«Телекритика» зібрала публічні висловлювання про благодійний фонд на підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України і поцікавилася у його керівника, чому члени наглядової ради заявляють про ознаки корупції в його роботі.
Член наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Олександр Павличенко в своєму Facebook заявив, що внутрішній аудит з благодійного фонду на підтримку суспільного мовника став однією з підстав, за якими було винесене питання про непродовження контракту з чинним головою правління Зурабом Аласанією. «Було поламано весь запланований порядок денний з визначеними питаннями, натомість було проголосоване і з’явилось питання про результати проведеного внутрішнього аудиту щодо благодійного фонду, який працює з донорськими коштами, спрямованими для підтримки діяльності ПАТ “НСТУ”. За результатами розгляду цього питання були ухвалені (фактично затверджені) рекомендації аудиторів, і водночас цей матеріал став однією з двох підстав, через які було висунуте питання про непродовження контракту з чинним головою правління ПАТ “НСТУ”», – повідомив Олександр Павличенко.
Член наглядової ради і заступник шеф-редактора «Детектор медіа» Світлана Остапа (від «Самопомочі») у своїй статті говорить, що в звіті щодо фонду Суспільного були вказані «ознаки порушень з використання коштів донорів». «На початку засідання з голосу в порядок денний додали питання: звіт про перевірку управлінням внутрішнього аудиту та ревізійної комісії Фонду Суспільного (цей фонд виник на базі громадської організації, яка була створена в 2014 році), через який іде левова частка донорської допомоги ПАТ “НСТУ”, поставивши його четвертим пунктом. Доповідачі з питання перевірки фонду представили присутнім звіт і рекомендації. Зі звіту було видно, що існують ознаки порушень із використання коштів донорів. Одразу після розгляду цього питання член НР В’ячеслав Козак категорично наполіг поставити в порядок денний і розглянути в закритому режимі питання про дострокове розірвання контракту з головою правління, оскільки до його попередніх претензій додалися ще факти щодо непрозорого використання коштів фонду», – розповіла Світлана Остапа.
Член наглядової ради Володимир Яворівський (від «Батьківщини») в коментарі програмі «Доброго ранку, країно!» представив свою версію подій – він запевняє, що була озвучена інформація про те, що гроші в фонді розподілялися непрозоро. «Виявляється, був створений благодійний фонд, у якого були спонсори, які надають гроші на “Суспільне”. Виявилося, що цей фонд був просто “прокладкою”. Це найстрашніше. Воно й вирішило голосування – Аласанія набрав проти себе дуже багато голосів. Коли ревізори перевірили функціонування цього благодійного фонду, виявилося, що фонд тільки транслював ці кошти, які йшли з Америки й т. ін… Я, виступаючи, сказав, що можу собі уявити, що буде, коли витече ця інформація, а вона обов’язково витече, і всі наші спонсори дізнаються, як ці гроші використовувалися, а використовувалися вони непрозоро. Вони завтра просто відмовляться (фінансувати). Через це, як на мене, “Суспільного” взагалі не буде, тому що влада не буде його дофінансовувати, а спонсори від нього відмовляться. І тоді про Суспільне телебачення можна просто забути», – прокоментував Володимир Яворівський.
Зураб Аласанія у бліц-інтерв’ю The Babel повідомив, что фонд не проходив аудиту, як таких претензій до фонду не було озвучено. «Аудиту як такого не було. А фонд працює окремо. Я там не директор і ніколи ним не був. Коли ми прийшли на “Суспільне”, фонд уже працював. Йому довіряють донори, і він працює всі 4 роки. І донори продовжують з ним працювати. І тут питання – яке право наглядова рада мала проводити аудит? Але вони його і не проводили. Там була ревізійна комісія, керівник якої ще не є призначеним. Учора вони казали так: “Тут є питання до документів, і ось тут є питання”. Але жодної претензії не було. Говорили суто про рекомендації. Вони були прийняті та проголосовані. (…) Фонд використовується, щоб фінансувати конкретні проекти. Донорам простіше працювати з фондом, тому що компанія не дуже гнучка. Майже всі нові програми виходили за грантові гроші, тому що держава недофінансувала “Суспільне”. Ось донори і робили що могли: давали гроші на програми, наприклад, на вечірнє шоу, проводили тренінги і так далі. Зараз дебати будуть виходити за донорські кошти. Фонд мав назву “Благодійний фонд підтримки “Суспільного”», – каже Аласанія.
Минулого тижня на «Телекритиці» вийшов матеріал про грантові проекти на ТБ, де, зокрема, йшлося про НСТУ. Під час підготовки матеріалу були використані дані, надані прес-службою “Суспільного”. У НСТУ поставилися до запиту «Телекритики» досить формально – нам відмовили в розгорнутому коментарі про співпрацю з донорами, надавши лише перелік грантових проектів без вказівки їхніх бюджетів. Хоча у звіті НСТУ за 2018-й, який оприлюднений на сайті “Суспільного” зазначено, що протягом 2018 року підприємство залучило донорської допомоги на суму $10 млн, і перелічені проекти (з 119 сторінки) із зазначенням суми грантів. Примітно, що в звіті не згадується благодійний фонд НСТУ – інформація подана так, ніби гроші “Суспільне” отримало безпосередньо.
У фонду є свій власний сайт, де, зокрема, прописана його повна назва – «Підтримка створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення України». На сайті зазначено, що він заснований в червні 2014 року з метою «здійснення благодійної та меценатської діяльності, спрямованих на розвиток суспільного мовлення в Україні». У держреєстрі прописано, що фонд був заснований 4 червня 2014-го, його керівником значиться Ганна Десятова, а підписантом – Ігор Кобеля. Засновниками фонду є громадська спілка «Українська Гельсінська спілка з прав людини» та первинна профспілкова організація ПАТ «НСТУ», керівником якої зазначений Олександр Косяченко, екс-заступник директора об’єднання музичних і розважальних програм. Саме ця структура оголошувала недовіру Зурабу Аласанії 20 жовтня 2016-го. Раніше повідомлялося про те, що в 2018-му Косяченка було скорочено.
На сайті фонду написано, що протягом 2018 року його силами на НСТУ були реалізовані такі проекти: «Шахтарська зміна», «Пізно ввечері шоу», «Агенти громад», «Своя Земля» і радіопроект «Сучасна громада». Зокрема, в документі йдеться, що «Пізно ввечері шоу» фінансувалося Internews і USAID, загальний бюджет 12 випусків програми становив 3 974 598 грн (один випуск оцінений в 330 тис. гривень). Також на сайті фонду доступний звіт за 2014–2016 роки, в якому зазначено, що фонд отримав за цей період $1,5 млн від донорів.
Фінансового звіту за 2017-й і 2018 й на сайті немає.
«Телекритика» звернулася до Ганни Десятової з проханням прокоментувати заяви членів наглядової ради НСТУ про ознаки порушень з використання коштів донорів у БФ, але Ганна відмовила в коментарі, пославшись на зайнятість.
Фото: НСТУ