Колектив журналістських розслідувань Bellingcat запустив новий подкаст у стилі документального фільму, присвячений розслідуванню справи рейсу авіакомпанії Malaysia Airlines MH17, збитого в липні 2014 року над Східною Україною, у результаті чого загинули всі 298 пасажирів і членів екіпажу. Про це пише Journalism.co.uk.
У подкасті докладно розглядаються заяви російського уряду, зроблені після катастрофи, розкриваються деталі розслідування команди Bellingcat із розкриття правди про катастрофу, а також інтерв’ю з журналістами та експертами.
Засновник Bellingcat і ведучий подкасту Еліот Хіггінс сказав, що п’ята річниця катастрофи минулого місяця спонукала його зробити щось відмінне від звичайного змісту:
Я хотів по-новому представити це, тому подумав, що серія документальних подкастів буде гарним способом і, з огляду на інтерес людей до подкастів на кшталт документальних детективів, вона може допомогти донести цю історію зовсім новій аудиторії.
Хіггінс пояснив, що, почувши новини про катастрофу в 2014 році та відмову росіян відповідати, він відчув необхідність провести розслідування і оскаржити заяви російського уряду. «Я думав, що вже бачив цю гру раніше, однак тепер у нас є всі докази. На сході України зовсім інша ситуація з тим, як люди діляться інформацією. Я подумав, що це буде великий ресурс, який ми можемо використати, щоб зрозуміти, що відбувається», – заявив він.
Протягом наступних п’яти років Bellingcat випустив сотні звітів і статей, які розслідують і викривають заяви, щоб з’ясувати, хто стояв за цією катастрофою. Зі слів команди, співпраця з журналістами як в Україні, так і за її межами дуже допомогла у відокремленні фактів від вигадок.
Ключовим завданням журналістів-розслідувачів було об’єднати всі матеріали в серію подкастів. Однією зі складностей стало те, що хронологія розповіді не завжди відображає хронологію подій. «Те, що було виявлено в 2018 році, вплинуло на наше розуміння того, що ми виявили в 2014 році, тому дуже важливо знайти правильний баланс і не плутати слухача, стрибаючи назад і вперед у часі».
Bellingcat також випустив інструкцію, яка супроводжує кожен епізод на веб-сайті, яка містить відео, зображення і посилання на численні звіти для тих, хто бажає дізнатися більше про окремі питання, порушені в подкасті.
Зі слів Хіггінса, на сьогодні залишилося досить мало того, що не вдалося з’ясувати за допомогою громадського розслідування. Однак досі залишилися без відповіді питання про те, якою була послідовність команд у день катастрофи, чому MH17 був збитий і хто віддав наказ відкрити вогонь.
Розслідування справи MH17 не минуло для колективу спокійно. Минулого тижня проти Bellingcat знову було проведено складну фішингову кампанія, спрямовану на їхні захищені облікові записи ProtonMail, пов’язану з російським агентством військової розвідки – ГРУ. Це змусило команду усвідомити загрозу, з якою вона стикається. «У певному сенсі приємно знати, що їм небайдуже, тому що, якщо вони не говорять про вас, то ви, ймовірно, не маєте великого впливу», – прокоментував Хіггінс.
Зазираючи наперед, він припустив, що Bellingcat може випускати подкасти про інші свої розслідування, зокрема про отруєння Сергія і Юлії Скрипалів. З командою зв’язалися кілька продюсерських компаній, зацікавлених у створенні документального серіалу про їхні розслідування, тj; друга серія може вийти на телебаченні, а не в форматі подкасту.
Нагадаємо, «Телекритика» писала про українські медіа, які запустили подкасти.
Фото: BBC