Нацрада оприлюднила текст судової ухвали щодо групи компаній «112 Україна», яка стосується питання про продовження терміну дії п’яти регіональних цифрових ліцензій мовника.
Телеканал зазначив, що Нацрада не діє, адже за законом регулятор зобов’язаний розглянути питання про продовження цифрових ліцензій за 60 днів до завершення терміну їх дії.
Суд став на бік телеканалу і постановив, що Нацраді заборонено ухвалювати рішення про відмову в продовженні терміну дії ліцензій на мовлення зазначених компаній.
Як повідомляла «Телекритика», на засіданні 18 жовтня регулятор переніс розгляд питання продовження цифрових ліцензій на необмежений термін, оскільки отримав постанову Окружного адміністративного суду про забезпечення адміністративного позову.
Рішення виніс суддя Ігор Смолій за день до засідання – 17 жовтня. Заява від телеканалу надійшла цього ж дня. На регулятора подали в суд п’ять компаній з групи «112 Україна», на які записані регіональні цифрові ліцензії – ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Лідер ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір» і ТОВ «Новий формат ТВ ».
Регулятор отримав копію судового рішення перед засіданням від адвоката, який представляв інтереси мовника в суді. Станом на ранок четверга це рішення не було відображене в реєстрі судових рішень, що давало Нацраді юридичну можливість розглянути питання.
Семирічний термін дії п’яти цифрових ліцензій завершився місяць тому – 19 вересня. Ліцензії мовника за законом залишаються чинними до моменту ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Телеканал у своєму позові вказав, що Нацрада, згідно з частиною третьою статті 33 закону «Про телебачення і радіомовлення», зобов’язана була розглянути питання продовження цифрових ліцензій за 60 днів до закінчення цифрових ліцензій – до 23 липня.
Канал пояснив суду, що у регулятора було 180 днів на розгляд питання продовження цифрових ліцензій – з моменту подачі каналом такої заяви, але цього регулятор так і не зробив. Телеканал зазначає, що, якби Нацрада керувалася законом і розглянула питання до 23 липня, у разі непродовження ліцензії у мовника було б ще два місяці для оскарження рішення в суді.
Однак тепер, у разі ухвалення рішення про непродовження цифрових ліцензій, мовник буде зобов’язаний зупинити мовлення відразу після ухвалення рішення.
Таким чином, каналу доведеться оскаржувати вердикт Нацради «в умовах фактично зупиненого мовлення».
«За наведених обставин позивачі («112 Україна». – Ред.) вважають, що питання незаконної бездіяльності відповідача має бути вирішене судом у цій справі за фактом розгляду їхніх заяв про продовження терміну дії ліцензій. Тільки в такому випадку розгляд заяв позивачів про продовження ліцензій може бути здійснений відповідачем в умовах, коли рішенням суду буде підтверджена протиправність бездіяльності відповідача, що й буде відновленням порушеного права, за яким позивачі звернулися до суду», – йдеться в тексті рішення суду.
Раніше члени регулятора вказували на неправомірність таких судових рішень – суди можуть тільки рекомендувати Нацраді розглядати чи не розглядати питання, а регулятор, як колегіальний орган, має право ухвалювати рішення на свій розсуд. У цьому разі суд фактично підміняє рішення Нацради, вказує, яке рішення члени відомства не можуть ухвалити.
В останні місяці в ЗМІ писали про можливі домовленості представників телеканалу з владою з питання продовження цифрових ліцензій, які повинна імплементувати президентська частина Нацради. Юрій Артеменко називав цю інформацію чутками.
Це друга спроба регулятора розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна». Три тижні тому регулятор переніс розгляд питання, пославшись на лист телеканалу про неможливість з’явитися на засідання його юриста Василя Сметани через відпустки. Ще раніше затягування винесення питання продовження цифрових ліцензій Юрій Артеменко пояснював проханням СБУ, яка розслідує зміну власності мовника. Чому чиновник вирішив виконати вимогу іншого відомства і як питання продовження ліцензій може бути пов’язане зі зміною власності, голова регулятора не повідомив. Спочатку регулятор планував встигнути розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112» у відведений законом термін.
За регіональним цифровим ліцензіями у каналу «112 Україна» – п’ять непогашених попереджень (у кожної з п’яти компаній), штраф за самовільну зміну концепції (канал його не сплатив), а також у мовника непрозора власність – усе це дає регулятору законну можливість відмовити в продовженні ліцензій. У «112» залишиться ліцензія на супутникове мовлення. У телеканалу було 34 відмови в переоформленні концепції – мовник просив узаконити інформаційне мовлення замість прописаного розважального. Регулятор, відмовляючи телеканалу, посилався на те, що мовник виграв конкурс на регіональне цифрове мовлення саме з розважальним форматом.
У квітні у «112 Україна» з’явився бенефіціар (до цього структура власності мовника була «закільцьованою»: каналом попарно володіли компанії групи): ним став громадянин Німеччини Едуард Катц. Він володіє групою компаній «112» через швейцарське АТ «Плірофоріес АГ», зареєстроване в місті Херізау. Приблизно тоді ж у ЗМІ з’явилася інформація про те, що телеканалом тепер володіє лідер «Українського вибору» Віктор Медведчук, після чого в ефірі мовника збільшилася кількість згадок останнього. За даними «Радіо Свобода», Катц продає уживані автомобіл.
Відсутність мовлення «112 Україна» в ефірній цифровій мережі «Зеонбуду» зрівняє шанси каналу з головними конкурентами в інформаційній ніші – NewsOne і «24» (мовлять тільки за супутниковою ліцензією). З інформаційних телеканалів загальнонаціональні цифрові ліцензії є у «5 каналу», «Прямого», ZIK і «Еспресо».