Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 21 березня не змогла зібрати кворум. Замість шести членів регулятора на засіданні були присутні п’ять осіб. Від початку не було через відрядження першого заступника голови регулятора Ольги Герасим’юк. Олег Черниш залишив засідання на самому початку. Голова Нацради Юрій Артеменко негативно оцінив дії колеги. Наступне засідання регулятора відбудеться 28 березня.
На початку засідання член Нацради Олег Черниш, призначений за парламентською квотою, оголосив бойкот засіданню через те, що 14 березня президентська четвірка регулятора не підтримала його пропозицію оголосити форматний конкурс на 14 FM-частот у обласних центрах для розвитку мережі радіостанції «Промінь», належить до радіостанцій Національної суспільної телерадіокомпанії України. «Учора подивився ваш виступ в “Укрінформі” про зростання пісень українською мовою. Це широко висвітлювалося в Facebook. Потім я почитав коментарі, які були там. Коментарі стосувалися того, що Нацрада не виконує свої функціональні обов’язки, покладені на неї законодавством щодо забезпечення суспільного мовника потрібними частотами. Я бойкотую це засідання. Не бачу іншого виходу, щоб привернути увагу громадськості до цієї проблеми», – повідомив член Нацради, після чого залишив засідання.
Юрій Артеменко вказав на недофінансування НСТУ – це головна причина, чому Нацрада не дає частоти для розвитку мережі суспільних радіостанцій. «Я не знаю, які коментарі читає наш колега, я знаю що НСТУ задоволена нашою роботою. Ми дуже багато зробили для розвитку мовлення. Є об’єктивні обставини, і Сергій може підтвердити – кілька днів тому НСТУ відмовилася від мовлення на середніх хвилях саме там, де сягає голос правди до всіх інших держав. Для мене це ще один приклад. Якщо немає грошей, нема чого роздавати частоти. Спочатку потрібно вирішити питання фінансування, пріоритетів. Найпростіше сказати “я пішов” і не виконувати функції, які дала тобі держава. Ти повинен сидіти, говорити, доводити, боротися, переконувати. А це, як на мене, позиція страуса», – зазначив Юрій Артеменко.
Сергій Костинський, який курирує в Нацраді конкурси, прокоментував ситуацію так: «Окремі колеги політизують нашу роботу. Створюються проекти рішень про призначення позапланових перевірок у тих випадках, які повинні вирішуватися судом, і у нас немає підстав оголошувати перевірки. Це ініціювання політичного тиску на мовників. Зараз політизація відбувається так: є кілька людей, які коментують і в мене на сторінці, я перебуваю з ними в конструктивному діалозі, коментую все. Якщо порахувати, найбільше частот отримало Суспільне мовлення. Завдяки цьому ми побудували найпотужнішу ФМ-мережу. Жодна приватна мережа не може зрівнятися з мережею “Українського радіо” (у мережі немає частот у Харкові, Одесі та Івано-Франківську. – Ред.). Ми почали будувати мережі “Променя” і “Культури”. Зараз триває конкурс на Київ, де виставлено 4 частоти, після яких у нас буде стратегічне бачення того, як ми проводитимемо такі конкурси. Не хотів би про це говорити, але Суспільне мовлення відмовляється від частоти 549 кГц у Лучі Миколаївської області. Це єдина радіостанція, яка покриває Крим на 80%. І в таких випадках, коли людина не орієнтується в ситуації з радіомовленням НСТУ і робить такі заяви… Може вона б з нами консультувалася? Коли великий холдинг відмовляється від частот, це говорить про його непросту фінансову ситуацію. Ми від своїх зобов’язань не відмовлялися – ми повинні розбудовувати мережу Суспільного мовлення».
Нагадаємо, 14 березня, відмовляючи в конкурсі Юрій Артеменко також вказував на фінансовий стан НСТУ. Заступник голови Уляна Фещук поскаржилася на законодавця, що зобов’язує забезпечити ФМ-покриттям суспільні радіостанції. Валентин Коваль назвав винесення на конкурс кіловатних передавачів «струсом для ринку». Сергій Костинський вказував на інші пріоритети з будівництва ФМ-мережі військово-патріотичного радіо «Армії ФМ», інформаційно-публіцистичного (мається на увазі «Прямий ФМ»), культурно-освітнього та нішевого музичного. Під останнім мається на увазі нішева радіостанція джазу та класики, яку запускає «Тавр медіа».
Як повідомлялося раніше, 14 березня спроба Олега Черниша винести частоти на конкурс для Суспільного радіо стала вже другою. Перша відбулася у вересні 2018 року, але члени Нацради її не підтримали, наголосивши на необхідності доопрацювати конкурсні вимоги та віддати частину частот для розвитку «Армії ФМ». У жовтні чиновники провели ФМ-конкурс із ознаками корупції, під час якого виявилося, що НСТУ не подалася на низку вільних частот.
Фото: пиксабей