Призначений екс-президентом Петром Порошенком член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський пропонує внести на найближчому засіданні до порядку денного питання про оголошення двох конкурсів на радіомовлення, в одному з яких можуть взяти участь суспільні радіостанції «Промінь» та «Культура». Хоча раніше президентська четвірка п’ять разів блокувала це питання.
На оголошенні такого конкурсу попередні п’ять разів наполягали член Нацради Олег Черниш та перша заступниця голови Ольга Герасим’юк. Тепер чиновник від Порошенка склав свій проект рішення і планує виставити 36 частот у 14 обласних центрах, у окремих обласних центрах виставлено відразу по 3 частоти. Тоді як без частот тільки дві радіостанції суспільного мовлення.
Про бажання оголосити радіоконкурс під суспільні радіостанції чиновник уперше повідомив 21 травня на засіданні Нацради, яке не відбулося через відсутність кворуму. 24 травня під час прес-конференції членів Нацради в «Укрінформі» він повідомив деталі конкурсу – це питання було внесене до порядку денного на засідання, яке президентська четвірка пропонувала провести 28 травня.
Перший конкурс – із розвитку місцевого радіомовлення, другий – для розвитку музично-розважального формату. «Перший конкурс – місцевий, вміщує 65 населених пунктів України і передбачає створення радіостанцій у 20 областях України, у тому числі які межують з Росією та Кримом. На другий конкурс планується виставити перші 36 частот у 14 обласних центрах, таких як Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Кропивницький, Львів, Миколаїв, Полтава, Рівне, Тернопіль, Херсон, Хмельницький, Чернівці і Чернігів. Цей формат є ідеальним для того, щоби в ньому брало участь суспільне мовлення і могло конкурувати і боротися за розбудову своїх мереж, передсім радіо “Промінь” і радіо “Культура”», – зазначив Сергій Костинський.
Того ж дня чиновник зробив пост на своїй окремій від персональної Facebook-сторінці, в якому розповів про конкурсні умови.
https://www.facebook.com/kostynskyi/posts/599591613854087?__tn__=-R
У форматному конкурсі прописані такі вимоги: у загальному обсязі мовлення не менш як 50% мають становити розважальні передачі, добірка музичних творів; обсяг ведення передач українською мовою – не менше 75%; частка пісень українською мовою – не менше 50%. Конкурс місцевого радіомовлення реалізується у рамках проекту «Мовлення громад». Переможець не менш як 15% від власного мовлення має присвятити висвітленню місцевих тем; можлива ретрансляція суспільних радіостанцій або військової радіостанції Міноборони «Армія FM».
Цей Facebook-пост чиновник поставив на рекламу (на фото зліва). Згідно з прописаними Сергієм Костинським умовами, радіо «Культура» не зможе взяти участі в конкурсі. У «Променя» може виникнути відразу кілька конкурентів – під прописані чиновником умови конкурсу підпадають майже всі поп-радіостанції.
Зазначимо, член Нацради Олег Черниш у квітні пропонував винести на конкурс для суспільних радіостанцій дещо інші частоти. Для радіостанції «Українське радіо» планувалося винесення частоти в Івано-Франківську (100,4 МГц, 1 кВт); у конкурсі, в якому може взяти участь радіо «Промінь», пропонувалося виставити 16 частот (15 обласних центрів і Маріуполь); у конкурсі для радіо «Культура» – 7 обласних центрів (Вінниця, Дніпро, Запоріжжя, Львів, Тернопіль, Кропивницький і Херсон). Також були докладніше виписані конкурсні умови.
Сьогодні в мережі «Українського радіо» з обласних центрів немає Івано-Франківська та Одеси, у мережі «Променя» тільки два обласні центри (Луцьк і Дніпро), у мережі «Культури» – три обласні центри (Луцьк, Івано-Франківськ та Харків). Цікаво, що в списку частот для конкурсу суспільного мовлення, який пропонує Сергій Костинский, зазначено по три частоти в Херсоні, Полтаві, Львові, по дві частоти в Чернігові та Житомирі.
У форматі україномовної музики на національному рівні крім «Променя» працює «Країна ФМ» голландського бізнесмена Карла Габсбурга, серед регіональних ФМ-радіостанцій: у Луцьку – «Радіо 1» (серед власників – сім’я співачки Руслани), у Тернополі – «Ух радіо». У 2017 році «Радіо 1» програло конкурс на вільні частоти радіостанції «Країна ФМ», радіо «Промінь» у цьому конкурсі участі не брало. Ще одним конкурентом може стати радіохолдинг «ТАВР медіа» Миколи Баграєва та Віктора Пінчука. У 2018-му стало відомо про те, що холдинг готує до запуску радіостанцію україномовної музики «Рута FM». Холдинг оформив відповідну торгову марку на компанію «Мюзік радіо» (ТОВ «Мюзікрадіо»).
Як відомо, група «ТАВР медіа» – найбільший радіохолдинг і стабільний лідер радіорейтингів ТNS із часткою ринку 30%. Офіційно в холдинг входять шість загальнонаціональних радіостанцій: «Русское Радио-Україна», «Хіт FM», Kiss FM, Radio ROKS, «Радіо Мелодія» і «Радіо Relax». 15 травня холдинг у Києві запустив сьому радіостанцію Jazz FM менеджерів «ТАВР медіа», частоту на яку холдинг отримав 4 квітня на конкурсі, що відбувся з ознаками корупції. Запуск восьмої радіостанції посилить монополію радіохолдингу на ринку радіореклами.
Як повідомлялося раніше, 8 квітня в ефірі радіо «Промінь» Сергій Костинський, який курирує питання конкурсів у відомстві, повідомив, що регулятор побудує загальнонаціональні ФМ-мережі суспільним радіостанціям тільки після будівництва ФМ-мереж радіостанцій «Прямий ФМ» і «Армія ФМ». Небажання оголошувати конкурси під суспільні радіостанції президентська четвірка Порошенка пояснювала неготовністю «Суспільного» освоїти частоти в такому обсязі через недофінансування, а також відсутністю стратегії щодо розподілу частот у самої Нацради.
Нагадаємо, в резерві Нацради перебувають 36 частот «Радіогрупи УМХ» («Ретро ФМ», «Авто радіо» і NRJ), з яких 22 – у обласних центрах. Вони були анульовані в жовтні 2017-го після завершення 7-річного терміну дії ліцензій на ці частоти – радіостанції не змогли довести регулятору прозорість власності.
Фото: Анна Федорук