Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 24 січня скасувала свої рішення про винесення штрафів щодо телеканалів Paramount Comedy (ТОВ «Віжн медіа»), а також Niki Kids і Niki Junior (ТОВ «Дитяче телебачення») за недотримання 50%-ї квоти національного продукту. За це рішення члени регулятора проголосували одностайно. Присутні представники телеканалів погодилися з рішенням чиновників.
Це питання було внесене до порядку денного засідання з голосу члена Нацради Сергія Костинського – автора попередніх рішень щодо телеканалів. Чиновник повідомив, що скасувати рішення в регуляторі постановили за підсумками службового розслідування – була допущена помилка працівниками апарату. Чиновник також визнав свою відповідальність за неї. Сергій Костинський був автором проектів рішень щодо телеканалів. На наступному засіданні, яке відбудеться 7 лютого, до порядку буде внесено проект рішення «винесення попередження» з усіх трьох каналів. Саме ця санкція є коректною згідно з українським законодавством.
Нагадаємо, рішення щодо Paramount Comedy було ухвалене 17 січня, після чого двоє членів Нацради – Ольга Герасим’юк та Олег Черниш – у коментарі «Телекритиці» заявили, що не отримували в фінальних документах проект рішення про штраф і голосували за попередження для каналу, запідозривши колег з президентської четвірки в підміні рішення. Під час голосування на екран був виведений проект рішення про оголошення попередження (що було зафіксовано «Телекритикою»), відповідна інформація була оприлюднена і на сайті Нацради в розділі «Новини», але незабаром був змінений її текст – з винесення попередження на винесення штрафу (скани були оприлюднені «Телекритикою»). Сергій Костинський пояснив «Телекритиці» підміну рішення «технічною помилкою», а заступник голови регулятора Уляна Фещук – відпустками працівників апарату Нацради.
Після публікації на «Телекритиці» про фальсифікацію, президентська частина Нацради ініціювала службове розслідування. Керівник апарату Нацради Сергій Кучерук на засіданні доповів про його результати. Він визнав, що спочатку готувався проект рішення про попередження, але потім він був змінений на штраф, після чого його надіслали членам Нацради напередодні засідання о 17:35 (хоча Ольга Герасим’юк та Олег Черниш запевняли ТК, що в цьому листі була зазначена санкція «попередження»). Під час засідання 17 січня на екран був виведений незмінений проект рішення, його він назвав «інформаційною таблицею», підкресливши, що кінцеві проекти рішень регулятора іноді можуть не збігатися з тими, які виводяться на екран під час засідання.
Сергій Костинський після публікації про фальсифікацію надіслав авторові «Телекритики» СМС, в якому повідомив, що «сталася помилка в організаційному відділі», вказавши на те, щопід час службового розслідування буде встановлено, «хто конкретно з працівників апарату винен у цій ситуації». Тоді як під час засідання на екрані в проекті рішення його авторами значилися Сергій Костинський і голова підлеглого йому контрольно-аналітичного управління Роман Кіфлюк. Після публікації «Телекритики» видання «Детектор медіа» написало, що після засідання чиновник плутався в поясненнях, яке саме рішення було проголосоване – спочатку він запевняв журналіста ДМ, що проголосоване рішення про попередження, але з часом виправився, назвавши проголосованим рішенням про штраф.
Під час засідання 24 січня чиновник вирішив взяти провину на себе. «Проект рішення був підготовлений неправильно, була помилка в роботі контрольно-аналітичного управління. Винен у цій ситуації я, оскільки є куратором управління і підписував ці проекти рішень. Річ у тім, що ми помилково призначили штрафи двом телеканалам Niki Kids і Niki Junior, і відповідно до цієї практики призначили штраф і Paramount Comedy», – зазначив Сергій Костинський, не вказавши, хто саме замінив проект рішення з «попередження» на «штраф».
Чиновник послався на «недосконале» законодавство. З його слів, порушення квоти національного продукту карається законом по-різному для телеканалів і радіостанцій: телемовникам законодавство прописує попередження, для радіомовників – штраф. Співробітники Нацради помилково застосували до телеканалів штраф, вказавши на порушення частини 11 статті 72 закону «Про телебачення і радіомовлення». «”Технічної помилки” не було б, якби була однакова відповідальність для телеканалів і радіостанцій», – додав Сергій Костинський.
Заступник голови регулятора Уляна Фещук закликала не використовувати проект рішень, показаний під час засідання на великому екрані, як фінальний, назвавши його «інформаційної таблицею»: «”Інформаційна таблиця” не передбачена жодним внутрішнім документом Нацради – вона була створена новим складом Нацради для полегшення роботи апарату та преси, щоб вони розуміли, що відбувається. А обов’язок членів Національної ради – переглядати проекти рішень, які є, а не “інформаційну таблицю”», – додала Уляна Фещук.
У коментарі «Телекритиці» минулого тижня чиновниця, яка курирує юридичні питання Нацради, припустилася помилки. Спочатку вона запевняла «Телекритику», що голосували за попередження, на уточнююче запитання про те, що в публікації на сайті Нацради зазначений штраф, чиновниця попросила «дати їй час уточнити». Через близько 3 хвилин Уляна Фещук перетелефонувала авторові публікації і повідомила про штраф, вказавши на порушення телеканалом Paramount Comedy статті 9 закону «Про телебачення і радіомовлення». Згідно з першою частиною цієї статті, «в загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50% має становити національний аудіовізуальний продукт». Чиновниця наполягала на тому, що саме штраф є покаранням за порушення квоти і не варто згадувати в публікації її слова про попередження. Але частина 11 статті 72 цього ж закону передбачає, що зазначене порушення карається штрафом у розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору для «телерадіоорганізацій, які здійснюють радіомовлення». Телеканали за порушення квоти нацпродукту повинні отримувати попередження і тільки в разі повторного порушення – штраф. Для телеканалу Paramount Comedy порушення за квотою національного продукту було першим.
«Телекритика» в публікації про «технічну помилку» не згадувала слова Уляни Фещук про попередження. Під час засідання 24 січня чиновниця публічно повідомила, що більше не буде давати коментарі «Телекритиці», оскільки її слова були нібито неправильно витрактувані журналістом. Варто зазначити, що призначена до Нацради за президентською квотою Уляна Фещук 23 серпня 2018-го була удостоєна Петром Порошенком звання «заслужений юрист України». Раніше чиновниця під час засідань не раз публічно докоряла своїм колегам з парламентської частини за незнання норм профільного закону «Про телебачення і радіомовлення».
Голова Нацради Юрій Артеменко вирішив усунутися від ухвалених рішень із штрафів, зазначивши, що саме він був ініціатором службового розслідування: «Я почитав публікації про те, що сталася фальсифікація, та ініціював службове рішення».
Олег Черниш попросив за підготовки змін до проектів рішень наступного разу акцентувати на їх зміни, а також додав, що вперше почув, що проекти рішень, які виводяться на екран під час засідань, – це «інформаційна таблиця», оскільки аналогічний файл надсислається членам Нацради як проект рішення. Юрій Артеменко не дав можливості розвинути цю тему.
Нагадаємо, 17 січня регулятор оштрафував телеканал Paramount Comedy за порушення квоти 50% національного продукту на суму 19 тисяч гривень – телеканал «недобрав» 25 хвилин для виконання квоти. 10 січня регулятор оштрафував за порушення квоти національного продукту телеканали NIKI kids і NIKI junior (частка нацпродукту у каналів становила 2%). Раніше регулятор голосував за коректні проекти рішень за квотою національного продукту. Наприклад, у серпні 2017 року телеканал «Піксель» (група «Інтер») за порушення квоти національного продукту (25% замість 50%) отримав попередження. Восени 201-го голова Комітету Верховної ради з питань свободи слова Вікторія Сюмар ініціювала законопроект, метою якого було зменшити з 50% до 25% квоту національного продукту для тематичних каналів, які представляють іноземних мовників і анімаційні канали. Однак законопроект не був винесений на перше читання.
Телеканал Paramount Comedy – це партнерський мовник групи «1+1 медіа» і американського телехолдингу Viacom. Після фальсифікації проекту рішення телегрупа «1+1 медіа» розіслала реліз, в якому повідомила про намір оскаржувати рішення Нацради в суді. Про намір оскаржити штраф з NIKI kids і NIKI junior заявив також власник телеканалів – Рудольф Кірнос.
Фото: pixabay