З 14 по 25 вересня у кінотеатрі «Оскар» в ТРЦ «Гулівер» пройшли пітчинги 14-го конкурсу Держкіно. За держфінансування учасники боролися у 13 категоріях. У рамках презентацій розглядалися проєкти серіалів, документальних та ігрових фільмів. Така різноманітність обумовлено тим, що замість трьох конкурсів, оголошених на початку року (14, 15 і 16 відповідно), довелося провести один через скорочення фінансування культури та кіно Міністерством фінансів.
Презентацію проєктів дивилися експертні групи у складі семи для кожної категорії, на основі оцінок яких Рада з держпідтримки кінематографії затвердила список з 72 переможців.
Відбір претендентів на державне фінансування викликав безліч запитань. Так, за трьома напрямками (Анімаційні повнометражні фільми (авторські), анімаційні повнометражні фільми (для широкої глядацької аудиторії) та ігрові повнометражні для дитячої аудиторії) переможці не були обрані, попри на високі оцінки від експертів. Наприклад, проєкти «Далія і Червона книга» і «Нікчеми» з категорії «Анімаційні повнометражні фільми (для широкої глядацької аудиторії)» набрали вище 40 балів при прохідних 35, але їх немає серед переможців.
Найбільше обурення виникло у категорії «Ігрові повнометражні національні (для широкої глядацької аудиторії)». Серед 9 переможців виявилися проєкти, які посіли у рейтингу 2, 5, 6, 7, 10, 14, 15, 16 і 21. Серед відсіяних проєктів виявився фільм «Наші котики 2», який посів перше місце у списку рекомендацій експертів. Продюсер Ігор Савиченко зазначив, що рішення Ради знецінило роботу експертних комісій, які витратили свій час на перегляд і аналіз всіх заявок.
Подібна ситуація спостерігалася і в інших категоріях. Наприклад, своє обурення сумнівними рішеннями висловив і продюсер фільму «Мої думки тихі» Дмитро Суханов. У категорії «Ігрові повнометражні фільми спільного виробництва міноритарна копродукція», куди він подавався з фільмом «Люди справи» і набрав 42,71 бала, його обійшов проєкт «Учитель», який набрав 36,86 бала. На засіданні голова Ради з підтримки кінематографії Андрій Дончик заявив, що проєкт підтримають, якщо він скоротить бюджет до 9 млн грн (при заявлених 6 млн), в той самий час «Люди справи» претендували на 3,6 млн гривень державного фінансування.
Директорка ОМКФ і співпродюсерка фільму «Леся» Юлія Сінькевич вже вдруге не може отримати фінансування на байопік про легендарну поетесу. Вона також залишилася незадоволеною результатом і зазначила, що на членів експертних комісій міг чинитися тиск. Як приклад вона навела лист Держкіно до членів Ради з підтримки кінематографії та експертів.
Креативний продюсер Original Content і куратор напрямок Starlight Originals у медіахолдингу StarLightMedia Олексій Гладушевський написав, що «давно я не відчував такого розчарування і бажання опустити руки». Його картина «Мій юний принц», де порушено тему ЛГБТ, також не пройшла: «І справа не тільки у Держкіно, а й у моїй основній роботі. Коли розумієш, що по-справжньому оригінальні фільми й серіали у цій країні нікому не потрібні. І як далі з цим усвідомленням жити – не розумію».
Варто згадати, що 14-й конкурс – останній за старими правилами. Нові правила оцінювання будуть мати довгоочікуваний KPI для продюсерів і режисерів (буде оцінюватися діяльність за останні 5 років) і картки членів Ради з оцінками проєктів. Експертні комісії продовжать оцінювати проєкти та презентації, але рішення про присудження держфінансування буде стверджувати вже новий склад Ради з підтримки кінематографії.
Читайте також:
Стали відомі переможці 14-го пітчингу Держкіно
Держкіно оголосило результати оцінювання проєктів 14-го пітчингу
Юлія Шевчук призначена на посаду першого заступника голови Держкіно
Фото: Unsplash
Підписуйтесь на «Телекритику у Telegram та Facebook!