Компания «Етер» (ТОВ «ТРК “Етер”») єдина, у якої є ліцензія провайдера застарілої технології ефірного мобільного телебачення у загальнонаціональній мережі цифрового мультиплексу МХ-6 стандарту DVB-H, готується 25 квітня продовжити свою ліцензію ще на 10 років. На розгляді питання наполягає президентська четвірка регулятора – можливість розвитку технології DVB-H була прописана в Плані розвитку телерадіопростору на 2019-й – документ був спрямований Нацрадою у Міністерство юстиції, яке принципово відмовилося його реєструвати.
Спочатку питання продовження ліцензії «Етеру» фігурувало на засіданні регулятора 18 квітня, однак тоді члени відомства не дійшли до розгляду цього питання. 23 квітня, коли члени відомства продовжили засідання, розглянути питання знову не вдалося через відсутність кворуму (засідання покинув Олег Черниш, ще один член регулятора – Ольга Герасим’юк, була відсутня). Після цього питання було перенесене на засідання 25 квітня. На перенесенні питання «Етеру» на це засідання наполягла заступник регулятора Уляна Фещук. Під час засідання 18 квітня в проекті рішень, відображеному на екрані, було прописано намір регулятора продовжити ліцензію. При цьому в проекті рішень не були зазначені результати обов’язкової перевірки компанії, яку вона мала пройти перед винесенням питання про продовження ліцензії.
Компанія «Етер» отримала ліцензію стандарту DVB-H на МХ-6 8 січня 2009 року. Відповідно, вона завершилася 8 січня 2019 року, але залишається чинною, оскільки регулятор не ухвалив рішення щодо продовження ліцензії (згідно із законом ліцензія залишається чинною до розгляду питання регулятором). За 10 років провайдер не запустив національну мережу мобільного телебачення і весь цей час існував тільки на папері. Стандарт DVB-H вважається застарілим – останні телефони з підтримкою DVB-H і спеціальні адаптери, здатні приймати цей формат, були зняті з виробництва кілька років тому.
Раніше у компанії була також окрема ліцензія цифрового провайдера мультиплексу стандарту DVB-H на 49 ТВК у Києві, яка на сьогодні анульована. Цю частоту використовує «Зеонбуд» для ефірної цифри DVB-Т2 (мультиплекс МХ-3). За умовами київської ліцензії, провайдер мав ретранслювати на 49 ТВК три телеканали: «Київ», «К1» і «ПлюсПлюс» (в національній ліцензії не прописаний список телеканалів для ретрансляції). Компанія «Етер» отримала київську ліцензію в січні 2008-го, в січні 2018 року термін її дії завершився, і провайдер не став її продовжувати.
У компанії непрозора структура власності. Офіційно «Етером» володіють київська компанія «Цифровий портал України» (99,99%) і Ігор Герман (0,01%), який є директором «Етеру». Власником «Цифрового порталу України» вказано офшор «Джек інвест енд трейд лімітед» з БВО. Раніше цей офшор разом із «ММДС-Україна» фігурував у списку власників компанії «Кейбл ТВ-фінанси», керівником якої два роки – до того, як очолив «Зеонбуд», – значився Віктор Галич (нині покійний). Компанія «Етер» тісно пов’язана із «Зеонбудом» і компанією з холдингу СКМ – «ММДС-Україна», яка володіє частотами, придатними для запуску зв’язку 4G. «Куратором» усіх трьох компаній ЗМІ не раз називали нардепа від «Опозиційного блоку» Юрія Мороко. У «Етеру» і «ММДС-Україна» спільна адреса. Юрій Мороко в 2002–2008 роках працював директором «ММДС-Україна». До червня 2014-го директором «Етеру» значився Олександр Іллющенко, який у 2010–2013 роках паралельно працював директором «ММДС-Україна»».
Фото: pixabay