У лютому минулого року соціальні мережі занепокоїлися – в анонсі телеканалу «Україна» оголосили, що 5 лютого в ефір готується серіал «Чорна кров» Олексія Кареліна і Анни Єрофєєвої. Одним із перших недобре у виробництві серіалу виявив громадський активіст, співробітник Інституту держави та права Андрій Смолій. З його слів, на сайті телеканалу «Україна» не було жодної інформації про серіал (сьогодні інформація про серіал вже з’явилася на сайті. – Ред). А це наводить на думку, що припущення в медіаколах про те, що серіал російський, а не український, швидше за все правда.
У битву за правду на початку 2018 року вступив також Комітет телеетики, надавши користувачам скріншоти сайтів, які доводять безпосередній зв’язок серіалу з Росією, що суперечить закону України.
Заперечити їх було складно, адже такі онлайн-ресурси, як Russia.tv і Vestu.ru щосили рекламували прем’єру серіалу, яка відбулася у вересні 2017 року на телеканалі «Россия-1».
Чи є це прямим порушенням закону? У відповідь на це запитання лунає заповітне для багатьох недобросовісних виробників слово «кооперація». Адже, під час ухвалення закону про заборону трансляції російської продукції на українському телеринку в 2015 році, голова Держкіно Пилип Іллєнко зробив дуже важливе уточнення, розтлумачуючи виробникам, що мається на увазі під «російським продуктом».
Зі слів чиновника, закон не поширюватиметься на продукцію, створену в кооперації України та Росії (або інших країн), отже, щоб підтвердити кооперацію, каналам потрібно лише внести за угодою сторін у титри українські компанії-виробники або українських громадян, які нібито брали участь у знімальному процесі або постпродакшені. Така поправка, яка, до речі, докладно не прописана в законі, стала рятівним кругом для багатьох продакшенів, які не бажають витрачати по 30 тисяч доларів на зйомки однієї серії серіалу власного виробництва.
Тому перше, на чому розійшлися активісти, звинувачуючи «Чорну кров» у порушенні закону, – в неможливості встановити той факт, чи був насправді серіал знятий і вироблений у кооперації, чи українську сторону додали вже постфактум. За даними сайту kino-teatr.ru, у виробництві багатосерійки брали участь Україна, Росія і Білорусь в особі таких продакшенів, як ABC Film, продюсерський центр «Фабула», «Проект Продакшн» і «Кинематограф».
Саме ці дані й було передано в Держкіно в 2018 році. Зі слів першого заступника директора Державного агентства з питань кіно Сергія Неретіна, у Держкіно немає причин не довіряти отриманій від ТРК «Україна» інформації, оскільки є фотодокази, що підтверджують зйомки в Україні. Крім того, за даними державного агентства, у «Фільм Стрім» є всі необхідні документи і права на трансляцію серіалу «Чорна кров» в Україні.
Щоправда, ця інформація не збігається з розміщеною в Реєстрі прокатних посвідчень, виданих у Російській Федерації. Там зазначено, що виробництво «Чорної крові» здійснювали тільки в Росії і Польщі.
Ознайомившись із документом, давайте припустимо, що в паспорті «Чорної крові» помилок немає. Чи є трансляція серіалу на українському ТБ незаконною? Ні. Річ у тім, що прокатне посвідчення серіалу було видане 16 лютого 2018 року, тоді ж, коли й серіал нібито був уперше офіційно показаний на російському ТБ. Як ми вже повідомляли вище, прем’єра серіалу в Україні відбулася 5 лютого цього ж року. І якщо компанія-виробник (у нашому випадку ABC Film і кінокомпанія «Фільм Стрім») подала в Держкіно потрібний пакет документів, який доводить причетність України до знімального процесу, ця трансляція не суперечить закону. А як докази кооперації, як ми вже писали раніше, перелічені вище компанії змінюють номерні знаки машин, демонструють фото зі спини знімальної групи на тлі жовто-блакитного прапора або вписують у продюсерський склад «своїх» людей.
За даними «Телекритики», за 2018 рік ТРК «Україна» показала щонайменше 8 серіалів сумнівного виробництва. Нагадаємо, повтор «Чорної крові» завершився на телеканалі «Україна» 6 червня.
Фото: телеканал «Україна»