Раніше «Телекритика» вже робила огляд політичної кухні осіннього сезону, але чим ближче зима і старт передвиборної кампанії, тим більше політичних проектів з’являється на екранах. Взяти, приміром, «Народ проти», який нарешті в жовтні перезапустився на телеканалі ZiK, або два нових проекти «112 Україна» – «Виклик» (прем’єра відбулася 26 жовтня о 19:30) і «Зворотний бік» (прем’єра відбулася 4 листопада о 17:00). Крім широкого вибору політичних ток-шоу, який ближче до дати виборів, впевнена, ще розшириться, політичні проекти пропонують телеглядачам огляд найактуальніших і найболючіших для українського суспільства тем.
Наприклад, вибори на окупованих територіях і що вони означатимуть для України – випуск «Свободи слова» від 12 листопада на ICTV, або – чи підуть голосувати українці за кандидата від об’єднаної опозиції (тема випуску «Українського формату» від 9 листопада, NewsOne) .
Щоб простежити, як власники каналів використовують ток-шоу як інструмент для просування своєї політики, а також – яким проектам найбільше довіряють сьогодні українці, «Телекритика» склала топ політичних програм на основі рейтингів за період 22 жовтня – 12 листопада.
«Виклик» на «112 Україна»
День виходу в ефір: п’ятниця
Ведучі: Тетяна Хмельницька і Тетяна Іванська
Хронометраж: 2 години 30 хвилин
Оскільки як соціально-політичний проект «Виклик» на «112 Україна» нове ток-шок, якого на момент підготовки статті вийшло лише три випуски, не дивно, чому за рейтингами «жіноча програма» на останньому місці в нашому рейтингу. Коли наприкінці жовтня «112 Україна» анонсував запуск чергового політичного ток-шоу, в медіаколах виникло досить логічне запитання – навіщо телеканалу «112 Україна» другий за масштабністю політичний проект, який висвітлює ті ж теми, що й «Пульс», запущений на каналі восени?
«– Ты кто такой, Леша? Зачем ты меня перебил?
– Я секретарь Комитета по местному самоуправлению.
– Ты не секретарь, Леша. Секретари – с длинными ногами»
(Євген Червоненко Олексію Гончаренку«Пульс», 06.11.2018)
Спочатку були припущення, що «Виклик» робитиме акцент на соціалцы, яка через нинішні активні політичні перетасувань у парламенті, висвітлюється остільки-оскільки – ці здогади підтвердив
редактор «Виклика» Ярослав Шевченко.
«Я являюсь лидером социалистической партии. И моя задача – вынести всю эту ср*нь из Верховной рады и поставить точку, чтобы страна вздохнула свободно»
(Ілля Кива, «Пульс», 30.10.2018)
«Виклик» у плані експертів бере нижче, обмежуючись театральними промовами бізнесмена Андрія Пальчевського та депутатами Андрієм Леоновим («Свобода»), Олегом Купрієнком («Радикальна партія») і Олександром Лівіком (БПП). Ну і варто відзначити, що ведучі політичного шоу Володимир Полуєв і Ганна Степанець суворіші зі спікерами, ніж Тетяна Хмельницька і Тетяна Іванська.
За рейтингами ток-шоу «Виклик» за період з 22 жовтня по 2 листопада в середньому вийшов на показники 0,5% rat. і 1,2% shr (вся Україна, 18+).
«Український формат» на NewsOne
Дні виходу в ефір: середа, п’ятниця
Ведучий: Василь Голованов
Хронометраж: 3 години
Головне політичне шоу на NewsOne в осінньому сезоні високими рейтингами поки похвалитися не може, зберігаючи в середньому однакові показники – близько 1,4% частки за аудиторією 18+ (вся Україна) по п’ятницях і до 2,3% частки по середах. З тем генеральний продюсер NewsOne, а також ведучий «Українського формату» Василь Голованов висвітлює: «Ціни на газ, трагедію в Керчі» (випуск від 26.10) – 1,3% частки за аудиторією 18+ (вся Україна); «Чи потрібно захищати свободу слова в Україні» (випуск від 31.10) – 2,06% і «Підсумки тижня» (випуск від 2.11) – 1,5% частки. Як і конкуренти, NewsOne не зміг оминути смерть херсонської активістки Катерини Гандзюк і відставки генпрокурора Луценка. В ефірі телеканалу ця тема висвітлювалася в середу, 7 листопада.
«Для мене Віктор Медведчук – то ота Медуза Горгона. Пам’ятаєте? У якої замість волосся гадюки і яка […] на що подивиться – все перетворюється на мертвий камінь»
(Анатолій Гриценко, «Свобода слова», 12.11.2018)
До речі, цю ж тему порушували й на «Прямому» в рамках ток-шоу «Прямий ефір». Ось тільки, якщо за глядацьким голосуванням на телеканалі NewsOne понад 80% підтримали ініціативу Вадима Рабіновича і Юрія Бойка, то в ефірі «Прямого» співголова партії «Опозиційний блок» Олександр Вілкул назвав рішення Бойка «профанацією» і «особисто його рішенням», яке, як запевнив політик, не має юридичної сили.
«Пульс» на «112 Україна»
День виходу в ефір: вівторок
Ведучі:Ганна Степанець і Володимир Полуєв
Хронометраж: 4 години
Хоча «головним політичним ток-шоу країни» (так називають себе автори проекту) «Пульсові» стати поки не вдалося, вийти на третю позицію за рейтингами для нового на ТВ-проекту – досить хороший результат. Секрет такого успіху задовго до «Пульсу» відкрив Савік Шустер у ефірі «Шустер live». Для цього потрібно запросити в студію чиновників і політиків високого рангу з діаметрально протилежних політичних сил. При цьому треба переконатися, що раніше запрошені політики вже сходилися разом у студіях політичних ток-шоу, і з’ясувати, чим це все закінчувалося. Далі все просто – вчасно смикати за ниточки для досягнення потрібного напруження у студії.
«Я как мужчина выступаю за легализацию короткоствольного нарезного оружия»
(Анатолій Матіос, «Пульс», 23.10.2018)
«У нас немає пульту від Киви»
(Володимир Полуєв, «Пульс», 30.10.2018)
«Свобода слова» на ICTV
День виходу в ефір: понеділок
Ведучий:Вадим Карп’як
Хронометраж: 1 година
Якщо політичні ток-шок, згадані вище, в медіаколах заведено вважати опозиційними, судячи з запрошених гостей і векторів, з якими вони підходять до вирішення тих чи тих проблем, то про «Свободу слова» таке сказати складно. Основними спікерам головного політичного ток-шоу на ICTV є представники чинної влади – прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, міністр освіти Лілія Гриневич, в. о. міністра фінансів Оксана Макарова, міністр соціальної політики Андрій Рева та інші.
«Ми зараз усі нагуглені, а маємо бути начитані»
(Олеся Бацман, «Пульс», 19.10.2018)
«Право на владу» на «1+1»
День виходу в ефір: четвер
Ведучі: Наталя Мосейчук і Сергій Іванов
Хронометраж: 2 години
«Прошу, не вірте на слово політикам», звертається до глядачів Наталя Мосейчук перед кожним ефіром. Проект «Право на владу» перезапустився цієї осені з оновленою студією. Але якщо ще у весняному сезоні проект «1+1» за рейтингами обганяв свого головного конкурента «Свободу слова» на ICTV, то в осінньому сезоні два проекти за показниками йдуть практично впритул, обганяючи один одного за тижнями.
Наприклад, з 12 жовтня до 2 листопада за аудиторією 18-54 (вся Україна) «Свобода слова» за середніми показниками випереджала «Право на владу» на 0,7%–7,0% проти 6,3%. Українців більше цікавила тема підвищення тарифів (ефір «Свободи слова» від 22 жовтня), аніж тема доріг в країні (ефір «Право на владу» від 25 жовтня) – 7,25% проти 5,90% (18-54, вся Україна).
«У Украины не было хорошего выбора. Был только плохой и еще худший. Премьер выбрал плохой, и это помогло сохранить стабильность»
(Анна Деревьяненко, «Свобода слова», 22.10.2018)
Ближче до наступного тижня частка головних політичних проектів практично зрівнялася. Так, випуск «Свободи слова» від 29 жовтня на тему ситуації навколо Азовського моря зібрав 6,77% частки за аудиторією 18-54 (вся Україна), тоді як «Право на владу» від 1 листопада (тема «Чого очікувати від виборів 2019?») – 6,6%.
Вирватися за показниками на перше місце «Праву на владу» вдалося минулого тижня. Випуск, присвячений вбивству Катерини Гадзюк (від 8 листопада) за участю міського голови міста Херсона Володимира Миколаєнка, а також подруги Катерини Марини Хромих зібрав 7,5% частки за аудиторією 18-54 (вся Україна). Випуск, присвячений херсонській активістці на «Свободі слова», який вийшов 5 листопада, набрав лише 6,4% за тією ж аудиторією.