Національна рада з питань телебачення та радіомовлення з 1 по 30 листопада 2018 року провела моніторинги ефірів 15 загальнонаціональних телеканалів на предмет виконання квоти національних фільмів. Моніторинг регулятора не зафіксував національних фільмів на каналах К1 (ТОВ «МультіМедіаСервіс») та «Індиго» (ТОВ «ТРК «Україна»). На каналі НТН (ТОВ «Служба інформації») квота національних фільмів становила 9% загальномісячного обсягу трансляції фільмопоказу.
Про це Нацрада повідомила в своєму звіті за 2018 рік, який опублікований на сайті відомства. Регулятор зазначає, що інформацію про результати моніторингу було надіслано до Держкіно «для відповідного реагування».
Відомство нагадує мовникам про статтю 15-2 закону «Про кінематографію», яка визначає, що телерадіоорганізації, які відповідно до ліцензій здійснюють телевізійне мовлення або багатоканальне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, зобов’язані щонайменше 15% загального щомісячного часу демонстрації фільмів здійснювати «демонстрацію національних фільмів, інших фільмів, вироблених суб’єктами кінематографії України, і творів національної кінематографічної спадщини». Квота в 15% українських фільмів у загальномісячному кінопоказі встановлена до 1 січня 2022 року, а після 1 січня 2022 року частка національних фільмів має зрости вдвічі й становити щонайменше 30% загального щомісячного часу. Контроль за дотриманням квоти національного екранного часу здійснює Держкіно, моніторинг – Нацрада. У законі не передбачено санкції за невиконання цієї квоти.
Квота в 15% українських фільмів у загальномісячному кінопоказі встановлена до 1 січня 2022 року, а після 1 січня 2022 року частка національних фільмів має зрости вдвічі і становити щонайменше 30% загального щомісячного часу.
Нацрада також нагадує, що телеканали мають подавати щомісяця до 15 числа звіт у Держкіно про свою діяльність, пов’язану з використанням «національного екранного часу» протягом минулого місяця, згідно з Положенням про національний екранний час та його використання суб’єктами кінематографії і телебачення. Цей документ був затверджений Кабінетом міністрів у редакції від 16 травня 2018 року. Положення, зокрема, визначає термін «національний екранний час» як сумарний час, протягом якого здійснюється демонстрування фільмів у призначених для цього приміщеннях (кінотеатрах, інших кіновидовищних закладах), каналами мовлення телебачення, а також час повного або часткового демонстрування фільмів у тематичних кінопоказах, телепрограмах і телепередачах).
Під час здійснення моніторингу телеканалів у Нацради виникли проблеми зі статусом фільмів спільного виробництва. Регулятор не зараховував фільми, виготовлені українськими виробниками в копродукції з РФ. Щодо європейської копродукції в кіно, відомство вказує на статтю 4 Європейської конвенції про спільне кіновиробництво, згідно з якою такі європейські кінематографічні твори мають пільги. Як приклад регулятор наводить чинну на сьогодні угоду між Кабінетом міністрів та французьким урядом про спільне виробництво фільмів. Угода передбачає, що фільми, які набули статусу фільмів спільного виробництва, прирівнюються до фільмів, що мають статус національного фільму відповідно до законодавства держави кожної зі сторін.
Зазначимо, Нацрада ухвалила звіт про свою діяльність у 2018-му на засіданні 24 січня. Вiдповiдно до вимог законодавства, регулятор має щорічно подавати звіт за минулий рік до 1 лютого на розгляд президента та Верховної ради, які повинні затвердити документ. Попередні два роки звіт Нацради в парламенті формально затверджувався Комітетом зі свободи слова.
Фото: pixabay