вигідніше працювати з іноземними партнерами і отримувати там нехай невеликий, але стабільний дохід.