Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 1 серпня оголосила позапланову перевірку телеканалу «112 Україна» на предмет порушення програмної концепції за його п’ятьма регіональними цифровими ліцензіями, записаними на «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Перевірка була оголошена на підставі моніторингу 19 липня. Це третя перевірка телеканалу: перші дві були оголошені щодо супутникової ліцензії мовника 11 жовтня 2018 року і 21 лютого 2019 року. Їхні результати досі не підбили.
У програмних концепціях за ліцензіями п’яти регіональних цифрових мовників зазначено 11 годин 51 хвилина кінопоказу, 3 години 30 хвилин розважальних і музичних програм, 2 години 30 хвилин інформаційно-аналітичних програм, 30 хвилин дитячих програм, а також по 15 хвилин культурно-мистецьких і науково просвітницьких передач. Тоді як моніторинг показав, що мовник транслює тільки інформаційно-аналітичні і публіцистичні передачі обсягом 22 години 50 хвилин 17 сек. Формат мовлення змінено з розважально-інформаційного з кінопоказом на інформаційний.
Також самовільно видозмінені логотипи – у дозвільних документах на мовлення визначені такі логотипи для цих регіональних компаній: ТОВ «Новий формат ТВ» – емблема «112 Україна», ТОВ «Аріадна ТВ» – емблема «112 Україна», ТОВ «Партнер ТВ» – емблема «112 Україна», ТОВ «ТВ Вибір» – емблема «112 Україна», ТОВ «Лідер ТВ» – емблема «112 Україна». Замість цього мовник використовує тільки частину логотипу «112 Україна».
Зазначимо, телеканал «112 Україна» здійснює супутникове мовлення за ліцензією, записаною на ТОВ «ТРК “112 ТВ”», а також ефірне цифрове мовлення, записане на п’ять компаній з регіональними цифровими ліцензіями – «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ». Семирічний термін дії п’яти регіональних цифрових ліцензій «112 Україна» сплив 19 вересня минулого року. Ліцензії мовника за законом залишаються чинними до ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Регулятор не може це зробити через рішення суду.
18 жовтня регулятор ухвалив рішення перенести на необмежений термін питання продовження цих ліцензій. Відомство послалося на отриману судову постанову за позовом телеканалу до регулятора: Окружний адміністративний суд Києва 17 жовтня заборонив регулятору виносити рішення про непродовження ліцензій каналу. Суд взяв до уваги аргументи телеканалу про те, що, затягуючи ухвалення рішення про продовження ліцензії, Нацрада була бездіяльною. Згідно із законом, регулятор зобов’язаний розглянути питання про продовження цифрових ліцензій за 60 днів до закінчення терміну їх дії. У результаті регулятор не зміг довести свою правоту: 19 грудня Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, згідно з якою апеляційна скарга Нацради не була задоволена, а постанова Окружного адміністративного суду Києва від 17 жовтня 2018-го залишилася без змін. У постанові є припис, що вона «набуває чинності з дня її ухвалення та подальшому оскарженню не підлягає».
Вперше Нацрада перевіряла телеканал на предмет порушень цифрових ліцензій п’ять років тому. За цей час за цифровими ліцензіями каналу винесли п’ять непогашених попереджень та штраф за самовільну зміну концепції (з розважального телеканалу на інформаційний). Чому регулятор вирішив знову перевірити мовника, пояснив член Нацради Сергій Костинский: «На сьогодні у нас немає можливості розглянути питання про продовження або непродовження терміну дії на ефірне цифрове телевізійне мовлення цих телекомпаній, оскільки вони оскаржують рішення першої інстанції. Є рішення, яке забороняє нам розглядати це питання. Чекаємо рішення другої інстанції, але з метою з’ясувати, чи дотримуються телеканали вимог законодавства і умов ліцензій та програмної концепції, ми провели моніторинг, зафіксувавши, що ці компанії умов законодавства і ліцензії не дотримуються, тому вважаю це підставами для проведення позапланових перевірок. Прошу підтримати, оскільки компанії, як на мене, систематично не дотримуються умов законодавства і умов ліцензій, тому вважаю, що ми повинні ще раз перевірити і далі діяти відповідно до умов закону».
Зазначимо, раніше «Телекритика» писала про те, що Нацрада штучно затягує підбиття підсумків двох позапланових перевірок телеканалу «112 Україна», призначених щодо його супутникової ліцензії, на предмет розпалювання ворожнечі в його ефірах. Перша перевірка була призначена понад 10 місяців тому (11 жовтня 2018), друга – gjyfl 5 місяців тому (21 лютого 2019). Причини затягування невідомі. Сергій Костинський і Уляна Фещук проігнорували прохання «Телекритики» прокоментувати цю тему.
За підрахунками «Телекритики», Нацрада мала намір розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна» шість разів у червні – жовтні 2018-го. У лютому нардеп Сергій Лещенко у своєму відеоблозі запевняв, що СБУ просила Нацраду «розглянути питання про відмову в продовженні цифрових ліцензій» (з посиланням на отриману відповідь на депутатський запит до СБУ). Тоді як призначений Порошенко екс-голова Нацради Юрій Артеменко в серпні – вересні 2018-го на засіданнях регулятора акцентував, що СБУ просила не поспішати з таким рішенням. На думку нардепа, Артеменко навмисно неправильно трактував лист СБУ через кулуарні домовленості між Порошенком і Медведчуком. Телеканал «112 Україна», а також NewsOne, згідно з моніторингами тодішніх телеефірів, регулярно висвітлювали офіційні заходи за участю Петра Порошенка.
Нагадаємо, «112 Україна» разом із телеканалами ZIK і NewsOne входять до медіахолдингу «Новини» члена політради партії «Опозиційна платформа – За життя» та давнього політичного і бізнес-партнера Віктора Медведчука Тараса Козака. Генеральним продюсером «Новин» є росіянин Олексій Семенов, екс-генпродюсер телеканалів «Прямий», NewsOne і «112 Україна».
Фото: 112.ua