Національна рада з питань телебачення та радіомовлення на засіданні 4 квітня планує підбити підсумки радіоконкурсу на 4 вільні частоти в ФМ-діапазоні Києва, рішення із запуску якого було ухвалене регулятором 6 грудня 2018-го. «Телекритиці» став відомий повний список конкурсантів, з яким пропонуємо ознайомитися і вам.
З огляду на заздалегідь відомих потенційних переможців, а також високу суму конкурсної гарантії для конкурсантів – 110–120 тис. гривень залежно від частоти, претендентів на нього обмаль. На три з чотирьох частот (інформаційне, освітньо-розважальне та культурологічне) є лише по одному претенденту. На частоту джазового/класичного радіо претендує 3 мовники – усі пропонують концепцію джазової радіостанції. Конкурс має шанси стати скандальним, оскільки для джазової радіостанції виставлено частоту, на якій мовило «Радіо Вести»: у холдингу «Вести Україна» уже пообіцяли судитися з потенційним переможцем. Конкурсні умови прописані для кожного формату окремо, спільні вимоги для всіх 4 частот – мовлення має здійснюватися без ретрансляції інших радіостанцій та використання вихідних даних інших мовників.
В інформаційного радіо (частота – 88,4 МГц, потужність – 1кВт) у загальному обсязі мовлення згідно з конкурсними умовами щонайменше 60% програмної концепції мають становити соціально важливі передачі (інформаційні та соціально-політичні) для забезпечення інформаційних потреб громадян; обсяг ведення передач українською мовою має сягати 80%. На конкурс подалося тільки створене торік восени радіо «Прямий ФМ» (ТОВ «ТК “Прямий”»), офіційний власник якого – екс-регіонал, а нині керівник київського відділення партії «Наш край» Володимир Макеєнко.
Радіостанція «Прямий ФМ» тісно працюватиме з телеканалом «Прямий» – обидва активи пов’язують із нардепом БПП і бізнес-партнером президента Ігорем Кононенком. У жовтні 2018-го на регіональному радіоконкурсі мовник отримав перші 6 ФМ-частот: Біла Церква (98,8) і Переяслав-Хмельницький (107,7) Київської області; Павлоград (91,1) і Марганець (91,5) Дніпропетровської області; Мелітополь Запорізької області (102,2) і Лубни Полтавської області (104).
У форматі «інформаційно-освітньо-розважальна радіостанція» (частота 97,2 МГц, 1 кВт) щонайменше 50% мають становити передачі, віднесені до визначеного напрямку, стилю чи жанру, що має бути зазначено в форматі (інформаційні, освітні та розважальні передачі); обсяг ведення передач українською мовою – 100%. На конкурс подалась лише суспільна радіостанція «Промінь» (НСТУ). Загалом у радіостанції 16 ФМ-частот, з обласних центрів радіостанція веде мовлення лише в Луцьку.
У культурологічної радіостанції (частота 97,6 МГц, 500 Вт) має бути щонайменше 50% передач, віднесених до визначеного напрямку, стилю чи жанру, зазначено в форматі – культурно-мистецькі та освітні передачі; обсяг ведення передач українською мовою – 100%. На конкурс подалось тільки суспільне радіо «Культура» (НСТУ). Загалом у радіостанції 31 ФМ-частот, серед яких лише три обласні центри – Луцьк, Івано-Франківську та Харків.
Найцікавіше з форматом джазової та/або класичної радіостанції (частота 104,6 МГц, 2 кВт). За конкурсними умовами переможець має забезпечити щонайменше 50% музичних творів, віднесених до визначеного напрямку, стилю чи жанру, що має бути зазначено в форматі – джаз та/або класична музика; обсяг ведення передач українською мовою – 100%. На цій частоті до 3 березня 2017 року мовило «Радио Вести» (ліцензією володіло ТОВ «ТРК “Дивосвіт”» з холдингу «Вести Україна»), якому Нацрада відмовила в продовженні ліцензії через непрозору структуру власності. Сьогодні на частоту претендує три компанії:
1. ТОВ «Ч К» подалось на конкурс з позивним «Radio JAZZ», компанія пов’язана з найбільшим радіохолдингом «ТАВР медіа» Миколи Баграєва та Віктора Пінчука. Офіційно компанія порівну належить генеральному директору радіохолдингу «ТАВР Медіа» Ігорю Чернишову та гендиректору «Радіо Рокс» Сергію Кузіну, директором компанії виступає радіоведуча «Радіо Рокс» та генпродюсер «Мелодії ФМ» Наталія (Соня) Сотник; у статному фонді прописано 52,5 тис. гривень, компанія була створена 22 травня 2008-го.
2. ТОВ «Радіо “Класика і джаз”» подалося на конкурс з концепцією радіостанції Jazz&Blues; компанія належить порівну генпродюсеру центру Jazz in Kiev Володимиру Камінському (він виступає також директором компанії) та Леву Когану, який є братом музиканта та радіоведучого Олексія Когана; у статному фонді вказано 10 тисяч гривень; компанія зареєстрована 6 грудня 2017-го.
3. ТОВ «Телерадіокомпанія “Стильне радіо”» с концепцією «Стильний джаз» входить у медіахолдинг «Вести Украина». Власниками компанії виступають ТОВ «Медіа Інвест плюс» (99%) та ТОВ «Айджи медіа Україна» (1%), бенефіціарами яких значиться Тетяна Александрова з пропискою в нині окупованому Донецьку (раніше вона виступала власницею «Радіо Вести»). У статному фонді прописано 125 тисяч гривень. Директор компанії змінився 6 лютого – замість Дмитра Кугута фігурує Андрій П’ятницький.
Також на конкурс подалося ТОВ «Телерадіовидавнича компанія “Мастер”» з позивним «Хот ньюз»; компанія також входить до медіахолдингу «Вести Украина» (бенефіціаром також вказано Тетяну Александрову через ТОВ «ТРК “Пріоритет”» – 99% та ТОВ «Мультімедіа інвест груп» – 1%). Компанія не сплатила ліцензійний збір, а тому не допущена до конкурсу. Цікаво, що раніше ця компанія володіла частотою «Радіо Вести» в Харкові, яка, як і київська частота, також була анульована Нацрадою через непрозору власність.
Голова медіахолдингу «Вести Україна» Ольга Семченко весною 2017-го, невдовзі після анулювання київської частоти «Радіо Вести», повідомляла, що частота 104,6 МГц має відійти «ТАВР медіа». У відповідь гендиректор радіохолдингу Ігор Чернишов у розісланому релізі «ТАВР медіа» публічно це заперечував.
За більш як два роки «Радио Вести» (ТОВ «ТРК “Дивосвіт”») програло Нацраді суди на предмет неправомірності анулювання ліцензії для мовлення на київській частоті в двох перших інстанціях. 15 лютого 2018 року Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив «Радио Вести» у скасуванні рішення Нацради про відмову в продовженні ліцензії, а 12 червня 2018 року Київський апеляційний адміністративний суд підтвердив це рішення суду і відмовив в апеляції. 4 жовтня 2018 року «Радио Вести» подало касаційну скаргу у Верховний суд, який відкрив касаційне провадження і відмовив «Радио Вести» в зупиненні виконання рішень судів попередніх інстанцій. Голова холдингу «Вести Україна» Ольга Семченко в лютому в опублікованому релізі на своєму сайті обіцяла судитися з переможцем конкурсу.
«Телекритика» детально висвітлюватиме перебіг цього радіоконкурсу Нацради.
Фото: pexels