Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 7 лютого ухвалила рішення відкласти розгляд заяви про продовження терміну дії шести ліцензій трьох компаній із «Радіогрупи УМХ» до судового вирішення питання анулювання цих ліцензій. Під час голосування утримався Олег Черниш.
Відповідні рішення були ухвалені за такими ліцензіями:
«Радіо NEXT» (ТОВ «Фірма “Волинь”») у Миколаєві (ліцензія закінчились 25 червня 2018), Черкасах і Кривому Розі Дніпропетровської області (25 червня);
«NRJ-Україна» (ПрАТ «Студія “Європозитив”») у Києві, Нікополі Дніпропетровської області, а також окупованих Феодосії і Керчі (8 червня 2018);
«Авторадіо» (ДП «ТРО Довіра») – у Чернігові, Сумах, Івано-Франківську, Запоріжжі, Павлограді Дніпропетровської області та Сімферополі (22 березня 2018); у Рівному (20 червня); у Черкасах (16 вересня).
Офіційно радіостанції з позивними «Радіо NEXT» неіснує – на частотах у Черкасах і Кривому Розі веде мовлення «NRJ-Україна», а в Миколаєві – «Ретро ФМ». Однак мовлення інших радіостанцій холдингу на цих частотах не є предметом для розгляду питання регулятором.
Згідно із законом, регулятор зобов’язаний розглянути питання про продовження цифрових ліцензій за 60 днів до завершення терміну їх дії. Водночас ліцензії мовника за законом залишаються чинними до моменту ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження.
Заступник голови Нацради Уляна Фещук, яка до роботи в регуляторі була головним юристом УМХ, вказує на суди з анулювання ліцензій. «Року півтора-два тому ми оголосили перевірку щодо своєчасності подання інформації про кінцевого вигодоодержувача. Ми встановили, що компанія порушила терміни і звернулися до суду щодо анулювання ліцензій. Компанія мала подати заяву на продовження ліцензії і вона це зробила. Але оскільки ми не знаємо, як завершиться судовий процес щодо цих компаній – рішення з них не ухвалене. Пропонується, щоб заяви не лежали мертвим вантажем, відкласти розгляд питання до ухвалення рішення по суті щодо анулювання», – зазначила чиновниця.
На нелогічність таких дій вказав член відомства Олег Черниш – на його думку позов про анулювання не може бути приводом для неухвалення рішення з питання про продовження ліцензії. «Ми можемо чекати як у випадку зі 112-м ще невідомо скільки. Компанія продовжує мовлення, не сплативши грошей в бюджет за продовження ліцензії. Якби ми їх не продовжили, це дало б нам можливість виставити частоти на конкурс. Ми даємо їм можливість працювати», – зазначив він.
Голова юридичного відділу Нацради Анна Литвищенко вказала на те, що рішення звернутися до суду щодо анулювання було ухвалене раніше, ніж у компанії завершилися ліцензії. Представник УМХ погодився з доводами регулятора. «Я не знав про позицію Нацради. Я згоден з нею. Ми ходимо на засідання, не зловживаємо правами. Питання в тому, що відбулася судова реформа – справи передавалися, суди перейменовувалися. Все йде потроху до якогось завершення. Якщо ліцензія буде продовжена, вона буде продовжена з тієї дати, яка закінчилася. Ліцензійний збір буде більшим, ніж той, який ми оплатили 7 років тому», – повідомив він.
Справа з «Авторадіо» (ДП «ТРО “Довіра”») вирішується в порядку письмового провадження в Окружному адміністративному суді міста Києва. Тоді як за ліцензіями ТОВ «Фірма “Волинь”» постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 січня минулого року зупинено провадження до набрання чинності судовим рішенням за позовом компанії до Нацради про визнання протиправним і скасування рішення регулятора від 5 жовтня 2017 року, яким було ухвалено звернутися до суду щодо анулювання через непрозору власність. Суд з анулювання ліцензії ПрАТ «Студія “Європозитив”» нещодавно поновився: в Окружному адміністративному суді міста Києва було призначене судове засідання на 30 січня для вирішення питання про поновлення провадження у справі (результати не повідомлялися).
У радіостанцій УМХ непрозора структура власності. З кінця березня 2017 року «Радіогрупа УМХ» вказала бенефіціаром своїх активів харків’янина Дмитра Крікберга, який в 2013-му був членом наглядової ради Одеського нафтопереробного заводу, коли той належав Сергієві Курченку. До цього Крікберг працював у низці інших структур Курченка. Він володіє компаніями групи через трастове угоду з кінцевою ланкою в структурі власності – Метью Бредлі Адріаном з Белізу. Останній фігурував як кінцевий бенефіціар радіостанцій до Крікберга. Непрозора власність дає змогу регулятору не продовжувати ліцензії.
Нагадаємо, прострочена ліцензія є також у «Радіо П’ятниця» (ДП «Новий обрій»), що також входить у «Радіогрупу УМХ»: 15 червня 2018 року завершився 7-річний термін дії ліцензії на 55 частот у FM-діапазоні. Регулятор досі не розглянув питання продовження ліцензії «Радіо П’ятниця». Навесні минулого року «Радіо П’ятниця» змінювало власність кілька разів, сьогодні його власником зазначений юрист Максим Варламов.
Фото: pixabay