Перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк, а також член регулятора Олег Черниш запевнили «Телекритику», що вони голосували за попередження для телеканалу Paramount Comedy за порушення 50%-ї квоти національного продукту. Чиновники щиро здивовані тим, що в фінальних документах рішення було змінено з попередження на штраф. Вони також вказують на те, що не бачили другий проект рішення перед засіданням.
«Я випадково дізналася, що замість попередження Paramount Comedy отримав штраф. Про зміну проекта мені було невідомо – я голосувала за проект, де було попередження, – розповідає Ольга Герасим’юк. – Ці матеріали мною були отримані вчора, за пару хвилин до засідання – там було прописане попередження, а не штраф для каналу. У середу були ті ж проекти за півгодини до закінчення робочого дня. За столом на засіданні я просила дати мені паперовий проект, але він був нібито в когось, зайнятий. Але це вже чистий жах. Відбулася фальсифікація».
«Я голосував за санкцію “оголошення попередження”, яка була надіслана помічницею Юрія Артеменка Мариною Войтковою членам Нацради 16 січня о 17:35 під назвою “Фінальні матеріали до засідання Нацради”. Інших матеріалів я не отримував. Саме цей проект рішення і був виведений на екран під час засідання», – додав Олег Черниш.
Обоє чиновників сподіваються отримати роз’яснення від колег із президентської четвірки.
Нагадаємо, Нацрада 17 січня нібито оштрафувала телеканал Paramount Comedy (ТОВ «Віжн медіа») за порушення квоти в 50% національного продукту на суму 19 тисяч гривень (5% ліцензійного збору). Обсяг національного аудіовізуального продукту в день моніторингу – 14 грудня, становив 48,22% або 11 годин 34 хвилини, телеканал «недобрав» 25 хвилин для виконання 50%-ї квоти. У проекті рішення, виведеному на екран під час засідання, було прописане попередження (скрін, який це підтверджує, є в наявності). У прес-службі Нацради «Телекритиці» вчора ввечері повідомили, що текст проекту рішення було змінено в середу ввечері, з чим були ознайомлені члени Нацради, а під час засідання в апараті регулятора не встигли замінити його, видавши на екран старий проект рішення.
Ольга Герасим’юк запевнила «Телекритику», що з літа минулого року вона не має впливу на відділ із зв’язку із засобами масової інформації – “кураторство” перейшло від неї до Юрія Артеменка.
Цікаво, що відповідна новина про телеканал Paramount Comedy була розміщена на офіційному сайті регулятора 17 січня близько 13 години. У початковій редакції в ній було зазначено, що у мовника все ж попередження, але з часом текст новини був змінений на штраф, про що свідчить кеш пошуковика. При зміні назви самої новини, залишилася стара URL-адреса із зазначенням попередження.
Покарання для телеканалу (попередження або штраф) члени Нацради на засіданні не обговорювали. Дискусія торкнулася тільки обговорення самого питання порушення. Перед голосуванням глава відомства Юрій Артеменко повідомив, що ставить на голосування проект у редакції Сергія Костинського, не вдаючись у деталі. На екрані під час засідання було зазначено, що автором проекту щодо попередження був Сергій Костинський. Зазвичай регулятор оголошує попередження у випадку першого порушення, а штрафи – під час другого порушення, якщо штраф за перше порушення не регламентують окремі норми закону. Для Paramount Comedy це було перше порушення квоти національного продукту.
«Треба подивитися закон: за таке порушення має бути, напевно, штраф. Тут питання лише в тому, що вони самі все вирішують – і не вважають за потрібне навіть це приховувати», – додала Ольга Герасим’юк.
Покарання для телеканалу (попередження або штраф) члени Нацради на засіданні не обговорювали. Дискусія торкнулося тільки обговорення самого питання порушення. Перед голосуванням глава відомства Юрій Артеменко повідомив, що ставить на голосування проект в редакції Сергія Костинського, не вдаючись у деталі. На екрані під час засідання було зазначено, що автором проекту щодо попередження був Сергій Костинський. Зазвичай регулятор оголошує попередження у випадку першого порушення, а штрафи – у разі другого порушення, якщо штраф за перше порушення не регламентує окремі норми закону. Для Paramount Comedy це було перше порушення квоти національного продукту.
«Телекритика» звернулася з проханням до президентської частини Нацради прокоментувати, коли саме був змінений проект рішення з попередження на штраф, і чому про це не знали члени Нацради, призначені за парламентською квотою – Ольга Герасим’юк та Олег Черниш. Автор проектів рішень щодо телеканалу – Сергій Костинский – проігнорував телефонний дзвінок, а у відповідь на СМС-повідомлення заявив, що в проекті рішення був штраф: «Організаційний відділ поставив помилковий варіант, який транслювався на екрані. Підписан рішення зі штрафом. Якщо проаналізувати попередні рішення Нацради, регулятор застосовував штрафи за схожі порушення. Коректний з точки зору закону проект рішення надійшов у організаційний відділ ще у вівторок».
Заступник голови регулятора Уляна Фещук, яка відповідає у відомстві за всі юридичні питання, запевняє, що голосувала за штраф: «У кінцевому проекті рішення перед засіданням був прописаний штраф – порушення квоти національного продукту регулюється статтею 9, за якою застосовується штраф. Під час засідання було виведено зведений проект рішення, його готували заздалегідь, не внесли всіх змін, оскільки ще не всі працівники вийшли з відпусток. Я розумію, що канал піде з цим штрафом до суду».
Телеканал Paramount Comedy – це партнерської мовник групи «1+1 медіа» і американського телехолдингу Viacom. Мовник для заходу в Україну 16 листопада 2017-го оформив у Нацраді супутникову ліцензію. Телеканал працює лише на ринку платного телебачення, озвучуючи і дублюючи американські ситкоми українською.
Нагадаємо, 10 січня регулятор оштрафував за порушення квоти національного продукту телеканали NIKI kids і NIKI junior (близько 2%). У серпні 2017 року Нацрада оголошувала попередження телеканалу «Піксель» з групи «Інтер» за порушення квоти національного продукту (25% замість 50%). Восени глава Комітету Верховної ради з питань свободи слова Вікторія Сюмар ініціювала законопроект, метою якого було, зокрема, зменшити квоту національного продукту для тематичних каналів, які представляють іноземних мовників, з 50% до 25%. Однак законопроект не був винесений на перше читання
Фото: Анна Федорук