«Телекритика» зібрала персонажів кіно та серіалів, чиї якості дають їм змогу претендувати на роль глави держави. Герой чи лиходій? Диктатор чи демократ? Визволителька рабів чи генетично модифікована миша? Знайомтеся з досьє на героїв під нашим «бюлетенем» і робіть свій вибір.
[playbuzz-item item=”f44c5ee1-cbbc-4ada-b431-723f9f7863cf” shares=”false” info=”false” wp-pb-id=”532330″]
Клер Андервуд («Картковий будинок»)
Гасло: «Ми ніколи не були слабаками. Чи не так?»
Клер – це «жінка, яка не зупиниться ні перед чим, щоб отримати все». Якщо політиків із важкою рукою услід за Тетчер називають залізними леді, то Клер – титанова (втім, кінокритики люблять називати її сучасною леді Макбет). Незважаючи на те що фанатам «Карткового будинку» не сподобався 6 сезон із Клер у ролі президента, багато хто відзначав, що у відриві від шоу вона їм симпатична як політик. Дивно, але деяким глядачам новоспечена пані президент навіть здалася занадто м’якою. «Я чекав, що після всього [що Клер накоїла в перших 5 сезонах] вона створить поліцейську державу, запровадить військовий стан, стане мегазлочинною версією Френка», – нарікає один фан.
Голосуючи за неї, ви обираєте сильного і нещадного лідера; жінку, яка зробила феміністський переворот, вигнавши зі свого кабінету чоловіків, та водночас соціопатку та власницю купи брудних таємниць, у тому числі секретних угод із РФ.
Рік Граймс («Ходячі мерці»)
Гасло: «Не можна виправити ситуацію, просто побажавши цього. З цієї миті ми починаємо жити в реальному світі».
Інтернетом ширяться статті на кшталт «5 уроків лідерства від Ріка Граймса». І повчитися є чого: головний герой серіалу-довгожителя завжди дає своїм союзникам особистий приклад і не боїться забруднити руки. Всупереч упертості, він завжди дослухається до чужих думок, тож «демократії зомбі» (так у пресі називають авторитаризм, що маскується під ліберальну державу, як у Росії або Туреччині) під його керівництвом точно не будет.
Голосуючи за нього, ви обираєте лідера, який ніколи не делегує підлеглим брудну роботу і завжди доводитиме розпочате до кінця – навіть будучи зломленим.
Ліза Сімпсон («Сімпсони»)
Гасло: «Для жінки важливіше бути розумною і сильною, ніж красивою»
В епізоді Bart to the Future, дія якого відбувається в 2030 році, Ліза дійсно стала президентом. (До речі, за сюжетом, її попередником був Дональд Трамп –це один із численних випадків ясновидіння з боку творців «Сімпсонів».) Усе логічно, адже Ліза йшла до повноцінного лідерства все своє життя: вона брала приклад із видатних жінок, які боролися за свої права, могла дати відсіч чоловікам не тільки на дебатах, а й на хокейному майданчику, і боролася з будь-якими проявами несправедливості, «від сигаретного бізнесу до викрадення собачок».
Голосуючи за неї, ви обираєте натхненного ліволіберальної лідера і блискучого оратора. Щоправда, всі ці якості не допомогли їй впоратися з економічною кризою і уникнути запровадження режиму суворої економії.
Деєнеріс Таргарієн («Гра престолів»)
Гасло: «Я не дозволю звільненим мною людям знову бути закутими в ланцюги»
Матір драконів амбітна, однак пам’ять про зазнані страждання не дає їй счерствіти: Деєнеріс завжди пам’ятає про свій народ. Труднощі, які іншу зломили б (зокрема примусовий шлюб із лідером варварського племені), зробили з неї стратега. А ще Деєнеріс вельми мудро обирає радників.
Голосуючи за неї, ви обираєте лідера, який ставить інтелект вище грубої сили, не терпить несправедливого гноблення… і вміє поводитися з драконами.
Майкл Скотт («Офіс»)
Гасло: «Ви промахнетеся 100% разів, якщо не зробите жодного удару»
(Так, ми знаємо, що Скотт вкрав цю цитату у хокеїста.) «Майкл Скотт – жахливий бос», «Майкл Скотт – огидний, мерзенний менеджер» і навіть «Майкл Скотт – погана людина, і ви теж погана людина, якщо симпатизуєте йому»: приблизно так розважальні ЗМІ бачать головного героя «Офісу» у виконанні Стіва Керелла. Та як щодо того, що регіональний менеджер компанії Dunder Mifflin – чудовий командний гравець, який хоче бути для підлеглих передусім другом, і лише потім – начальником? З його стилем управління можна не погоджуватися, але горезвісний офіс під його керівництвом згуртований, як справжня сім’я. Лояльність і корпоративні цінності для Майкла важливіші за миттєві досягнень і суперництво.
Голосуючи за нього, ви обираєте кандидата, який згуртує країну навколо дійсно важливих речей і точно не стане вплутуватися в ядерну гонку… або будь-які інші перегони. Щоправда, до Скотта-президенту доведеться приставити Twitter sitter’а, який не дасть йому постити свої похмурі жарти на офіційних сторінках.
Альбус Дамблдор (серія фільмов про Гаррі Поттера)
Гасло: «Головне – боротися, знову і знову, тільки так можна зупинити зло, нехай навіть винищити повністю ніколи не вдасться»
Якось Дамблдор сказав Гаррі, що найкраще справляються з владою ті, хто ніколи її не прагнув. Такий чарівник, як директор Гоґвортса, можливо, ніколи не замислювався про посаду президента в якійсь маглівській державі, однак на цю позицію підійшов би ідеально. Дамблдор розважливий, спокійний і настільки високоморальний, що це передається навіть читачам і глядачам – напевно й виборці за його спиною відчували б себе захищеними навіть у найважчі часи. При цьому, незважаючи на свою зовнішню добродушність, Дамблдор страшний в гніві.
Голосуючи за нього, ви обираєте не тільки найсильнішого чарівника у світі, а й «батьківську фігуру», а ще – адміністративного генія.
Т’Чалла («Чорна Пантера»)
Гасло: «Дурні будують перешкоди, розумні люди будують мости»
Король Ваканди не тільки захистив країну від військового вторгнення, а й продовжив справу свого батька, привівши її до безпрецедентного технічного прогресу (тож, всупереч монархічному ладу Ваканди, можна сказати, що Т’Чалла – усе-таки технократ). Він оточив себе людьми, які затято борються за свої цінності, тож лідерська формула «ти – це усереднений портрет п’яти людей, з якими найбільше спілкуєшся» працює на його користь.
Голосуючи за нього, ви обираєте відчайдушно сміливого, але поблажливого лідера з цілим набором шаманських суперсил, які він не вживатиме на зле.
Кайло Рен («Зоряні війни»)
Гасло: «Ніхто не перекриє нам шлях»
Ви скажете, що Кайло Рен – лиходій (до того ж морально нестійкий), але його можна розглянути і в іншому світлі. Так, йому ближчі цінності Темної сторони, однак за ці цінності він стоятиме до кінця. Так, він занадто емоційний, але хто сказав, що бути Верховним лідером Першого ордена легко? Гаразд, він абсолютно не готовий до командного управління, але його дід Дарт Вейдер, як-не-як, вже висувався в президенти України. Давайте дамо хлопчині шанс?
Голосуючи за нього, ви обираєте неврівноваженого підлітка, який метається між традиційними цінностями і бунтом. Але, здається, такі типажі у владі стають усе поширенішим явищем у реальному світі.
Містер Среда («Американські боги»)
Гасло: «Небезпечні люди вважають правильним те, що вони роблять. Ось це й робить їх небезпечними»
Містер Середа, він же Одін, – теж не найдемократичніший і не найнепогрішніший з екранних лідерів. Однак його харизма (у фільмі бос Старих Богів у виконанні Іяна Макшейна нагадує крунера похилого віку) і вміння переманювати на свій бік навіть тих, хто йому спочатку несимпатизував, роблять з Містера Середи серйозного кандидата. Як бонус, він вміє керувати технікою на відстані (ніякої тобі залежності від ядерної валізки) і матеріалізує монети з повітря (щоправда, є небезпека інфляції).
Голосуючи за нього, ви обираєте стародавнього і мудрого лідера, який, з одного боку, має передвічну тягу до війні, проте, з іншого – вміє за необхідності повернути зброю суперника проти нього самого.
Брейн («Пінкі та Брейн»)
Гасло: «Мене цікавить тільки один атракціон – той, у якому я захоплюю владу над світом»
Персонаж мультяшної миші-мегаломани був частково натхненний Орсоном Веллсом і його незабутнім персонажем-магнатом із фільму «Громадянин Кейн». Але, на відміну від захоплення світу медіа, Брейн хоче захопити весь світ – причому не за рахунок природної чарівності (нагадаємо, у нього проникливий голос а-ля Сінатра), а за допомогою армії роботів, гіпно-променя, машини еволюції або ще якогось диявольського винаходу. Можливо, диктатор-миша – і не найкращий пункт у виборчому бюлетені, однак принаймні після приходу до влади Брейн точно заборонить дурні ТВ-шоу, які він так ненавидить.
Голосуючи за нього, ви обираєте лідера, який щиро хоче змінити світ на краще – нехай і вельми екстравагантними способами.
Результати читацького голосування пізніше прокоментують запрошені «Телекритикою» експерти.
Зробивши свій вибір, не забудьте також віддати голос за найкращого кандидата на роль нового Агента 007.