Відважний вчинок здійснили представники французьких ЗМІ. У країні, де здавна існує традиція надавати політикам тексти з цитатами до офіційної публікації, збунтувалися дві відомі газети.

Еммануель Макрон. Фото: Wikimedia Commons
Конфлікт досяг точки кипіння під час нещодавнього інтерв’ю президента Франції Еммануеля Макрона регіональним газетам перед виборами до Європейського парламенту. Лілльська газета La Voix du Nord і Le Télégramme із Бретані відмовилися від участі. Штаб Макрона в приватному порядку «попередив» журналістів, які повідомили про бойкот з боку газет, що прохання про побачення – це перевага, а не вимога, і такі запити гарантують правильне цитування важливого державного чиновника.
Інтерв’ю вплинуло б на об’єктивність висвітлення подій на користь союзників Макрона. До того ж, президент матиме перевагу права перевірки інтерв’ю до публікації
«Інтерв’ю вплинуло б на об’єктивність висвітлення подій на користь союзників Макрона. До того ж, президент матиме перевагу права перевірки інтерв’ю до публікації», – пояснює редактор La Voix du Nord Патрік Янкілевич.

Источник: lavoixdunord.fr
Нагадаємо, що хоча практика вичитки часто передбачає тільки перевірку фактів, деякі політики дозволяють собі правити цитати, викреслювати «незручне» і навіть додавати відповіді на неіснуючі запитання.
Французькі піарники стали встановлювати жорсткіші умови для інтерв’ю. Вони побоюються вирваної з контексту цитати, яка може стати вірусною в соцмережах. Це зазначив радіожурналіст Фредерік Сайс із France Culture.
У 2018 році той же Патрік Янкілевич категорично заявив у Twitter, що газета Лілля припиняє надсилати політикам тексти перед публікацією. Видання прагне до свободи преси і аполітичності.

Фото: pexels.com
У ЗМІ вибухнула дискусія про необхідність наслідувати приклад La Voix du Nord. Думки критиків розділилися. Одні стверджують, що звичний лад посилює недовіру читачів до ЗМІ і явно свідчить про політичну поляризацію. Інші – що вичитування захищає від виведення цитат з контексту, коли довге інтерв’ю скорочують і підлаштовують під формат.
За протистояння політманіпулюванню і прозорість виступають обидві сторони, однак досі ніхто не заявив про впровадження політики газети Лілля. Янкілевич каже: «Французькі споживачі новин потребують більшої незалежності, більшої свободи. Читачі, слухачі та глядачі більше не приймають співпрацю з політиками».
Ознайомившись із ситуацією зі свободою преси у Франції, читайте про боротьбу французького уряду з Netflix и Amazon.
Заглавное фото: pexels.com