Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 17 січня задовольнила заяву НСТУ про анулювання 21 ліцензії на регіональне ефірне телемовлення в аналоговому стандарті 15 філій компанії. Рішення було ухвалене членами регулятора одностайно. Питання не було в порядку денному засідання, його внесли у нього з голосу на вимогу Сергія Костинського. Голосування суперечить постанові Кабміну, яка регламентує збереження ефірного аналогового мовлення, зокрема для місцевих телеканалів НСТУ, до 1 травня.
Тиждень тому, 10 січня, регулятор погодив відмову НСТУ від аналогових частот за ліцензією на ефірне аналогове мовлення телеканалу «Перший» у 259 населених пунктах. Ліцензія телеканалу при цьому не була анульована. Цього разу ухвалене рішення про анулювання ліцензій місцевих філій НСТУ в таких 15 регіонах: Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській та Чернівецькій областях.
Під час розгляду цього питання член Нацради Сергій Костинський запропонував залишити аналогове телевізійне мовлення місцевих каналів суспільного мовника на тих територіях Сумської, Харківської та Чернігівської областей, які межують із Російською Федерацією (зокрема Чернігів і Суми), а також – на Донбасі та в окремих населених пунктах Херсонської області поблизу с окупованим Кримом.
Зі слів керівника департаменту з розвитку мереж НСТУ Дмитра Грузинського, регіональні філії «мають гарне цифрове покриття», також вони доступні для перегляду в кабельних мережах. Крім того, він повідомив, що за рахунок відключення аналогових передавачів стає можливим збільшення мовлення у багатоканальній мережі і забезпечення аналоговим і цифровим мовленням територій на кордоні з Російською Федерацією і з особливим режимом мовлення. Також він додав, що в бюджеті компанії закладена оплата Концерну РРТ аналогового мовлення на ці регіони тільки до 1 травня, коли планується повне відключення ефірного аналога: «Триваліший термін ми не можемо оплачувати аналог, тому що це буде порушенням бюджетного законодавства. Якщо будуть зміни до постанови (Кабміну. – Ред.), це підкоригує і питання фінансування».
Член Нацради Олег Черниш акцентував на тому, що НСТУ відмовляється від частот у тих населених пунктах, де немає ефірної цифри. Він навів як приклад Голованівський район Кіровоградської області та Андрушівський район Житомирської області. Він нагадав, що «Зеонбуд» це визнав, коли в грудні подав заяву Нацраді на обчислення частот для розширення покриття першого мультиплексу в 41 населеному пункті. Решта членів регулятора вирішили не розвивати цю тему.
Місцеві філії НСТУ мовили в аналоговому ефірі в своїх регіонах близько 10 години на добу, решту ефірного часу було закріплено за приватними регіональними мовниками. У цифрі телеканали НСТУ повинні забезпечити мовлення 24 години на добу, спільна трансляція інших мовників забороняється.
Нагадаємо, борг Національної суспільної телерадіокомпанії України перед оператором аналогових мереж (державним Концерном РРТ) становить приблизно 100 млн гривень, через що оператор 25 вересня 2018 року відключив «Перший». Обласні телеканали НСТУ при цьому продовжували своє мовлення. Спочатку в НСТУ планували самостійно вимикати ефірний аналог у травні минулого року, мотивуючи це відсутністю коштів на його оплату, але після розголосу від цього рішення на «Суспільному» відмовилися.
Як писала «Телекритика» раніше, 1 вересня 2018 року Концерн РРТ вимкнув аналогове мовлення всіх загальнонаціональних телеканалів, крім «Першого» і його обласних філій, а також місцевих і регіональних телеканалів, які не мають цифрових ліцензій по всій території України, за винятком Донбасу, кордонів із Кримом (окремі райони Херсонської області) і Росією (окремі райони Сумської, Харківської та Чернігівської областей). Збереження мовлення саме в такому складі регламентує розпорядження Кабміну. Повне відключення «аналога», згідно з цим розпорядженням, заплановане на 1 травня цього року.
Перед відключенням «аналога» Нацрада ухвалила ряд рішень, якими визнала аналогові ліцензії в регіонах такими, що втратили чинність і зобов’язала телеканали вилучити ці частоти зі своїх ліцензій в місячний термін. Серед загальнонаціональних телеканалів першим мовником, який подав заяву про вилучення з ліцензії аналогових частот, був канал «Прямий», 1 листопада Нацрада задовольнила його заяву. Спірні рішення Нацради і розпорядження Кабміну щодо відключення аналога оскаржують у суді телеканали групи «1+1 медіа». Через судові процеси інші загальнонаціональні телеканали проігнорували вимогу Нацради і не вилучали частоти з аналогових ліцензій у регіонах. При цьому залишаються чинними дозволи Українського державного центру радіочастот на експлуатацію аналогових передавачів.
Фото: НОТУ