Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 24 січня підбила підсумки конкурсу радіомовників на частоту 102,3 МГц у Кривому Розі Дніпропетровської області (потужність 200 Вт). За переможця конкурсу – «Радіо Кривбас» – проголосувало п’ятеро членів відомства. Проти голосував член Нацради Олег Черниш (Ольга Герасим’юк була відсутня через відпустку). Переможця і фаворита конкурсу представляли одеські медіаменеджери.
Нагадаємо, зазначена частота в Кривому Розі була виставлена на конкурс вдруге. 11 жовтня 2018 року Нацрада підбивала підсумки конкурсу місцевого радіомовлення, зокрема по Кривому Рогу, де були виставлені три частоти (104,3 МГц, 98,7 МГц і 102,3 МГц). Перші дві відійшли «Радіо Рокс» із «ТАВР медіа» і громадському радіо «Промінь». Визначити переможця з третьої частоти (102,3) члени регулятора тоді не змогли, незважаючи на наявність 4 конкурсантів. Представники одного з радіомовників, створеної під конкурс місцевої радіостанції Kava FM (ТОВ «Радіо Світ»), тоді не з’явилися.
За інформацією «Телекритики», домовившись заздалегідь про отримання частоти, у радіостанції не вважали за потрібне прийти на конкурс. Через тиждень після конкурсу, 18 жовтня, Нацрада ухвалила рішення про оголошення нового конкурсу радіомовників, виставивши на нього частоту 102,3 МГц. У конкурсній умові була прописана наявність у програмній концепції щонайменше 15% загального обсягу власного мовлення інформаційних передач місцевої тематики. Також дозволяється ретрансляція радіостанцій Національної суспільної телерадіокомпанії України («Українське радіо», «Промінь» і «Культура») і Центральної телерадіостудії Міністерства оборони («Армія FM»).
Як писала «Телекритика», заявки на конкурс подали 5 радіостанцій: крім «Радіо Кривбас» (ТОВ «Радіо Кривбас») і Kava FM (ТОВ «Радіо Світ») на конкурс подалися «Прямий ФМ» (ТОВ «ТК «Прямий») , «Інформатор ФМ» (ТОВ «Радіо Мікс») і «Рудана» (КП «Телерадіокомпанія «Рудана» Криворізької міської ради).
«Фаворит» і «запасний варіант»
Радіостанції Kava FM і «Радіо Кривбас», за інформацією «Телекритики», пов’язані з нардепом від БПП, екс-журналістом ТВі Костянтином Усовим. Нардеп запускає ці радіостанції в інтересах одеського забудовника Володимира Галантерника, який має вплив на місцевий кабельний канал «Перший міський», а також ряд місцевих каналів у Одесі. Нардеп проігнорував дзвінки «Телекритики» і запит у Facebook-месенджері. Його помічниця в спілкуванні з «Телекритикою» заперечувала зв’язок нардепа з радіостанціями.
Директором і власником юрособи радіомовника Kava FM – компанії «Радіо Світ» – у держреєстрі значиться Андрій Якубенко, а юрособи «Радіо Кривбас» – його рідний брат Сергій. Обидві компанії були створені під попередній конкурс: у них одна дата реєстрації – 9 серпня, одна адреса – вулиця Лісова, 40/60 у Кривому Розі, а також однаковий статутний фонд – 300 тисяч гривень. Андрій і Сергій Якубенки, згідно з держреєстром, прописані за однією адресою, яка повністю збігається з адресою реєстрації юросіб мовників. Зі слів джерела «Телекритики», брати Якубенки представляють інтереси Костянтина Усова. Компанія «Радіо Кривбас» була учасником попереднього конкурсу, вона подавалася на частоту 104,3, яка відійшла «ТАВР медіа».
На конкурсі структура власності радіостанцій цікавила тільки Олега Черниша. Представник «Радіо Кривбас» у відповідь вказав на те, що власники радіостанцій є братами – вони місцеві бізнесмени, не уточнивши, який саме ведуть бізнес. Також Олега Черниша цікавив вплив Усова на радіостанції – представник запевнив, що він знає, хто це, але йому нічого про це невідомо. Представник мовника, а також представники Kava FM ухилилися від відповіді на запитання Черниша, чому радіостанції, подавши документи на попередній конкурс, проігнорували його. «Я вперше бачив таке, що ми робили перерву на попередньому конкурсі, для того щоб з’ясувати, де ваші представники, чому вони не з’явилися і потім через тиждень виносили одне місто на конкурс», – резюмував Черниш.
Обидві радіостанції презентували одеські медіаменеджери. «Радіо Кривбас» представляв головний редактор мовника Григорій Блайда, який був гендиректором одеського телеканалу «Третій цифровий» (був також ведучим одеського телеканалу «Репортер»), редактор новин Валерій Болган і редактор авторських програм Віталій Хемій. Радіостанацію Kava FM представляли Олександр Філіппов (був гендиректором одеського телеканалу «Академія», але в Нацраді він представився як музичний продюсер, «чинний музикант», який створює музику, записуючи її за кордоном, зокрема, в Лондоні), редактор музичних програм Юлія Преснякова і редактор новинного блоку Роман Кляйн (був названий Філіпповим «молодим і здібним хлопцем»). Менеджмент «Радіо Кривбас» представляв концепцію радіостанції на (!!!) ватмані. Представники Kava FM вражали мерчем – вони були одягнені в світшоти з логотипом Kava FM, під час презентації роздавали друковану кольорову презентація на 30 слайдів (формату А4), працівники апарату отримали плитки шоколаду, а також магнітики з логотипом радіостанції.
Григорій Блайда зазначив, що в Кривому Розі з 15 мовників тільки одна локальна радіостанція «Місто ФМ». «Радіо Кривбас» хоче створити їй конкуренцію, це розмовно-інформаційна радіостанція, планується 9 годин на день власних інформаційних програм, 11 годин музики, 2 год ретрансляції «Армії ФМ». Новини будуть на початку кожної години; буде висвітлюватися 7–10 інформаційних приводів з міських подій. У радіостанції будуть програми про кримінал (представники вважали за потрібне акцентувати на тому, що Кривий Ріг – кримінальне місто), програма про Донбас, спортивний, екологічний і дитячий проект. «Радіо Кривбас» планує вести онлайн-мовлення на власному сайті, запустить мобільний додаток, а також хоче вести мовлення через «рації, якими користуються таксисти».
За концепцією Kava FM – це соціально-музичне радіо, радіостанція хоче скласти конкуренцію «Шансону» (лідер у місті за даними радіодослідження), в ефірі будуть музичні, інформаційні, просвітницькі, освітні програми (лекції, навчання української мови), передачі про культуру і трансляція радіоспектаклів.
Решта конкурсантів
Дніпровська радіостанція «Інформатор ФМ» (ТОВ «Радіо Мікс») належить Сергію Шишкіну, співвласнику провайдера «Фрегат» і входить в один холдинг із однойменною мережею місцевих міських сайтів. На минулому конкурсі, в жовтні, радіостанції дісталася частота в Нікополі (99,5), також мовник подавався на частоти в Кривому Розі та Дніпрі. Мовлення було запущене замість «Радіо Мікс» у Дніпрі минулого року (після його придбання). Радіостанція в Кривому Розі планувала робити місцеві новини, «програми із залученням таксистів». Керівник «Інформатора ФМ» Дмитро Старцев акцентував на тому, що радіостанція не залежить від політиків.
Новостворена радіостанція «Прямий ФМ» (ТОВ «ТК «Прямий»), яку пов’язують із нардепом від БПП і бізнес-партнером президента Ігорем Кононенком (офіційний власник – екс-регіонал Володимир Макеєнко), отримала з першого разу на конкурсі в жовтні 2018-го відразу 6 частот: Біла Церква (98,8) і Переяслав-Хмельницький (107,7) Київської області; Павлоград (91,1) і Марганець (91,5) Дніпропетровської області; Мелітополь Запорізької області (102,2) і Лубни Полтавської області (104). Також у радіостанції «Прямий ФМ» є ліцензія на цифрове мовлення DAB+ у Києві, отримана влітку 2018-го. Згідно з концепцією радіостанція інформаційна, репортерська – плануються стріми з місць подій. В початковій концепції не планувалися інформаційні передачі місцевої тематики, але керівник радіостанції – ведучий новин «Прямого» Олександр Близнюк запевнив, що в новій концепції вони будуть: «Ми підготували контракти з більш як 40 журналістами з різних регіонів, які будуть створювати виїзні студії, – фактично це корпункти. У нашій концепції передбачені цілі блоки регіональних новин, хочемо висвітлювати місцеві проблеми, взаємодію з владою, місцевими ЗМІ». На запитання Олега Черниша про дату старту мовлення Близнюк відповів, що радіостанція запуститься протягом двох місяців, зараз він чекає на поставку дорогого устаткування з-за кордону.
Місцевий комунальний мовник «Рудана» (КП «Телерадіокомпанія «Рудана» Криворізької міськради) крім місцевого телеканалу хотів ФМ-частоту для однойменної радіостанції (мер Кривого Рогу Юрій Вілкул – батько нардепа від «Оппоблоку» Олександра Вілкула). На минулому конкурсі (в жовтні 2018-го) мовник претендував на частоту 98,7 МГц, але вона відійшла суспільному «Променю». До 2015 року мовник здійснював дротове мовлення. Головред «Рудани» Ірина Зінченко зазначила, що радіостанція хоче повністю перейти з дротового радіо на ФМ-діапазон – з мережі 15 радіоточок залишилося тільки три, на яких ведеться мовлення. За форматом мовник – інформаційно-аналітичний, але також обіцяли створювати дитячі, культурологічні передачі. На «Рудані» працює 110 осіб, з них 15 – на радіо. Представник запевняла, що місцева влада «не тисне» на ТРК, мовник висвітлює діяльність міської ради як свого засновника. Заступник голови Нацради Уляна Фещук «очікувала візуальної презентації», з огляду на наявність у «холдингу» телеканалу.
«Місто не може висіти»
Чи не вперше члени президентської частини перед голосуванням вирішили порозумітися. Сергій Костинський сказав, що голосуватиме за місцеві радіостанції, йому також подобається, що Kava FM і «Радіо Кривбас» планують ретрансляцію «Армії ФМ» (перша обіцяла ретранслювати її годину на добу). Уляна Фещук та Юрій Артменко повідомили, що будуть голосувати проти «Рудани». Голова Нацради також додав, що йому подобається концепція репортерського радіо у «Прямого ФМ». Олег Черниш повідомив, що буде підтримувати «Інформатор ФМ». Він звернув увагу на те, що Kava FM і «Радіо Кривбас» були створені під проведення цього конкурсу і зареєстровані в один день: «Я розумію, що результати конкурсу вже відомі», – додав він. Валентин Коваль та Олександр Ільяшенко вирішили не висловлюватися.
У так званому «рейтинговому голосуванні» «Прямий ФМ» набрав 1 голос, «Рудана» – 2, «Інформатор ФМ» – 3, Kava FM – 3, «Радіо Кривбас» – 4 (крім Черниша, який голосував проти, показово утрималася Уляна Фещук). Після цього Юрій Артеменко поставив на повторне голосування радіостанцію, яка набрала найбільше голосів – «Радіо Кривбас», після чого Фещук додала свій голос. Олег Черниш резюмував – порушена процедура: «Відбулося голосування, і жоден з претендентів не набрав 5 голосів. У цьому разі конкурс є таким, що не відбувся, ніяке рейтингове голосування в законі не прописане». Юрій Артеменко йому заперечив – рейтингові голосування мають силу, особливо коли велика кількість конкурсантів. Хоча раніше на повторні голосування виносилися тільки ті радіостанції, які набирали більше п’яти голосів (результативними вважаються голосування з наявністю п’яти з семи голосів).
Представники апарату вимагали від головного юриста Нацради Анни Литвищенко зробити зауваження членам Нацради за порушення процедури, але вона цього не зробила. «Телекритика» готова надати Уляні Фещук, яка курирує всі юридичні питання в Нацраді, майданчик для пояснення свого юридичного бачення процедурних нюансів і причин, чому чиновниця спочатку утрималася в рейтинговому голосуванні щодо переможця.
Фото: pixabay