Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 12 липня розглянула заяву регіональних сателітів телеканалу «Прямий» – «Одеса 1» і «Харків.1» – про відмову від ліцензій на цифрове мовлення. Члени відомства одностайно проголосували за анулювання ліцензій.
У концепції каналів було прописане інформаційне мовлення. Чому запуск мовників не відбувся офіційно, не повідомлялося. Листи про відмову від ліцензій регулятор отримав від юридичних осіб (ТОВ «ТРК “Одеса 1”» і ТОВ «ТРК “Харків.1”») 19 січня і 14 лютого.
У січні-лютому 2019-го у регіональних телеканалів завершився відведений законом рік для запуску мовлення, відповідно, ліцензії мовників мали бути анульовані. На засіданні відомство також планувало розглянути планову перевірку каналів, яка підтвердила відсутність мовлення, але питання зняли з розгляду через отримані заяви від незапущених телеканалів.
Член Нацради Олег Черниш поцікавився, чому результати перевірки телеканалів затягнули на такий тривалий термін. Конкретної відповіді від президентської частини відомства не надійшло, після чого чиновник припустив, що питання затягувалося спеціально, оскільки ліцензії телеканалів були виставлені на продаж.
У грудні 2018-го «Телекритика» повідомляла, що телеканал «Одеса 1» виставили на продаж за $700 тисяч: продавалася винятково ефірна цифрова ліцензія каналу на мовлення в Одеській області. Цифрові частоти «Харків.1» у Харківській області могли відійти місцевому аналоговому телеканалу «Р1», який восени перейшов під вплив голови Адміністрації президента і екс-голови Харківської обласної адміністрації Ігоря Райніна. Тоді ж повідомлялося, що команда телеканалу «Прямий» готує до перезапуску київський міський телеканал «Перший київський» (ТОВ «ТРК “Купол”») в інтересах Вадима Столара для підтримки мера Києва Віталія Кличка. У «Першого київського» є аналогова ліцензія на мовлення в столиці, він тісно пов’язаний з одеським забудовником Володимиром Галантерником (офіційний власник мовника – громадянин Британії Ігор Гусєв). Сьогодні телеканал ретранслює програми одеського «Першого міського».
Нагадаємо, 27 грудня 2017 року на регіональному цифровому конкурсі Нацради в Одеській області ліцензію на мовлення в регіоні отримав створений під конкурс місцевий телеканал «Одеса 1» (ТОВ «ТРК “Одеса 1”»), що належить екс-регіоналові Володимиру Макеєнку (99%) і екс-гендиректору «Прямого» Євгенії Захаровій (1%). Макеєнко володіє компанією через ТОВ «ТК “Прямий”», Захарова – безпосередньо. Ліцензія на мовлення була видана каналу 19 січня.
25 січня новостворений телеканал «Харків.1» (ТОВ «ТРК “Харків.1”») із групи «Прямого» виграв регіональний конкурс Нацради на мовлення в Харківській області (мовникові дісталося 4 частоти – у містах Куп’янськ та Ізюм, смт Великий Бурлук і Кегичівка), для повного комплекту йому не вистачає тільки ліцензії в самому Харкові. Ліцензію на мовлення телеканал отримав 14 лютого. Офіційними власниками каналу «Харків.1» значаться ті ж особи: Євгенія Захарова (у неї 10%) і Володимир Макеєнко (90%, через юрособу «Прямого» – ТОВ «ТК “Прямий”»).
Зазначимо, в умовний медіахолдинг навколо телеканалу «Прямий», крім регіональних каналів у Одесі та Харкові, входила також «репортерська» інформаційна радіостанція «Прямий ФМ». 11 жовтня 2018-го Нацрада на конкурсі радіомовників видала новоствореній інформаційній радіостанції «Прямий FM» з першого разу відразу 6 FM-частот, у квітні – частоту в Києві. «Прямий FM» досі не почала мовлення.
Нагадаємо, офіційним власником телеканалу «Прямий» є екс-регіонал Володимир Макеєнко. 18 червня він спростував чутки про можливий продаж «Прямого» Медведчуку, а також повідомив про готовність купити «112 Україна» і ZIK. Відповідні чутки з’явилися після того, як генпродюсером медіахолдингу «Новини» (телеканали «112 Україна», NewsOne і ZIK) став Олексій Семенов – колишній генпродюсер «Прямого». 24 червня Володимир Макеєнко разом із екс-президентом Петром Порошенком представив колективу телеведучу Світлану Орловську як нового керівника каналу, вона обійняла посади директора і генпродюсера.
Зазначимо, реальним власником «Прямого» ЗМІ називають Ігоря Кононенка – першого заступника голови фракції БПП, однокурсника і бізнес-партнера Петра Порошенка. На початку 2000-х Володимир Макеєнко працював з Петром Порошенком у фракції «Солідарність», а в 2015-му був кандидатом на посаду мера Києва від партії «Наш край», яку в ЗМІ називали «технічним проектом Банкової»; сьогодні він входить до політради «Нашого краю». Восени минулого року в структурі власності «Прямого» з’явився кіпрський офшор Parlimo Trading Limited, який, за даними «Наших грошей», пов’язаний з «Українською національною лотереєю», що перебуває у сфері впливу народних депутатів від БПП Олександра Третьякова і Гліба Загорія.
Фото: prm.ua