Міністерство юстиції відмовилося реєструвати складений Нацрадою План розвитку національного телерадіоінформаційного простору, в якому, зокрема, прописана можливість запуску платного пакету ефірної цифри. Документ повернуто Нацраді на доопрацювання. Відповідний текст документа «Телекритика» отримала в Асоціації правовласників і постачальників контенту.
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 13 грудня ухвалила План розвитку національного телерадіоінформаційного простору. Проект документа, зокрема, пропонує закріпити, що для «поширення 32 телепрограм для публічного приймання без абонентської плати діє загальнонаціональна мережа цифрового телемовлення у стандарті DVB-Т2 (MPEG-4), що складається з чотирьох цифрових багатоканальних телемереж МХ-1, МХ-2 , МХ 3, МХ-5» (пункт 3.2). Однак за наявності в мультиплексах вільного ресурсу, що не задіяний для потреб телемовлення, провайдер «може надавати програмні послуги після внесення відповідних змін до ліцензії» (п. 3.19). А в пункті 3.20 зазначено, що цифрове телебачення має бути безкоштовним для населення, і прописаний виняток для надання платної ТВ-послуги для кодованого пакета. Під час голосування президентська частина Нацради виступала за запуск платної послуги «Зеонбудом», проти такої редакції документа виступили Олег Черниш і Ольга Герасим’юк. Документ був спрямований на реєстрацію в Міністерство юстиції. Після реєстрації документ зміг би отримати статус офіційного.
До цього документ проходив місяць громадського обговорення, який завершився 8 грудня. Шість асоціацій провайдерів програмної послуги рекомендували регулятору не ухвалювати План у такій редакції, оскільки він виходить за повноваження Нацради і не відповідає законодавству. Провайдери кабельного телебачення трактують ці пункти Плану як старт «проекту “гібридного” ефірного цифрового телебачення, що передбачає надання для населення 32 телеканалів безкоштовно і запуск платного пакету з 16–20 телеканалів». Запуск платного пакету «Зеонбудом», на їхню думку, посилить нерівні умови діяльності для провайдерів різних технологій. Провайдерів підтримали також провідні телехолдинги – StarLightMedia та «1+1 медіа».
У коментарі «Телекритиці» голова ВПК Наталія Клітна сподівається, що Нацрада перегляне свою позицію з платного пакету ефірної цифри з урахуванням наданих асоціаціями рекомендацій за підсумками громадського обговорення. «Ми раді, що в Мін’юсті дослухалися до наших зауважень і відмовили в реєстрації Плану. Ми сподіваємося, що Нацрада доопрацює документ так, щоб його норми відповідали законодавству», – зазначила Наталія Клітна.
Заступник голови Нацради Уляна Фещук, яка курирує юридичні питання, відмовилася коментувати відмову реєстрації Плану в Мін’юсті. «Телекритика» звернулася з офіційним запитом до прес-служби регулятора.
Фото: pixabay