Культурна дипломатія – найкращий спосіб розповісти про свою країну. На жаль, через багато історичних причин про Україну в світовому контексті відомо небагато. Навіть ми самі не завжди пам’ятаємо всіх своїх яскравих героїв і героїнь, які зробили суттєвий внесок у культурну спадщину планети. «Телекритика» повідомляє вам хороші новини зі значним українським бекграундом, щоб і ви і ми могли пишатися своєю історією.
Період авангарду в мистецтві був одним із найяскравіших і найпотужніших моментів, коли критична маса українців стала відома світу завдяки своїм творчим успіхам. Однією з важливих жіночих фігур авангарду була Соня Делоне, художниця і дизайнер одягу, яка народилася у 1885 році в Одесі. У 1905 році Соня, щоб завершити художнє навчання (вже в шкільному віці вчитель малювання оцінив неординарний талант дівчинки), переїхала в Париж, де й жила до кінця своїх днів.
«Вона була частиною неймовірної групи творців, які перебували в пошуку себе, придумуючи нові техніки». Марія Грація Кьюрі, креативний директор модного дому Christian Dior, згадує Соню Делоне як головну музу і натхненницю нової жіночої колекції pre-fall 2019.
Соня у своїй творчості не знала меж, сьогодні її назвали б мультидисциплінарним творцем: живопис, дизайн, створення костюмів і орнаментів для текстилю, власна колекція одягу. Уявіть, Делоне створила сукню для будинку Dior, яку згодом носила знаменита французька актриса і співачка Франсуаза Арді.
У нинішній колекції геометрія та абстрактні форми диктують силует. У колекції-переосмисленні від Марії Грації Кьюрі більше стриманості, але багато стильових рішень. Залишився візуальний ритм, загальна колірна палітра стала не такою яскравою, приглушеною, силуети із сімдесятих. Знамениті пальто-кокон, жакет «бар» і улюблений ретро-прийом – гольф із високим горлом, одягнутий під сукню.
«Я думаю, люди звертають увагу на Dior у пошуку прет-а-порте високого рівня майстерності – творчості найвищої якості», – розмірковує Кюрі в коментарях на vogue.com. – Усі вишивки й техніки (ймовірно, маються на увазі техніки шиття. – Ред.) Можуть бути прекрасним експериментом під час створення чогось».
На підтвердження своєї думки Марія Грація розповіла про трудомісткий процес створення повсякденного одягу із застосуванням ручних (читай – майже артізанальних методів) технік. Наприклад, вручну наносився колір на тверду шотландську вовну, з якої зшито верхній одяг; використання мережива, тюлю, складні плетіння і 3D-в’язання.
Безумовно, нам, українцям, дуже приємно, що Соня Делоне народилася на українській землі та встигла ввібрати сонце, колір і бурхливу фантазію неповторної Одеси, які надихають доcі своєю оригінальною естетикою і вітальністю.
Колажі: «Телекритика»