Національна рада з питань телебачення і радіомовлення в четвер, 20 грудня, на своєму засіданні видала кабельну ліцензію на багатоканальне мовлення телеканалу «Дача» (ТОВ «ТРК «Корисне ТБ»). Телеканал зумів втиснутися в законодавчі рамки і узаконити можливість роздавати свій сигнал провайдерам платного ТБ по інтернет-потоку, замість супутникового мовлення. Ліцензія видана строком на 10 років, телеканал за неї має викласти 386 тисяч гривень.
Вперше це питання розглядалося на засіданні 6 грудня, після чого було перенесене «для з’ясування обставин справи». Телеканал «Дача» 12 листопада звернувся до Нацради щодо видання ліцензії на кабельне мовлення в багатоканальній телемережі ТОВ «КуМИР Телеком», у якої є операторська ліцензія НКРЗІ (оператор надає інтернет-мовлення). Мовник зазначив, що «доступ до програм кінцевим споживачам буде забезпечуватися шляхом внесення в пакети програм провайдерів програмної послуги з використанням технології IPTV/OTT». Спочатку (6 грудня) регулятор хотів відмовити, вказуючи на відсутність переліку провайдерів, з якими укладені угоди про поширення телеканалу, що є обов’язковою умовою видання ліцензії на кабельне мовлення. Телеканал зумів довести посадовцям, що для отримання ліцензії достатньо вказати «КуМИР Телеком».
Інтернет-роздача сигналу порівняно з супутниковою роздачею значно здешевить витратну частину для телеканалу, каже член Нацради Олег Черниш: «Є безліч нішевих телеканалів, які здійснюють мовлення через супутник. Якщо запитати у двох супутникових операторів (SpaceCom і SES Astra. – Ред.), якими здійснюється супутникове мовлення, про заборгованість, вони повідомлять, що борги цих телеканалів перед ними становлять десятки тисяч доларів. (…) У цьому випадку ми ліцензуватимемо інтернет-мовлення, яке дає змогу компаніям не платити щомісяця $5–10 тисяч за супутникове мовлення. Це перша ластівка. Ми їх проліцензували, отримали доступ до їхнього контенту, вони отримали можливість дистрибутувати свій телеканал кабельними мережами по всій території України. Їхні програми йдуть у кодованому вигляді та в цьому випадку я не бачу причини не давати таким нішевим телеканалам розвиватися», – зазначив Олег Черниш.
Решта членів регулятора погодилися з колегою. Раніше тематичні українські телеканали, які працюють за платною моделлю або вказували супутник Eutelsat, який дає змогу телеканалу передавати сигнал по інтернету, або оформлювали ліцензії за кордоном, зокрема, в балтійських країнах, де законодавство визнає інтернет-телебачення. Але в першому випадку в регулятора були проблеми з моніторингом каналів, які ведуть мовлення на Eutelsat (потрібне спеціальне обладнання, якого в регулятора немає), у другому – у регулятора немає можливості вплинути на контент телеканалу.
Член Нацради Сергій Костинський акцентував на неможливості моніторингу інтернет-потоку телеканалу. Валентин Коваль відповів, що оновлений моніторинговий центр регулятора, який запрацює днями, дасть змогу безперешкодно записати ефір телеканалу з інтернет-потоку, з якого планує мовити «Дача» (IP-адресу потоку телеканал надав регулятору).
Член Нацради Олександр Ільяшенко зазначив, що, якби телеканал вибирав для мовлення замість «всієї України» окремо великі міста, ліцензія йому обійшлася б дорожче.
Нагадаємо, у Верховній раді на початку грудня 2017 року було зареєстровано законопроект «Про аудіовізуальні медіасервіси», який повинен замінити закон «Про телебачення і радіомовлення», а також закон «Про Нацраду». Законопроект, зокрема, запроваджує поняття «універсальної» ліцензії на мовлення без використання радіочастотного ресурсу, що дасть змогу ліцензувати інтернет-мовлення нарівні з кабельним і супутниковим. Законопроект Україна має ухвалити до 1 вересня 2019-го. Відповідно до підписаної угоди про асоціацію з ЄС, парламенту до цього часу потрібно імплементувати Директиву ЄС про аудіовізуальні медіапослуги. Спочатку депутати обіцяли восени цього року зареєструвати нову редакцію законопроекту, але пізніше публічно повідомили, що Рада не встигне ухвалити закон до наступних парламентських виборів. На ринку існує думка, що ухвалення законопроекту затягується штучно, за вказівкою Адміністрації президента – революційний закон не потрібен перед виборами через те, що його норми значно спрощують отримання ліцензій на телемовлення.
Як відомо, телеканал «Дача», а також Epoque (обидві ліцензії оформлені на ТОВ «ТРК «Корисне ТБ») – це спільні мовники групи Film.UA Сергія Созановського і екс-президента провайдера «Воля» Сергія Бойка.