У Києві стартував один із наймасштабніших у країні фестивалів документального кіно Docudays UA, присвячений цифровому світу і новим технологіям. Раніше «Телекритика» склала топ-10 фільмів фестивалю, які не зможуть залишити медійників та журналістів байдужими.
А поки частина жителів Києва дивиться документальні фільми про права людини, у Будинку кіно організовують вечір перегляду серіалу «Друзі» відразу в двох кінозалах і двомк мовами, українською та англійською.
Усе б гаразд, однак питанням про те, чи є права на показ серіалу, задався Кирило Марікуца, організатор Kyiv International Short Film Festival. Після його спроби дізнатися на сторінці зустрічі, чи легальний показ, організатори заблокували цікавого, внаслідок чого й з’явився пост, в якому Кирило розповів про спроби нелегальних показів фільмів Хаяо Міядзакі в містах України з розмахом і масштабом і як похід у кіно може перерости в підтримку піратів в Україні.
«Телекритика» попросила Кирила прокоментувати ситуацію, що склалася з нелегальними показами, і розповісти, як він і його команда зв’язувалися з кінотеатрами для скасування заходів: «Два з трьох кінотеатрів відмовились проводити покази аніме Хаяо Міядзакі, дізнавшись, що у організації немає прав на покази фільмів і що права на деякі з фільмів належать нашій компанії. Кінотеатри здавали зали в оренду і тому не контролювали наявність дозвільних документів».
Два з трьох кінотеатрів відмовилися проводити покази аніме Хаяо Міядзакі, дізнавшись що у організації немає прав на покази фільмів і що права на деякі з фільмів належать нашій компанії
Тепер та сама організація What’s On Friday, яка намагалася провести нелегальні покази фільмів Хаяо Міядзакі, намагається це зробити з серіалом «Друзі», і ось як представники коментують питання про придбання прав: «Щодо цієї події – це буде більше схоже на приватну вечірку-зустріч старих друзів із переглядом окремих епізодів “Друзів”. Так, права ще не придбано. Так, це неправильно – запускати подію, а потім домовлятися з правовласником. Так, я це усвідомлюю і йду виправляти».
Отже, захід анонсовано, квитки вже продають, але права не викуплені. Це можна розцінювати як зневагу до авторського права. Чомусь люди систематично забувають, що створення контенту в будь-якому з його проявів – тривала, складна і дорога праця. Правовласникам серіалу напевно було б цікаво почути про покази їхнього продукту на комерційній основі.
Демонстрація піратського контенту негативна для кіноіндустрії завжди, передусім вона б’є по самих глядачах, обмежуючи можливість дистриб’юторів привозити легально той чи той фільм
Так чому ж демонстрація нелегального контенту в кінотеатрах – це погано? Відповісти на це запитання ми попросили Кирила Марікуцу: «Демонстрація піратського контенту негативна для кіноіндустрії завжди, передусім вона б’є по самим же глядачам, обмежуючи можливість дистриб’юторів привозити легально той чи той фільм».
Поки невідомо, чи буде проводитися показ «Друзів» легально чи ні, але ми точно знаємо, що захід не скасували. Тому відстежуємо ситуацію і намагаємося контролювати, що й де дивимося, щоб випадково не надати підтримки піратському бізнесові, з яким Україна зараз так активно бореться.
Заголовне фото: Антоніна Бобровицька. Для кавера були використані фото:
https://24.kz/ru/news/in-the-world/item/236394-v-yaponii-v-2022-godu-poyavitsya-park-razvlechenij-posvyashchennyj-multfilmam-khayao-miyadzaki
http://friends-online.co/more/946-neobychnyy-obzor-seriala-druzya.html
https://lozovamachinery.com/footer/copyright.php