В Ocean Media категорично відкидають зв’язок зі StarLightMedia, при цьому не розкриваючи своїх інвесторів. Частка сейлз-хауса може становити третину ринку, що в грошах виллється в суму понад 3,5 млрд гривень. Підштовхнути холдинг віддати на аутсорс продаж із прямої реклами міг Антимонопольний комітет своїм розслідуванням монополії при розміщенні телереклами. У холдингу це не підтверджують, але й не спростовують.
«Телекритика» продовжує знайомити з процесами «Трансформації» в провідному телехолдингу – цього разу до вашої уваги розповідь про переформатування продажів прямої реклами.
«Трансформація»: дім продажів
У процесі «Трансформації» найбільший телевізійних холдинг – StarLightMedia – спростив власний дім продажів StarLight Sales, віддавши продаж прямої телереклами в новостворений телевізійний сейлз-хаус Ocean Media. Як писала «Телекритика», 18 жовтня Андрій Партика пішов з поста генерального директора сейлз-хаусу StarLight Sales разом зі своєю командою. Тоді ж стало відомо про те, що він очолив новостворений сейлер Ocean Media, куди перейшли всі працівники StarLight Sales.
Через півтора місяця після його переходу Ocean Media на початку грудня публічно заявив про укладення договору на продаж рекламного часу з телеканалами, які входять до телегрупи StarLightMedia, терміном на один рік. Весь цей час сейлер активно укладав контракти на цей рік з топовими рекламодавцями та їхніми рекламними агентствами. Опитані «Телекритикою» три рекламні агентства розповіли, що всі контракти, які в них були зі StarLight Sales переписали на компанію Ocean Media – саме з нею і співпрацюють з 1 січня 2019 року.
До цього StarLight Sales був найбільшим домом продажів прямої телевізійної реклами на ТВ-ринку. На своєму сайті холдинг хвалився, що в 2015-му кожен третій GRP продає StarLight Sales: 34,7% GRP’s українського ринку за комерційно привабливою аудиторією «14–49, 50 тис.+». При цьому 85% рекламодавців, які входять до топ-100, співпрацюють зі StarLight Sales щорічно.
Наприкінці року телегрупа StarLightMedia у процесі «Трансформації» оприлюднила нову структуру холдингу, згідно з якою структури StarLight Sales тепер немає в рамках телегрупи. Холдинг сконцентрувався тільки на продажі спонсорства та інтернет-реклами. Але водночас у новій структурі холдингу з’явилася посада комерційного директора, яка досі вакантна. Ця людина має об’єднувати продаж спонсорства через StarLight Brand Content (директор – Андрій Тюленєв), інтернет-реклами через StarLight Digital Sales (директор – Юлія Трибушна), а також проект «Медіаінвестиції» (директор з медіаінвестицій – Андрій Сливінський) і аналітичний центр (голова – Орест Білоскурський). Проект «Медіаінвестиції» був запущений восени 2013 року – в його рамках компанії, які раніше не розміщували рекламу на ТБ, ділилися ризиками з телехолдингами: обмінювали набраний рекламний інвентар на частку доходів (media for revenue) або на частку в їхньому бізнесі (media for equity ). Йдеться про безпосереднє розміщення реклами, яку продає стороння компанія – Ocean Media.
У прес-службі телегрупи «Телекритику» запевняли в тому, що холдинг саме в процесі «Трансформації» вирішив віддати продаж прямої реклами на своїх телеканалах наступного року на аутсорс – компанії Ocean Media. Причини такого рішення не повідомили. При цьому запевнили, що сейлер не має ніякого відношення до холдингу. Надати офіційний коментар у телегрупі на момент публікації не змогли.
За даними держреєстру, компанія Ocean Media (ТОВ «Оушен медіа») була зареєстрована 7 серпня, її директором до 18 жовтня значилася головний юрист StarLight Sales, а нині заступник гендиректора з юридичних питань Ocean Media – Ірина Скрипка. Після цієї дати керівником значиться вже Андрій Партика, підписантом – Валерія Старовойт (Кудрявцева), яка керувала продажами у StarLight Sales і керує сьогодні ними ж у Ocean Media. Власниками компанії зі статутним фондом у півмільйона гривень порівну виступають дві фізичні особи – Юрій Одинокий і Іван Розколодько. Обидва не фігурують у реєстрі як підприємці. У останнього реєстрація вказана в Білій Церкві, у першого – прізвище, ім’я, по батькові збігається з театральним режисером Юрієм Одиноким. Іншої інформації в мережі про підприємців немає.
За тією ж адресою (вул. Жилянська, 32), що й «Оушен медіа» зареєстровано ТОВ «Стар Ап Ейдженсі» – баїнгове агентство, яке працює безпосередньо з клієнтами Ocean Media, які не співпрацюють з рекламними агентствами. Директором компанії значиться Ірина Скрипка, її власниками порівну вказані Олександр Широковський і Юрій Мандригеля (з реєстрацією в Світловодську Кіровоградської області). У статутному фонді прописано 500 тисяч гривень, дата реєстрації – 18 жовтня 2018 року. Обидва підприємці не фігурують в реєстрі як фізособи-підприємці.
В Ocean Media відмовили «Телекритиці» в коментарі, запевнивши, що власники обох компаній – «звичайні інвестори, мета яких – отримання прибутку». Тим часом, компанія StarLight Sales (ТОВ «Старлайт Сейлз») сьогодні не веде діяльності. Її директором після Андрія Партики стала Олена Лисенко – працівниця StarLight Sales. У держреєстрі зазначено, що підприємство «не перебуває в процесі припинення».
АМКУ наступає
Антимонопольний комітет (АМКУ) влітку минулого року активно розслідував монополію з продажу рекламного часу на українському телебаченні. У липні минулого року АМКУ звернувся до всіх чотирьох телегруп із запитами про те, як StarLightMedia, 1+1 media, InterMediaGroup і «Медіа Група Україна» продають рекламу в ефірі своїх телеканалів. Запит отримали канали телегруп.
Як відомо, на телеринку рекламний час продають по суті дві структури – «Плюси» (сейлер 1+1 media) і «Альянс» – формальне об’єднання сейлз-хаусів Ocean Media (раніше – StarLightSales), «Інтер-реклама» (сейлер IMG ) і «Медіапартнерство» (МГУ). «Центральним» сейлером «Альянсу» завжди виступав StarLightSales (сьогодні – це, відповідно, Ocean Media). Сейлер працюють один проти одного, рекламодавці під час розміщення роликів на ТБ повинні вибирати між ними, за що отримують знижку за ексклюзивне розміщення. Частка «Альянсу» на ринку телереклами становить близько 70%, «Плюсів» – 25%. Ще близько 2% – у сейлз-хаусу Media International Service (M.I.S.) Валерія Маштакова, який продає рекламний час на кількох тематичних телеканалах («112 Україна», Music Box і «Малятко»).
Так званою «валютою» під час продажу рекламного часу виступає теледослідження Nielsen. У вересні 2017-го стало відомо про те, що АМКУ зацікавився монополією Nielsen у теледослідження і почав перевіряти роботу компанії.
Згідно з даними Всеукраїнської рекламної коаліції, ринок телереклами в 2018-му зріс на 26% – з 7,329 млрд гривень (у 2017) до 9,269 млрд гривень. У 2019 році підніметься ще на 24% і становитиме 11,526 млрд гривень, з яких пряма реклама – 10,089 млрд гривень. Розподіл цих коштів між сейлерами, згідно з даними Nielsen, минулого року був таким: StarLightSales – 38%, «Інтер-реклама» – 19% і «Медіапартнерство» – 16%. Цей розподіл досить умовний, оскільки в «Альянсі» публічно не пояснювали ринку, як саме ділять доходи між собою.
Таким чином, можна припустити, що якщо Ocean Media збереже частку StarLight в 37% цього року, вона оперуватиме 3,8 млрд гривень. Зазвичай сейлери працюють з телеканалами за комісією, яка може становити не більше 5–10%.
В АМКУ відмовили відповісти на запит «Телекритики», в якому ми поцікавилися перебігом розслідування продажів телереклами, водночас поділилися деякими деталями розслідування. «Зовсім недавно ми надіслали новий запит телеканалам із проханням прокоментувати низку питань, пов’язаних із продажем рекламного часу. Тільки після отримання відповіді ми зможемо більш детально вам прокоментувати ситуацію. Так, у липні ми надсилали їм запит. Це був далеко не перший наш запит на телеканали щодо продажу рекламного часу. Ми вже деякий час досліджуємо продаж телереклами», – повідомила Марія Процишен, державний уповноважений Антимонопольного комітету.
Конфігурація «Альянсу» проти «Плюсів» сформувалася в 2012 році. До цього «Плюси» кілька років продавали рекламу разом із МГУ і працювали проти StarLightMedia та групи «Інтер». До 2017-го в АМКУ не звертали уваги на роботу телевізійних сейлерів. Наявність єдиної «валюти» – теледослідження Nielsen і домів продажів з «єдиним центром» – це до певної міри практика ряду західних ринків.
З огляду на те, що в 2019 році відбудуться відразу дві виборчі кампанії – президента і парламенту, розслідування АМКУ може отримати політичне забарвлення. Голову АМКУ, як відомо, призначає президент. Рекламу на «5 каналі», який належить Петрові Порошенку, продає сейлз-хаус «Медіапартнерство». Телеканал «Прямий», який пов’язують з Ігорем Кононенком, заступником голови фракції «Блок Петра Порошенка», бізнес-партнером і однокурсником президента, рекламний час через сейлер не продає.
Фото: pixabay