Якщо минулого року команда кінофестивалю рефлексувала на тему нерівності, висвітлюючи питання різноманітної дискримінації, то цього темою фестивалю став цифровий світ і нові технології. «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» – запитують білборди, розвішані по столиці, тим самим закликаючи суспільство задуматися над тим, як змінилося наше життя з появою нових технологій, і які можливості вони відкривають для людини в цілому. Незважаючи на непогану промокампанію, усе ж варто визнати, що фільмів, які гостро поруушували б тему цифровізації на Docudays UA 2019 замало. З тенденцій також можна виокремити те, що в конкурсній програмі цього року знову звернулися до соціальних проблем, уникаючи повтору програми Docudays UA 2018, коли практично кожен другий фільм висвітлював з різних боків події на сході України.
Що та де дивитися на Docudays UA 2019? «Телекритика» склала топ-10 фільмів, які не зможуть залишити медійників та журналістів байдужими.
1.Фільм-відкриття. «Bellingcat: Правда у світі постправди»
Мабуть, стрічка голландського режисера Ганса Пула – одна з найяскравіших подій цього фестивалю. Документальний фільм занурить глядача в колектив розслідувачів, які відомі в світі під назвою Bellingcat. Організація була створена в 2014 році та сьогодні здійснює розслідування найрезонансніших справ у світі. Одна з яких – катастрофа MH17 у Донецькій області. У стрічці «Bellingcat: Правда в світі постправди» покажуть унікальні кадри роботи журналістів, їхню боротьбу з фейковими новинами, суперечливими фактами і пропагандою.
Фільм можна побачити в кінотеатрі «Жовтень» 22 березня о 20:00, 23 березня – о 11:30.
2. «Потенційний злочин»
Ще однією значною прем’єрою в Україні стане документальна стрічка німецьких режисерів Моніки Гільшер і Маттіаса Гідера під назвою «Потенційний злочин». Головним героєм стрічки виступає комп’ютерна програма, покликана запобігати злочинам, стежачи за людьми за допомогою камер відеоспостереження. Режисери подорожували такими країнами, як США, Велика Британія, Франція і Німеччина, досліджуючи потенціал роботи таких програм і їхніх алгоритмів, оскільки фактично, у спробах убезпечити суспільство, держави цих країн встановили за громадянами тотальний контроль, який порушує право людини на вільне життя.
Фільм можна побачити в «Жовтні» 23 березня о 18:30, а також 24 березня – о 17:00 та 29 березня – о 19:50.
3. «Чистильники»
Рано чи пізно кожному з нас приходило повідомлення з соціальних мереж, яке сповіщало, що контент, розміщений нами, був вилучений за порушення правил спільноти. Відповідаючи на запитання, хто стежить за безпекою в мережі, представники масштабних корпорацій, таких як Google, Facebook і Twitter, розповідали про бездоганний алгоритм, здатний розрізняти непристойний контент на сторінках їхніх мереж і видаляти його. Крім алгоритму, звичайно, є і аналітики, мета яких – комунікувати з користувачами. Але завдяки стрічці двох німецьких режисерів Ганса Блока і Моріца Різевіка стає зрозуміло, що слова корпорацій лише частково правдиві. Насправді дезінфекцією в мережі крім алгоритму займаються філіппінські робочі, що перебувають на межі виживання. Вони ненавидять свою роботу. Але, здається, іншого шляху в них просто немає.
Фільм можна побачити в кінотеатрі «Жовтень» 24 березня о 18:30, 25 березня – о 17:00 та 30 березня – о 19:50.
4. «Народна Республіка Бажання»
Ще однією стрічкою, яка висвітлює проблеми технологізації, стала картина американського режисера китайського походження Хао Ву. «Народна Республіка Бажання» покликана поставити глядачеві просте запитання – чи може віртуальний зв’язок замінити реальний? Хао Ву розповідає історію про двох китайських інтернет-зірок, які пройшли шлях від повної самотності до народної популярності та багатства, отримуючи понад 200 тисяч доларів на місяць. Але чи реальне їхнє віртуальне щастя?
Фільм можна побачити в кінотеатрі «Жовтень» 26 березня о 18:30, 27 березня – о 17:00.
5. «Навмисна смерть»
Американський режисер Сью Вільямс вирішила дослідити зворотний бік обіцянок, які ми досить часто чуємо від провайдерів телефонної мережі та компаній, що виробляють гаджети, – до 2020 року 4 мільярди людей в усьому світі будуть мати комп’ютери, 5 мільярдів – смартфони. Наскільки вони реальні та хто працює на те, щоб забезпечити більшу частину населення світу гаджетами? У рамках Docudays UA 2019 на прикладі стрічки «Навмисна смерть» засновник дистриб’юторської фірми Film Sprout Кейтлін Бойл розповість про низові глядацькі ініціативи, які можуть створити нові можливості для документальних стрічок у майбутньому.
Фільм можна побачити безкоштовно в IZONE 25 березня о 19:00, за квитками стрічка буде доступна в кінотеатрі «Жовтень» 28 березня о 17:00.
Лекція Кейтлін Бойл відбудеться в IZONE 26 березня о 10:00.
6.«Окупований кінотеатр»
Тема приватизації кінотеатрів для киян особливо болюча – у цьому й полягає важливість стрічки «Захоплений кінотеатр» сербського режисера Сєнки Домановіч. Історія белградського кінотеатру «Зірка» дуже схожа на долю київської «Кінопанорами» – був у комунальній власності, став приватним, і одного разу новий господар вирішив його закрити. Щоб відстояти кінотеатр, його двічі окупували активісти, проводили лекції, кінопокази та інші події, щоб привернути увагу громадськості до цієї проблеми. Зі слів Сєнки Домановіч, кампанія була дуже яскравою, але, на жаль, зараз «Зірку» закрито.
Фільм можна буде побачити в кінотеатрі «Київ» 23 березня о 19:00, в кінотеатрі «Жовтень» – 29 березень о 21:40.
7.«Віддалений гавкіт собак»
Стрічка данського режисера Саймона Леренга Вільмонта, мабуть, одна з найтитулованіших у програмі. За рік робота зібрала нагороди понад двох десятків кінофестивалів світу – у Нідерландах, Швеції, Греції, США, Іспанії, а також була серед номінантів на найкращий документальний фільм Європейської кіноакадемії. Чому стільки уваги? Картина «Віддалений гавкіт собак» розповідає історію 10-річного хлопчика Олега, який живе в сірій зоні разом зі своєю бабусею Олександрою. Вони – одні з останніх жителів у селищі Гнутове, яке розташоване за кілька кілометрів від лінії фронту. Саймон Вільмонт тисне на живе – дитинство в зоні конфлікту і як у цьому хаосі змінюється життя дитини та її цінності.
Фільм можна буде побачити в кінотеатрі «Жовтень» 28 березня о 19:00, 29 березня – о 12:15, 30 березня – о 16:45.
8. «Прикордонний мур»
У 2016 році австрійська влада, стривожена перспективою збільшення кількості мігрантів, що тікають через Італію в Північну Європу після блокування угорського і балканського шляхів, вирішили відновити державний кордон між двома країнами ЄС, звівши між Австрією та Італією прикордонний паркан – сітку-огорожу. Весь фільм знятий в околицях Бреннера, стародавнього шляху, відомого в світі за двома подіям – перед початком війни, з приходом Гітлера до влади, місцеві жителі цим шляхом виводили євреїв на південь, рятуючи від смерті. Після війни цим же шляхом утікали до Італії нацисти. Зрештою бар’єр так і не добудували, зате австрійському режисерові Ніколаусу Гейрхальтеру вдалося досить тонко передати страхи, які транслює місцеве телебачення, порівнюючи локальну ідентичність з національною, конкретні економічні інтереси жителів – з політичною риторикою влади.
Фільм можна буде побачити в кінотеатрі «Жовтень» 27 березня о 18:30.
9. «Домашні ігри»
Призер одеського кінофестивалю і мінського «Лістапада» в категорії найкращий документальний фільм – історія про 20-річну українську спортсменку Аліну, яка отримує шанс потрапити до жіночої вищої футбольної ліги. Але перед дівчиною стоїть складний вибір. У Аліни помирає мати та залишає на плечах молодої дівчини молодшого брата і сестру. Кар’єра чи сім’я?
Фільм Аліси Коваленко можна буде побачити в кінотеатрі «Київ» 25 березня о 21:30, у кінотеатрі «Дніпро» 29 березня о 19:00, у кінотеатрі «Ліра» 30 березня о 15:40, у кінотеатрі «Жовтень» 30 березня о 17:00, у кінотеатрі Boomer 30 березня о 16:30.
10. «Наслідки VR: Євромайдан»
Одним похмурим ранком 20 лютого 2014 року сили українських спецпідрозділів відкрили вогонь по протестувальниках із битами та дерев’яними щитами. П’ятдесят людей загинули. За кілька днів президент Віктор Янукович втік до Росії. Автори стрічки «Наслідки VR: Євромайдан», фотографи Сергій Полежака і Олексій Фурман, а також веб-дизайнер Кирило Жилінський, відтворили вулицю, де відбулися сутички, за допомогою фотограмметрії і CGI. Завдяки цьому VR-проекту глядачі зможуть пройти шляхом протестувальників, які боролися за вулицю з «Беркутом». В основі історії – хроніка того дня й архівні відеозаписи. Спогади очевидців знято в форматі 360° як відеоінтерв’ю, записані в тих же місцях, де вони стояли тим трагічним ранком.
Фільм можна буде подивитися в IZONE з 23 по 28 березня об 11:00. Вхід безкоштовний.