Між історичними пам’ятками в невеликому залі на третьому поверсі розташувалися стенди, на яких наведені деякі факти про українських козаків.
Наприклад, ви знали, що козаки практично ніколи не носили шароварів, які в свідомості кожного українця нерозривно пов’язані з цією епохою. Українські воїни 17 століття віддавали перевагу кальсонам, вишитим за останньою модою просто з Франції. Цей факт відзначений в записах французького картографа Гійома де Боплана.
Таких фактів із української історії, переписаних Росією, насправді безліч – запевняє гостей автор циклу фільмів «Скарби нації», дослідник історії Акім Галімов.
«Я – кримський татарин і вперше приїхав до Києва в 2002 році. І тоді мені здалося, що я потрапив в абсолютно іншу країну, яка не має ніякого відношення до Криму. Адже я вчився в найпростішій сімферопольській школи, де нас учили, що історія Криму – це передусім історія Росії. І понад 25 років на такі нюанси ніхто особливої уваги не звертав. І тільки зараз, коли розпочалась військова агресія на сході країни та в Криму, ми стали розуміти, що історія країни – це зовсім не абстрактна річ. Історія – це справжнісінькі квадратні метри нашої землі, але передусім – це люди, які живуть на територіях і, спираючись на ряд історичних міфів, ухвалюють рішення щодо нашого майбутнього», – взяв вступне слово автор циклу.
У залі була присутня досить доросла і серйозна аудиторія.
«Це, – показує рукою на стіл Галімов, – те, що могли їсти українські козаки. І якщо вам розповідали в школі, що насправді харчувалися вони лише салом, картоплею і горілкою, тепер ви можете переконатися, що це не так». Організатори презентації спробували уявити, як міг виглядати стіл козаків, якби вони жили в 21 столітті. Серед страв експозиції – устриці, вареники з каракатицею і сало в шоколаді
.
Але одна з головних, напевно, цілей третього фільму «Скарби нації» – пошуки булави Богдана Хмельницького.
«Ви знали, що та булава, яку піднімають президенти під час інавгурації, – лише бутафорія?» – запитує у залу Акім Галімов.
Слова історика підтверджує і міністр культури Євген Нищук.
Автори фільму разом зі вченими за допомогою надсучасного обладнання, електротомографа, знайшли тунель, що веде до церкви-усипальниці Богдана Хмельницького в Суботові. Вважається, що саме там гетьман заховав свої скарби, серед яких могла бути й булава.
Де ж знаходиться українська реліквія? У пошуках відповіді знімальна група відвідала ряд країн – США, Австрію, Польщу, Туреччину та Росію.
До речі, стрічку було знято за підтримки Міністерства інформаційної політики України.
«Багато років “великий сусід”, прикриваючись братством, руйнував українську історію, нав’язуючи нам свою версію подій. Але зараз українці хочуть знати правду, і саме заради цього відомство підтримало ініціативу телеканалу “1+1″ зняти документальний фільм про епоху козацтва і всіляко сприяло цьому», – розповіла на презентації фільму перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова.
Мабуть, головним гостем програми був нащадок гетьмана Кирила Розумовського. На кадрах з фільму можна помітити, як Грегор Розумовський ледь стримує сльози, говорячи Акімові, що те, що знайшов він зі своєю командою, – дуже особисті для нього речі. Про багато фактів про свого предка, будучи вже в похилому віці, Грегор навіть не здогадувався – розповів гість, кілька разів вибачившись за незнання української мови.
Утім, усіх подробиць фільму й емоцій, які витали в залі, не передати. Це краще хоч раз, та побачити. Прем’єра фільму запланована вже цієї суботи, 19 січня, о 20:15 на «1+1».