Переможцями конкурсу стали два телеканали, пов’язані з нардепами БПП Дмитром Голубовим і Олексієм Гончаренком, у яких вже є по одній цифровій ліцензії в регіоні. Ще одне місце дісталося телеканалу місцевого забудовника сирійського походження Аднана Ківана, у якого є ефірна аналогова ліцензія.
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на своєму засіданні в четвер, 22 листопада, визначила переможців конкурсу на останні два місця (з 10) в цифровому стандарті DVB-T/Т2 багатоканальної ефірної цифрової телемережі Концерну РРТ в 22 населених пунктах Одеської області. Вони були розділені на 4 синхронні зони, кожна з яких охоплює певні райони.
Перше місце (в усіх чотирьох зонах) дісталося ефірному аналоговому мовникові «7 канал» (ТОВ «Ріак-Інформ») Аднана Ківана. Переможцем у трьох із чотирьох синхронних зон другого каналу (12 населених пунктів, включаючи Одесу) став місцевий кабельний мовник «Здоров’я» (ТОВ «Телерадіокомпанія “Здоров’я”») народного депутата Блоку Петра Порошенка, засновника Інтернет-партії України Дмитра Голубова (офіційно каналом володіє його дружина Анастасія Лашкарьова). Місце в четвертій зоні другого каналу, яка охоплює, зокрема, Балту і Колбасову Поляну (10 населених пунктів), дісталося аналоговому мовнику з Балти – «БІК» (ТОВ «Балінформкомпанія»), 50% якого належить екс-голові Одеської обласної ради Михайлу Шмушковичу, пов’язаному з нардепом БПП Олексієм Гончаренком.
У голосуванні щодо «Здоров’я» показово утримались Ольга Герасим’юк та Олег Черниш, призначені у Нацраду за парламентською квотою. Телеканал «Здоров’я», будучи кабельним мовником, зумів обігнати, зокрема, багаторічного аналогового мовника «Град». Канал залишився без цифрової частоти в Одесі після відключення ефірного аналога. Хоча аналогові мовники, згідно із затвердженим Нацрадою Планом розвитку телерадіопросторуУкраїни, мають пріоритет перед іншими каналами – вони повинні отримати цифрові ліцензії практично «автоматом». Серед усіх членів регулятора про План згадав тільки Олег Черниш.
Цікаво, що у Дмитра Голубова вже є одна цифрова ліцензія в регіоні – на мовлення телеканалу «Академія» в цифровій мережі «Зеонбуду». Офіційно «Академією» володіє мама Голубова – Світлана Щелкунова. А Шмушкович значиться власником одеського телеканалу «Думская.TV» (ТОВ «ТРК “Моя Одеса”»), який у грудні минулого року отримав цифрову ліцензію на мовлення на всю область у цифровій мережі Концерну РРТ.
Загалом на конкурс подалися 7 телеканалів (від 8 юридичних осіб). Регулятор проігнорував кабельні телеканали «MeдіаІнформ» (ТОВ «Інформаційне агентство “Медіа-інформ”») і «Бессарабія ТБ» (ТОВ «ТРК “Медіа-південь”»), які претендували на частоти в усій області. Також президентська більшість Нацради вельми показово не захотіла проліцензувати новостворений телеканал Akkerman TV (ТОВ «ТРК Аккерман» з Білгород-Дністровського), власник якого пов’язаний з ВО «Батьківщина». Канал подавався на всі частоти в області, крім Одеси.
Останній цифровий потяг
Одеська область єдиний регіон, в якому розвинене місцеве телебачення – на ринку понад 20 телеканалів, усі вони належать різним групам впливу. У місцевій цифрі «Зеонбуду» локальним телеканалам відведено лише 4 місця. З метою вирішити проблему місцевого мовлення в одеському регіоні восени минулого року державний Концерн РРТ запустив регіональний мультиплекс на 8 місць. Регулятором був оперативно оголошений конкурс, підсумки якого підбили наприкінці грудня 2017-го.
Після цього конкурсу Концерн РРТ знайшов можливість розширити мережу ще на два канали. Новий конкурс на ці два місця був оголошений Нацрадою 19 липня. Він проводився з метою проліцензувати локальних місцевих мовників у області, які не змогли взяти участь у попередньому конкурсі. Тому головна відмінність цього конкурсу від попереднього в тому, що мовникам можна було вибрати населені пункти з розбивкою на 4 зони:
27 ТВК – Одеса;
51 ТВК – с. Миколаївка Овідіопольського району, с. Петровськ Тарутинського району, смт Тарутине і смт Сарата;
59 ТВК – м. Болград, м. Вилкове Кілійського району, с. Городнє Болградського району, м. Ізмаїл, с. Кам’янське Арцизького району, м. Кілія, м. Рені;
60 ТВК – м. Балта, м. Березівка, смт Велика Михайлівка, селище Ковбасова Поляна, м. Кодима, с. Вестерничани, смт Любашівка, с. Миколаївка, с. Петроверівка Ширяївського району, с. Роздольне.
Як минув конкурс
Згідно з конкурсними вимогами до програмної концепції, телерадіоорганізації повинні вести місцеве і регіональне мовлення, розміщувати в ефірі соціально-важливі та інформаційні програми.
Аналоговий «7-й канал» подав на конкурс одразу дві свої компанії: ТОВ «Ріак-Інформ» на всю область і ТОВ «ТРК “Арт”» – на Одесу. Обидві компанії ділили одну аналогову частоту в місті – 7 ТВК. Представники мовника, зокрема, хвалилися 80% власного продукту і найвищими телерейтингами серед місцевих каналів, вказуючи на заміри компанії GfK.
Кабельний мовник «Здоров’я» Дмитра Голубова брав участь у грудневому конкурсі, але представники телеканалу не з’явилися на конкурс, хоча мовник оплатив ліцензійний збір (обов’язкова умова участі в конкурсі). Цього разу канал був представлений, з відеопрезентації можна було зробити висновок, що мовець – звичайний суспільно-розважальний телеканал, незважаючи на назву. Половина ефіру – власного виробництва. Для виконання квот ведучі телеканалу були відправлені на курси української мови. Директор каналу повідомила, що глядач каналу – це «люди, які розмовляють із телевізором». Голова Нацради Юрій Артеменко назвав презентацію телеканалу «дуже професійною».
Аналоговий канал «Град» подавався тільки на частоту в Одесі, у мовника є цифрова ліцензія на шість частот у області в мережі компанії «Зеонбуд», які той отримав на конкурсі у вересні. «Інститут масової інформації» відносить канал до сфери впливу Геннадія Труханова. Каналом володіють Анатолій Балінов (49%, він же директор) і Тетяна Шпалтакова (51%). Балінов у 2010-му був обраний до Одеської міської ради за списками «Сильної України», очолював депутатську групу «Довіряй справам» Труханова. Тетяна Шпалтакова має спільний бізнес із нардепом БПП Геннадієм Чекітою. Раніше телеканалом володів екс-нардеп і місцевий одеський бізнесмен Олексій Козаченко. За даними «Телекритики» він зберіг вплив на канал через Шпалтакову. Голова Нацради Юрій Артеменко фактично закликав компанію відмовитися від виграних у вересні частот на цифрове мовлення в мережі «Зеонбуд», оскільки вона готується до суттєвого підвищення своїх тарифів, обговорюючи підвищення з індустрією та Антимонопольним комітетом. Без наявності ліцензії в Одесі запускати телеканалу цифрове мовлення в області немає сенсу. У компанії є рік, щоб розпочати мовлення на виграних частотах у мережі «Зеонбуду». Заступник голови Нацради Уляна Фещук безпосередньо порадила представникові телеканалу здійснювати мовлення в кабелі, оскільки це дешевше.
Канал «Медіаінформ» (ТОВ «ІА “Медіа-Інформ”»), згідно з реєстром юридичних осіб, належить Арсенії Покровській і Вікторії Волковій. У дослідженні «Інституту масової інформації» зазначено, що Вікторія Волкова є дочкою екс-регіонала Віктора Волкова, компаньйона колишнього заступника міського голови Одеси Сергія Черненка. У 2015 році Волков балотувався до Одеської обласної ради від партії «Відродження». Арсенія Покровська є автором і ведучою програм на телеканалі «Глас», який пов’язаний із Трухановим. Члени Нацради відзначили, що їм не до кінця зрозуміло, про що телеканал.
Телеканал «Бессарабія ТВ» має кабельну ліцензію на мовлення в містах на півдні Одеської області (зокрема – Білгород-Дністровському, Татарбунарах, Сараті та Ізмаїлі). Структурою власності він пов’язаний з групою «1+1 медіа». Телеканал зареєстрований у Києві – на вул. Хрещатик, 4, де знаходиться інформагенство «УНІАН». У структурі власності фігурує ТОВ «Молодість Дистриб’юшн», яке також володіє іноформагентством «УНІАН», вона належить компанії «Посидонія трейдинг» (99%) із Белізу та Катерині Костенко (1%), а її директором значиться юрисконсульт «1+1» Ірина Стройко. Мовник робить акцент на новинних подіях у регіоні, а також розважальних програмах із «бессарабських колоритом». Загалом у ефірі у компанії 3 години власного виробництва, решту часу транслюються програми «2+2» і «УНІАН ТБ». Уляна Фещук повідомила, що до документів компанії були зауваження, і вони не виправлені.
Новостворений телеканал Akkerman TV (ТОВ «ТРК Аккерман») належить Юлії Коваль – дочці колишнього заступника мера Білгорода-Дністровського, екс-заступника начальника Білгород-Дністровського порту та засновника місцевого відділення «Батьківщини» Олега Коваля. У компанії є радіостанція «Балта ФМ», яка крім ФМ-частоти в Балті мала ще УКХ-частоти в області, але не здійснювала мовлення на них, через що на минулому засіданні 14 листопада Нацрада не продовжила їй ліцензію. На тому засіданні власниця компанії запевняла, що останні роки були складними, вона просила гроші на утримання медіа у батьків. На конкурсі Сергій Костинський і Уляна Фещук пригадали представникам телеканалу, як власниця пояснювала відсутність мовлення на УКХ-частотах кризою 2014-го і маленькими доходами від реклами в містах мовлення, а тому засумнівалися, що у компанії є можливість запустити телеканал. Представники «Аккермана» назвали інвесторами нового каналу своїх потенційних рекламодавців, надавши під час обговорення угоди на суму понад 1 млн грн від представників будівельного бізнесу. Серед рекламодавців, зокрема, значилася компанія з будівництва доріг. Уляна Фещук засумнівалася в необхідності такій компанії реклами на телебаченні. У своїй презентації мовник обіцяв «об’єктивну критику» і розповів про співпрацю з аналоговим місцевим телеканалом «Примор’я» (ТОВ «ТРК «Примор’я») з міста Балти, аналогову ліцензію якого регулятор анулював у липні цього року. Власником «Примор’я» значиться місцевий бізнесмен, депутат місцевої ради від «Батьківщини» Михайло Лазаренко.
Телеканал «БІК» (ТОВ «Балінформкомпанія») – це ефірний аналоговий телеканал, у мовника 20-річний досвід роботи в Балті та Котовську. Канал увесь цей час належав Ігореві Балагурі (35%) і його синам – Юрію (32%) та Борису (33%), але в 2018-му половину каналу в них викупив Шмушкович. Телеканал брав участь у грудневому конкурсі, але програв його. Таким чином, наявність нового співвласника, наближеного до БПП, дала змогу каналу виграти конкурс. Обговорення телеканалу фактично не було.
Одеська «цифра»: гра в монополію
Результати конкурсу показали, що оточення президента в передвиборний рік хоче монополізувати одеський місцевий телепростір. «Телекритика» нарахувала щонайменше 5 із 14 цифрових телеканалів місцевого мовлення, на які мають вплив люди з оточення президента.
У мережі «Зеонбуду» на регіональному конкурсі 2011 року 4 місця були розподілені так: одне місце автоматично отримав на той час державний обласний одеський канал (нині «UA:Одеса» з мережі суспільних мовників), решта три місця відійшли телеканалам екс-регіонала Сергія Ківалова – «Репортер», «Академія» і «Третій цифровий» (перші два мовили в аналогу, третій був оперативно створений під конкурс).
У 2016–2017 Ківалов розпродав свої телеканали: «Академію» купив Дмитро Голубов, «Репортер» – екс-голова правління банків ПУМБ і «Ренесанс Кредит» Сергій Черненко, половину «Третього цифрового» купив Андрій Продаєвич (сім’я Продаєвичів впливова у місті), а друга половина залишилася у екс-регіонала (офіційно 50% у Ельвіни Черняк, бухгалтера фірми «ЛСУ» Ірини Орєхової – позашлюбної дочки Ківалова). Але у «Третього цифрового» є частота тільки в Одесі, частоти в області залишалися донедавна вільними. Частота в Ізмаїлі на конкурсі, який проводив регулятор у вересні цього року, відійшла комунальному каналу облради «ТВ Ізмаїл», решта шість частот (у Березівці, смт Миколаївка, смт Петроверівка, смт Сарата і селах Кам’янське та Ковбасова Поляна) дісталися на цьому ж конкурсі каналу «Град».
Переможцями грудневого конкурсу на 8 місць у цифровій мережі Концерну РРТ стали три телеканали, що належать людям із оточення президента («Думская.TV» нардепа БПП Олексія Гончаренка, «Одеса 1» лідера київського осередку партії «Наш край» Володимира Макеєнка і «Південна хвиля» заступника голови Одеської облради і одеського лідера партії «Наш край» Юрія Дімчогло), три канали забудовника Володимира Галантерника, якого називають покровителем мера Одеси Геннадія Труханова («Перший міський», GTV і А1), канал OLViA місцевого забудовника, громадянина Греції Пантеліса Василіоса Бумбураса, а також канал «ПлюсПлюс» з групи «1+1 медіа».
Без цифрової ліцензії до останнього часу залишався «7 канал» забудовника Аднана Ківана, «Град», а також Plus колишнього мера Одеси Олексія Костусєва (зі сфери впливу Геннадія Труханова) і «Глас», підконтрольний Трухановому. Два останніх не виявили бажання потрапити в місцеву «цифру» – вони не подавалися на конкурси.