9 серпня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення підбила підсумки цифрового конкурсу на два вільні місця в цифровому телеефірі Одеси. Переможцями стали телеканали «Град» і «7 канал», у яких є аналогові ліцензії на мовлення в місті. Регулятор планує провести останній конкурс на місце одеського сателіта «Прямого» – каналу «Одеса 1», який відмовився від своїх частот.
Претендентів на кожне місце було по двоє: на перше місце, крім «Граду» (ТОВ «ТРК “Град”»), претендував новостворений телеканал «Міст ТБ» (ТОВ «Міст-ТБ»), а на друге – крім «7 каналу» (ТОВ «ТРК “АРТ”») – кабельний телеканал «Бессарабия ТВ» (ТОВ «ТРК “Медіа-Південь”»).
Аналоговий канал «Град» подавався на частоту в Одесі на цифровому конкурсі в листопаді 2018-го, у мовника є цифрова ліцензія на шість частот у області в мережі компанії «Зеонбуд», які він отримав раніше за результатами конкурсу у вересні 2018-го. «Інститут масової інформації» відносить канал до сфери впливу Геннадія Труханова. Каналом володіють Анатолій Балінов (49%, він же директор) і Тетяна Шпалтакова (51%). Балінов очолював депутатську групу «Довіряй справам» Труханова. Тетяна Шпалтакова має спільний бізнес із нардепом від БПП Геннадієм Чекітою. Раніше телеканалом володів екс-нардеп і місцевий одеський бізнесмен Олексій Козаченко. За даними «Телекритики», він зберіг вплив на канал через Шпалтакову. На юрособу телеканалу, крім ефірного каналу, записані ліцензії також на кабельний канал і дві місцеві радіостанції.
Новостворений телеканал «Міст ТБ» офіційно належить Діні Мартиновій із одеською реєстрацією (вона ж є директором). У статутному фонді зареєстрованого 6 червня підприємства зазначено 10 тисяч гривень. Представниця телеканалу запевняла, що мовник буде молодіжним, з ухилом у інформаційну складову. Власниця телеканалу родом із Луганська і «завжди мріяла створити телеканал». За інформацією «Телекритики», мовник пов’язаний із двома цифровими телеканалами – «Південна хвиля» і OLViA, перекупленими минулої осені Михайлом Івановим, який раніше запевняв членів Нацради, що надає консалтингові послуги в морській галузі. На всі три канали, за даними «Телекритики», має вплив Віктор Баранський – депутат Одеської обласної ради від «Опозиційного блоку», екс-кандидат у нардепи у 133-му окрузі в Одесі від «Опозиційною платформи – За життя» (програв Артемові Дмитруку зі «Слуги народу»). У ЗМІ повідомляли, що Генпрокуратура розслідувала кримінальне провадження за фактом розкрадання бюджетних коштів під час реконструкції причалу в Одеському порту (за версією слідства, активними співучасниками злочину є компанії Баранського).
Цікаво, що OLViA з початку року ретранслює NewsOne 20 годин на добу; «Південна хвиля» 19 годин на добу ретранслює київський «4 канал» зі сфери впливу спонсора ВО «Свобода» Ігоря Кривецького; «3-й цифровий» у мережі МХ-5 «Зеонбуду» частково ретранслює «112 Україна». «3-му цифровому» на засіданні Нацрадою було оголошено позапланову перевірку, перевірку каналу OLViA було оголошено навесні, однак до сьогодні її підсумки так і не було підбито. Як відомо, «112 Україна» і NewsOne належать члену політради ОПЗЖ і давньому політичному і бізнес-партнерові Віктора Медведчука Тарасу Козаку (номер 10 у списку ОПЗЖ).
Компанія «ТРК “Арт”» мовить у аналогу як «7-й канал» та ділить частоту з ТОВ «Ріак-інформ». Обидві компанії належать місцевому забудовникові Аднану Ківану. Компанія «Ріак-інформ» отримала цифрові частоти в Одеській області на конкурсі в листопаді 2018-го для цілодобового мовлення з логотипом «7-й канал». У «АРТ» офіційно логотип оформлений як «7». Таким чином, вдалося розвести мовник на два окремі телеканали. Представник каналу запевняв, що «Ріак» висвітлюватиме події в усьому регіоні, тоді як «Арт» – виключно міські події.
Телеканал «Бессарабия ТВ» має кабельну ліцензію на мовлення в містах на півдні Одеської області (зокрема – Білгород-Дністровському, Татарбунарах, Сараті та Ізмаїлі). Структурою власності він пов’язаний із групою «1+1 медіа». Телеканал зареєстрований у Києві по вул. Хрещатик, 4, де розташоване інформагенство УНІАН. У структурі власності фігурує ТОВ «Молодість ДИСТРИБ’ЮШН» (яке також володіє іноформагентством УНІАН), воно належить компанії «Посидонія трейдинг» (99%) з Белізу і Катерині Костенко (1%), а його директором значиться юрисконсульт «1+1 »Ірина Стройко. Мовник робить акцент на новинних подіях у регіоні, а також розважальних програмах з «бессарабським колоритом». Загалом у ефірі в компанії 3 години власного виробництва, в решту часу мовник транслює програми «2+2» і «УНІАН ТБ».
Як повідомлялося раніше, 11 квітня Нацрада оголосила конкурс на два додаткові місця в місцевій цифрі Одеси, оператором телекомунікацій якої є державний Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.
Згідно з умовами, у конкурсі могли брати участь телерадіоорганізації, які мають намір здійснювати місцеве або регіональне мовлення; рекомендувалося також розміщення соціально важливих та інформаційних передач. Місцевий мультиплекс був розширений після того, як до Нацради звернулися дві компанії, які мали аналогові ліцензії на мовлення, але не мали цифрових. Після чого в Концерні РРТ провели технічне переобладнання і збільшили кількість каналів мовлення.
Також Нацрада анонсувала конкурс на місце телеканалу «Одеса 1». Ліцензію на багатоканальне мовлення в 22 населених пунктах Одеської області, яку телекомпанія отримала за результатами конкурсу наприкінці 2017 року, в липні цього року було анульовано на прохання компанії. Без цифрової ліцензії, крім «Граду», в Одесі залишаються аналогові канали Plus (колишнього мера Одеси Олексія Костусєва, зі сфери впливу Геннадія Труханова) і «Глас» (за даними одеських ЗМІ, також підконтрольний Труханову). Два останні не виявляли бажання потрапити в місцеву цифру.
Нагадаємо, 10 місць в одеській цифровій мережі КРРТ раніше Нацрада розподілила так: три телеканали – оточенню людей екс-президента Петра Порошенка ( «Думская.TV» нардепа від БПП Олексія Гончаренка, «Одеса 1» лідера київського осередку партії «Наш край» Володимира Макеєнка і «Здоров’я» нардепа від БПП Дмитра Голубова); два телеканали, перекуплені минулої осені Михайлом Івановим («Південна хвиля» і OLViA); три канали, що належать забудовникові Володимиру Галантернику, якого називають покровителем мера Одеси Геннадія Труханова («Перший міський», GTV і А1); ще два місця – у «7 каналу» Аднана Ківана, а також у каналу «ПлюсПлюс» із групи «1+1 медіа».
У місцевій цифрі «Зеонбуду» чотири місця були розподілені так: сууспільний канал «UA:Одеса»; «Академія» Дмитра Голубова, «Репортер» екс-голови правління банків ПУМБ і «Ренесанс Кредит» Сергія Черненка; «Третій цифровий» (порівну володіє сім’я Продаєвичів зі структури екс-регіонала Сергія Ківалова).
Фото: Олександра Йорк