Перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк в п’ятницю, 10 травня, відмовилася відкривати планове засідання. Приводом стало юридичне недотримання процедури звільнення голови регулятора Юрія Артеменка та призначення нового члена Нацради.
Згідно із законом, до призначення нового голови, якого члени Нацради обирають самостійно більшістю шляхом голосуванні, виконувачем обов’язків голови є перший заступник. Після повернення із закордонного відрядження в суботу, 4 травня, Ольга Герасим’юк намагалася дізнатися деталі кадрових змін у голови апарату, але не отримала відповіді. У прес-службі Нацради Герасим’юк повідомили, що, незважаючи на вихідний день, Артеменко наполіг на розміщення своєї заяви про звільнення саме в суботу. На думку Герасим’юк, очевидно, що рішення не хотіли відкладати до понеділка.
«Ухваливши рішення про дострокову відставку з посади через утому, голова не поінформував мене про ухвалене рішення, не передав мені жодних справ, ніхто з членів, знаючи, що я була на вихідних у відрядженні, не обговорив зі мною саме ці речі. Я хочу, щоб ми зараз з’ясували всі ці питання і потім почали голосувати», – заявила Ольга Герасим’юк.
Перший заступник голови додала, що в процедурі звільнення Артеменка не дотримано всіх необхідних юридичних нюансів. «Із заяви (Артеменка. – Ред.), опублікованої на сайті, можна зробити висновок, що голова «втомився» і тому не може дотягнути два місяці до завершення своєї каденції, і що він отримав пропозицію про нову роботу. Як я зрозуміла, напевно, малося на увазі, що він подав заяву за власним бажанням. Кому і коли вона була подана, я не знаю. Мені ще доведеться це з’ясувати. Якщо колега пішов за власним бажанням, нам потрібно, напевно, розглянути цю заяву. Я знаю, що за Конституцією президент призначає і звільняє, але, на мою думку і думку деяких юристів, це означає, що президент звільняє і призначає після закінчення терміну каденції. На випадок дострокового звільнення створена спеціальна стаття в законі про Нацраду. Вона з’явилася, щоб незалежність регулятора не була зруйнована. У цій статті є кілька пунктів щодо дострокового звільнення, у зв’язку з якими колега може піти. Один із них, як мені здається, за власним бажанням. Або в разі, якщо президент не приймає звіт про роботу Нацради. Він прийнятий і підписаний», – роз’яснює Ольга Герасим’юк.
На випадок дострокового звільнення створена спеціальна стаття в законі про Нацраду. Вона з’явилася, щоб незалежність регулятора не була зруйнована. У цій статті є кілька пунктів щодо дострокового звільнення, згідно з якими колега може піти. Один із них, як мені здається, за власним бажанням. Або в разі, якщо президент не приймає звіт про роботу Нацради. Він прийнятий і підписаний, – Ольга Герасим’юк.
Також Герасим’юк засумнівалася в легітимності призначення Володимира Горковенка членом Нацради. «Наступним указом було затверджено нового колегу, пана Горковенка. Ви призначені, як мені здається, п’ятим членом, що забагато для президентської четвірки. І це проблема. Якщо ми будемо працювати цим складом і ви будете голосувати за них, то, як мені здається, всі рішення, які ми ухвалимо, ліцензіати незабаром можуть окаржити в суді у зв’язку з правовою невизначеністю», – резюмувала в. о. глави.
Водночас члени Нацради, призначені президентом Петром Порошенком – Уляна Фещук, Валентин Коваль, Володимир Горковенко та Сергій Костинський –не підтримали Герасим’юк.
Заступник голови Уляна Фещук запевняє, що всі юридичні тонкощі під час звільнення Артеменка та призначення Горковенка були дотримані: «Я б не ставила під сумнів будь-які укази президента, тому що стаття 8 Конституції України говорить про те, що Конституція є найвищим нормативним актом і всі закони повинні їй відповідати. Стаття 106 Конституції – про те, що президент затверджує і звільняє членів Нацради. Є два рішення Конституційного суду, які датовані 2013 і 2014 роком, що ухвалення законів не можливе, якщо вони суперечать Конституції. У нас, як ви знаєте, є дуже багато норм законів, які суперечать один одному. Норма (про яку повідомила Герасим’юк. – Ред.) прописувалася для того, щоб звільняти виключно для парламентської четвірки. Тому що скликати парламент для того, щоб зняти членів парламентської четвірки, неможливо. Крім того, я повинна підкреслити, що якби всі ходили на роботу, то знали б, що в кадровому управлінні є відповідна заява та копія заяви Артеменка про звільнення за власним бажанням. Були досліджені всі попередні укази про звільнення президентом членів Нацради, і ніколи ще Нацрада не голосувала з питання звільнення члена Нацради, призначеного президентом. Такі голосування відбувалися тільки в разі, якщо член Нацради призначався парламентом. Загалом 19 таких заяв – можу дати для ознайомлення. І жодна людина не оскаржувала рішень».
Бажання наступного президента призначити свою людину до складу Нацради – це ознака того, що на Нацрада може чинитися тиск. Якщо брати європейський досвід – члени таких регуляторів призначаються в середині каденції. Це забезпечує незалежність, – Уляна Фещук.
На думку Фещук, укази президента не порушили нічиїх прав. Щоб запустити процес і оскаржити рішення, необхідне звернення суб’єктів указів – президента, Артеменка і Горковенка, але вони не вважають, що їхні права якось порушили.
Уляна Фещук також присоромила ЗМІ, які називають членів президентської четвірки залежними від президента і вказала на тиск з боку новообраного президента, який хоче призначити членів Нацради за своєю квотою: «Щодо заяви деяких каналів, які в тому числі сьогодні присутні, що Порошенко “вичерпав” квоту Зеленського, хочу зазначити, що Нацрада є незалежним органом і жодна гілка влади не повинна впливати на його діяльність. Бажання наступного президента призначити свою людину до складу Нацради – це якраз ознака того, що на Нацрадe може чинитися тиск. Якщо брати європейський досвід – члени таких регуляторів призначаються в середині каденції. Це забезпечує незалежність». На засіданні була присутня, зокрема, знімальна група «1+1».
У підсумку засідання Нацради не відбулося через відсутність кворуму (повинні бути присутніми щонайменше 6 із 7 членів) – разом із Герасим’юк засідання залишив Олег Черниш.
Наступне засідання Нацради заплановане на 16 травня – за три дні до попередньої дати інавгурації нового президента – Володимира Зеленського. Однак засідання може й не відбутися – Олег Черниш йде в планову відпустку на 2 тижні.
Зазначимо, Уляна Фещук, Валентин Коваль та Сергій Костинський, 5-річний термін повноважень яких завершується в 2020-2021, раніше в коментарі «Детектор медіа» повідомили, що не планують залишати свої посади дочасно.
Нагадаємо, в суботу, 4 травня, голова Нацради Юрій Артеменко повідомив, що подав заяву про відставку з цієї посади у зв’язку зі «втомою і пропозицією нової посади». Того ж дня президент Петро Порошенко звільнив Артеменка відповідним указом й іншим указом цього ж дня призначив завідувача відділом Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації президента Володимира Горковенка членом Нацради. Увечері 7 травня стало відомо про призначення Артеменка членом телекомрегулятора – НКРЗІ.
Фото: Анна Федорук