Багатостраждальний «Максим Оса» за коміксом Ігоря Баранька, на жаль, не ввійшов навіть у перші 50 позицій списку. Не потрапила в десятку й запланована екранізація роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Але серед лідерів однаково є гучні проекти.
Телеверсія фільму «Кіборги»
Середній бал: 50,37
Виробництво:«Ідас Філм»
Потрібно з бюджету: 1,5 млн грн
Півроку тому ми вже писали про те, що на ТБ вийде не тільки повнометражна версія «Кіборгів», а й чотирисерійний телефільм. Початковим варіантом історії про захисників Донецького аеропорту був саме сценарій чотирисерійніої версії, з якого, як пояснювали творці фільму, було згодом створено сценарій повного метра. Автори телевізійного проекту обіцяють до 60% нового матеріалу і кажуть, що більшість його вже змонтовано: залишилися тільки косметичні правки, для внесення яких якраз і потрібні 1,5 млн грн із держбюджету.
«І будуть люди»
Середній бал: 46,87
Виробництво: FILM.ua
Потрібно з бюджету: 10,5 млн грн
Багатосерійна екранізація роману Анатолія Дімарова «І будуть люди» (1964–1977) – це не тільки чергова драма про події першої половини XX століття, а й своєрідне відновлення справедливості. Річ у тім, що хоч переклад книги російською і публікувався в СРСР великими накладами, сама вона при цьому зазнала нещадної цензури. Гірка іронія: поки Дімаров писав про те, як радянська влада вилучала у людей хліб, у нього самого вилучали цілі розділи: з двотомника зникло близько 300 сторінок. Сценарій для серіалу створював письменник Тарас Антипович, відомий завдяки апокалиптично-антиутопічним романам «Хронос» і «Помирана», а режисером виступить Тарас Ткаченко («Гніздо горлиці»). Сподіваємося, що їм вдасться доказати те, що сам Дімаров, який помер у 2014 році, так і не встиг.
«Один день і все життя»
Середній бал: 46,83
Виробництво:«Магіка-фільм»
Потрібно з бюджету: 4,3 млн грн
Відомий документаліст Сергій Буковський («Живі») планує зняти двосерійний проект про лідерів українського національного руху. Деяких із його героїв уже немає в живих, у тому числі й Левка Лук’яненка. Буковському не вперше працювати з темою завоювання української незалежності: у 2011 вийшов його фільм «Україна. Точка відліку» про перипетії 1989-1991 рр., але події останніх років примушують знову відрефлексувати знайомі портрети.
«Подорожники»
Середній бал: 46,75
Виробництво: Star Media
Потрібно з бюджету: 16,5 млн грн
Серіал «Подорожник» складається з 16 епізодів – це комедія, драма і мюзикл в одному флаконі. Немов Монтеккі і Капулетті, немов жителі Вілларібо і Віллабаджо, ворогують у ньому господарі двох сусідніх придорожніх кафе. Поки важко сказати, буде це іронічна соціалка чи лише сміх над провінційною українською бізнес-моделлю, але обличчя серіалу вселяють довіру: головні ролі в ньому виконають Наталія Сумська («Сторожова застава»), Ірма Вітовська («Нюхач»), Олеся Жураковська («Донбас») та В’ячеслав Довженко («Кіборги»). Режисер проекту – Христина Сиволап (серіал «Папа Ден»).
«Кайдашева сім’я XXI»
Середній бал: 46,00
Виробництво:«Прокіно»
Потрібно з бюджету: 13,3 млн грн
Набивши руку на серіалі «Кріпачка», режисер Максим Литвинов візьметься за екранізацію всіма улюбленого роману Івана Нечуй-Левицького, адаптованого для ТБ сценаристом «Кіборгів» Наталією Ворожбит. Як випливає з заголовка, дія нового 12-серійного серіалу буде перенесена в наші дні. Цілком у дусі самого роману під час голосування за проекти в Мінкульті переплутали картки «Кайдашевої сім’ї XXI» і просто «Кайдашевої сім’ї» – повнометражного фільму від режисера Івана Войтюка («Платон Ангел»), що дало черговий привід позбиткуватися на тему оригінальності ідей вітчизняного кінопрому, де персонажі шкільної класики нарозхват.
«Код предків»
Середній бал: 45,88
Виробницто:«Фреш Продакшн»
Потрібно з бюджету: 2,2 млн грн
Хочеться вірити, щодо свого виходу фільм отримає менш безглуздо-езотеричну назву, але сама задумка виглядає чудово: це фільм-дослідження українського фольклору за допомогою сучасної української музики. Однією з героїнь передбачувано стане Катя Chilly, чия торішня реінкарнація на шоу «Голос країни» вже стала забуватися, і якій не зашкодить нове переродження – цього разу в ролі екранної фолк-діви.
Українська музична сцена, зокрема й етно-музика – феномен, який давно час удостоїти низки кіноесе, тож «Код предків», як і довгоочікуваний «Вусатий фанк», вийдуть якраз вчасно. Режисер «Коду» – білорус Володимир Луцький, який раніше зняв історичний фільм «Хроніка Мінського гетто. Народжені двічі».
«Тарас Шевченко: Перший самурай»
Середній бал: 45,44
Виробництво:«Крісті Фільм»
Потрібно з бюджета: 19,6 млн грн
Що ж, після Авраама Лінкольна – мисливця на вампірів, чом би й ні? Шевченко-самурай був не єдиним втіленням поета, який претендував на держфінансування: проект «Укртелефільму» про Кобзаря «І я таки живий» опинився на 90-му місці в лонг-листі. Зрозуміло, чому на тлі пригодницького проекту у традиційної біографічної реконструкції не було шансів: як показала «Сторожова застава», аудиторія любить крос-культурне змішення і анахронізми (на цьому, мабуть, збирається зіграти й «Король Данило»). Тож історія Тараса Шевченка, який зустрів із загадковими японськими воїнами, теж цілком вписується в цю нішу.
«Таємниці великих українців»
Середній бал: 45,33
Виробництво:«ТЕТ-Продакшн»
Потрібно з бюджету: 13,7 млн грн
Дар’я Саричева, що зняла для «1+1 Продакшн» серіал «Україна. Повернення своєї історії», створить черговий незвичний телепроект – гібрид журналістського розслідування та історичної передачі. Його автори вирушать у хрестовий похід проти міфів із життя видатних українців (і навпаки, на пошуки раніше невідомих фактів). Якщо вірити пітчингу, крім чергового «невідомого» Тараса Шевченка і князя Володимира нам представлять низку значно менш вивчених особистостей.
«Ковчег»
Середній бал: 44,85
Виробництво: PRONTO FILM
Потрібно з бюджету: 1,8 млн грн
Короткометражний «Ковчег» розповість про жертв війни на Донбасі, які рідко згадуються у фронтових зведеннях: про тварин, залишених у зоні АТО. Режисер стрічки, 28-річний Крістіан Жерегі, працював військовим кореспондентом і сам брав участь у бойових діях на сході України. За його плечима – фільм «Край землі: Зона АТО». «Для ветеранів це дуже болюча тема, – пояснює він важливість нової картини. – Важко бачити божі створіння, які не можуть взяти зброю і захиститися, не можуть утекти». На пітчингу Жерегі переказав історію про те, як його побратими замаскували білий автомобіль під машину ОБСЄ, вийшли на зв’язок із терористами, попросивши їх не стріляти, і повантажили врятованих тварин в автобуси. Експерти пророкують фільму успішну фестивальну долю і, хочеться вірити, що так воно й буде.
«Украдений місяць. Кум»
Середній бал: 44,7
Виробництво:«Магіка-фільм»
Потрібно з бюджету: 4,2 млн грн
Сама лише назва короткометражного мультфільму Ольги Захарової викликає в пам’яті Гоголя. Творці «Украденого місяця» будуть дотримуватися стилістики знаменитого українського графіка Юрія Химича, імітуючи за допомогою комп’ютерних технологій його фірмову техніку «гуаш + акварель». Мультфільм позиціонується як доросла казка для дітей і розповідає про двох дітей, які під час різдвяної хуртовини стали свідками боротьби сил зла і добра: на сторожі останніх стоїть козак-характерник на прізвисько «Кум».
З повним списком претендентів на державне фінансування можна ознайомитися на сайті Мінкульту. Поки невідомо, під яким зі щасливчиків буде підведено риску, тож залишається лише тримати кулаки за гідні проекти.