Близько місяця українські кінематографісти і продюсери засинали з думкою, що їхній проект може не отримати підтримки держави, на яку вони розраховували після перемоги на пітчингу. Усе через рішення нового міністра культури переглянути список переможців, щоб вписатися в річний бюджет. Зі слів Володимира Бородянського, на останньому конкурсі Держкіно експертна комісія роздала гроші на три роки вперед. 10 жовтня Рада з державної підтримки кінематографії виконала прохання міністра, залишивши за бортом цікаві проекти українських дебютантів і важливі фільми спільного виробництва.
«Телекритика» представляє список деяких картин, які втратили фінансову підтримку від держави. Знайомтеся з першою частиною.
«Свято хризантем»
Науково-фантастична драма
Режисер: Семен Мозговий
Бюджет: 10 600 997 грн
Держпідтримка: 10 600 997 грн
Сюжет: дівчина-лікар лікує літню жінку, яка загадково вціліла після ядерного вибуху. Невідома сила допомогла старенькій вижити, але геть стерла її пам’ять і особистість. Дівчина потроху відновлює спогади пацієнтки, але вони настільки тяжкі, що можуть стати непідйомними для останньої.
Лікар опиняється у центрі конфлікту між державою, яка хоче дізнатися таємницю бабусі, і людьми, які вірять у пришестя нового месії.
Появі повнометражної версії передувала короткометражка, якої експертам міжнародних кінофестивалів виявилося недостатньо. На 17-хвилинний фільм у 2016 році Держкіно виділило близько 900 тис. грн, розширена версія має тривати 80 хвилин, а на її створення необхідно 11 млн держкоштів.
На пітчингу були показані кілька сцен за участю Анастасії Шевченко, Дмитра Ярошенка та ін. Презентація проекту запам’яталася чорно-білої світлотінню, що переважає у візуальному вирішенні фільму. Зарубіжні критики відзначили, що «Свято хризантем» намагається встановити зв’язок зі східноєвропейською культурою наукової фантастики.
«Леся»
Біографічна драма
Режисер: Нана Джанелідзе
Бюджет: 69 215 973 грн
Держпідтримка: 55 348 636 грн
Сюжет: байопік розповість про три періоди з життя Лесі Українки. Історія торкнеться дитинства та юності майбутньої поетеси, смерті її коханого Сергія Мержинського, важливого знайомства з Ольгою Кобилянською і останніх років її життя, в які Українка створила найвидатніші твори.
За біографію поетеси спільно з грузинськими колегами взялися директор ОМКФ Юлія Сінькевич і продюсер Марія Москаленко. Режисерське крісло зайняла грузинка Нана Джанелідзе, а важлива частина історії відбувалася б у Грузії, де Леся Українка лікувалася від туберкульозу. Проект розробляли і пітчили близько трьох років і планували випустити до 150-річчя від дня народження поетеси в 2021 році.
У своїй публікації на Facebook Юлія Сінькевич назвала рішення Ради «фіаско культурної дипломатії», оскільки замість фільму про українську поетесу з грузинкою-режисером віддали перевагу копродукційним проектам українських авторів.
«Ти – космос»
Науково-фантастичний ромком
Режисер: Павло Остріков
Бюджет: 64 035 886
Держпідтримка: 30 700 864
Сюжет: Андрій вважав себе єдиною людиною, яка вижила після вибуху Землі. Він перевозив ядерні відходи з планети до віддалених районів космосу і пережив катастрофу, бо був у рейсі. Однак він помилявся: на зв’язок виходить француженка Катрін. Тепер його мета – дістатися до неї, незважаючи на величезну відстань між ними.
Павло Остріков підзбирав нагород на українських фестивалях за свої комедійні короткометражки «Голден лав», «Випуск’97» і «Міа Донна», а також був відзначений на кінофестивалі в Локарно. Тепер, у співпраці з продюсером Володимиром Яценком («Додому», «Атлантида»), Остріков планував зняти амбітний повний метр про останнє кохання в далекому космосі.
Великий копродукційний проект розраховував на значну допомогу від держави. До перемоги на пітчингу «Ти – космос» перебував на активному етапі препродакшену, творці вели переговори з бельгійськими партнерами. До роботи планувалося підключити франкомовну зірку класу А (у дрім-касті були Маріон Котіяр, Шарлотта Генсбур, Марина Вакт). Дизайн космічного корабля, який розробляли творці, ґрунтувався на зразках українського «космопрому», а натхненниками фільму називалися «Місяць 2112», «Марсіанин» і «Вона». Більше про відкладений проект можна дізнатися з нашого інтерв’ю з режисером Павлом Остріковим.
«Антропоцен»
Екологічний трилер
Режисер: Мирослав Слабошпицький
Бюджет: 116 000 000
Держпідтримка: 58 000 000
Сюжет: творці називають фільм «космічною одіссеєю» двох дозиметристів у Зоні відчуження.
Головний аргумент голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, у зв’язку з яким подали законопроект №1058 про кеш-рібейти, – міні-серіал «Чорнобиль» знімали не у нас. Однак у нас давно готують іншу картину про Зону відчуження. Мирослав Слабошпицький вже звертався у своїй творчості до цієї теми і тепер майже отримав державне фінансування на повнометражний проект «Антропоцен».
У 2015 було оголошено про створення фільму «Люксембург» у співпраці з чотирма країнами: Францією, Норвегією, Нідерландами і Німеччиною. Стрічка українського режисера була заснована на короткометражці «Ядерні відходи», яка взяла «Срібного леопарда» в Локарно. Через роки перекидання із рук у руки «Люксембург» так і не зняли.
«Антропоцен» – це новий проект про Чорнобильську зону відчуження. На пітчингу був показаний тизер фільму. У продюсерів картини вельми амбітні плани: запросити на головну роль світову зірку класу А, звозити фільм до Канн і отримати номінацію на «Оскар».
Продовження списку читайте в другій частині.
Фото для обкладинки: «Мейнстрім Пікчерз»
Підписуйтеся на «Телекритику» в Telegram і на Facebook!