Філософ-суперзірка
Найчастіше рок-зіркою марксизму називають словенського філософа Славоя Жижека. Але Жак Рансьєр (який, до речі, знявся разом із Жижеком у документальному фільмі «Маркс: Перезавантаження» – своєрідному ремейку «Матриці) теж гідний цього титулу. І якщо ви пропустили нещодавній київський виступ знаменитого автора «Кінця історії» Френсіса Фукуями, у вас є шанс послухати не менш пізнавальну лекцію людини, яка проголосилакінець політики.
У своїй лекції Жак Рансьєр говоритиме про події 1968 року – університетські протистояння, які стали символом спонтанного демократичного бунту. Філософ представить глибшу інтерпретацію протестів 68-го, ніж звичне трактування (яка найчастіше зводить їх до бунту студентів, які відкрили для себе принади суспільства споживання і сексуальної свободи). Тож відкривайте конспекти та готуйтеся до зустрічі з одним із провідних політичних теоретиків сучасності..
Коли: 11 травня, 19:00 (Червона зала). Лекція читатиметься англійською з синхронним перекладом українською мовою.
Маркс, Енгельс і постпанк
У рамках «Київського Інтернаціоналу» Україну також відвідають творці амстердамської студії графічного дизайну Experimental Jetset. Понад 20 років цей колектив, який зібрався завдяки інтересу учасників до постпанку, графічної естетики та марксистської філософії, впливає на тенденції в сучасному візуальному мистецтві.
Навіть якщо назва студії вам нічого не каже, ви напевно бачили створений ними принт для футболки John & Paul & Ringo & George в одній з його численних варіацій (найчастіше виконаних іншими авторами і з іншими персонажами – але плагіат, як відомо, найвища форма лестощів). Озброївшись проектором, команда Experimental Jetset (назва якої, до речі, відсилає до альбому групи Sonic Youth) розповість про своє дослідження міста як платформи для графічної мови.
Коли: 12 травня, 16:00 (Синя зала). Презентація відбуватиметься англійською мовою.
«366 ритуалів звільнення»
Хорватська художник Ігор Грубич– з тих рідкісних представників концептуального мистецтва, чиї роботи не потребують супровідного тексту. Це не означає, що вони надто прості, швидше, надзвичайно промовисті. Наприклад, його серія робіт «Ангели з брудними обличчями», натхнена мужністю сербських шахтарів під час «Бульдозерної революції» (і частково – знаменитим фільмом Віма Вендерса «Небо над Берліном»), є фотографіями шахтарів з примальованими за спиною крилами.
Проект, про який Грубич розповість киянам, – теж політичний (і частково кінематографічний). «366 ритуалів звільнення» створювалися художником у 2008-2009 роки і були присвячені 40-річчю подій 1968-го. Крім протестів «Червоного травня» у Франції, проект відсилає до практик співвітчизників Грубича в екс-Югославії і фільмів Жана-Люка Годара. На «Ритуали» цікаво подивитися, а дізнатися про процес створення проекту з перших вуст – безцінно.
Коли: 13 травня, 16:00 (Синя зала). Презентація відбуватиметься англійською мовою.
Багатолика культурна пам’ять
Як ви вже помітили, у кожного з учасників «Київського Інтернаціоналу» був свій 1968-й, і географічними рамками Франції і Чехословаччини він не обмежувався. Німецький культуролог Алейда Ассман прочитає лекцію про 68-й у Німеччині, де події «Червоного травня» не тільки значно відрізнялися від тих, що відбувалися в решті Європи (як і сама післявоєнна Німеччина відрізнялася, скажімо, від Франції), а й затягнулися на кілька десятиліть. Те, що в 60-х асоціювалося з «дітьми квітів», у 80-х відгукнулося в Німеччині сумнозвісними «червоними терактами». Лекція Ассман – не тільки одна з найвизначніших подій «Інтернаціоналу», а й, мабуть, найактуальніша для України: країни, яка після революції переживає неминучу трансформацію ідеалів.
Коли: 23 травня, 19:00 (Синя зала). Лекція англійською мовою із синхронним перекладом українською.
«Тіло Леніна між біохімією і мистецтвом»
Книжки професора Каліфорнійського університету Олексія Юрчака удостоїлися похвали самого Славоя Жижека. У своїх роботах Юрчак вивчає процес розпаду «вічної, але хиткої» соціалістичної системи і те, як він уплинув на простих громадян. У київській лекції, однак, мова піде не про долі палаців піонерів і радянських рок-клубів, а про щось радикальніше: сконструйовану нетлінність ленінізму, яка отримала свій символ у вигляді горезвісної мумії в мавзолеї. Незважаючи на дещо залежаний (вибачте нам цей безневинний каламбур) об’єкт лекції, «ленінопади» в Україні роблять тему актуальною як ніколи.
Коли: 25 травня, 19:00 (Синя зала). Лекція відбуватиметься російською мовою.
З повною програмою «Київського Інтернаціоналу» можна ознайомитися на сайті «Центру візуальної культури». Вхід на всі заходи безкоштовний – ще один пункт у скарбничку причин відвідати фестиваль.