Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на найближчому засіданні, в четвер, 24 січня, готується підбити підсумки конкурсу на частоту 102,3 МГц у Кривому Розі Дніпропетровської області (потужність 200 Вт). Про це свідчить порядок денний засідання, оприлюднений на сайті регулятора. Переможець конкурсу був відомим ще до його оголошення – це новостворена радіостанція, на яку має вплив народний депутат від БПП Костянтин Усов і одеський забудовник Володимир Галантерник.
«Телекритиці» став відомий список конкурсантів. Пропонуємо ознайомитися з ним, а також із деталями конкурсу, який спочатку мав ознаки корупції.
Ця частота в Кривому Розі виставляється на конкурс вдруге. 11 жовтня 2018 року Нацрада підбивала підсумки конкурсу місцевого радіомовлення. У Кривому Розі були виставлені три частоти (104,3 МГц, 102,3 МГц і 98,7 МГц). Частота 98,7 дісталася суспільному радіо «Промінь», 104,3 – «Радіо Рокс» із «ТАВР медіа» Миколи Баграєва та Віктора Пінчука. Визначити переможця на третю частоту (102,3) члени регулятора не змогли, незважаючи на наявність 4 конкурсантів. На неї претендували пропрезидентське радіо «Прямий ФМ», радіостанція україномовної музики «Радіо 1» (ТОВ «ТРК «Українське музичне мовлення ») Олександра Ксенофонтова і радіоменеджера Юрія Лященка, «Максимум ФМ» (ТОВ «ТРК «Праймедіа») з холдингу ТРК «Люкс» мера Львова Андрія Садового та місцева новостворена радіостанція Kava FM (ТОВ «Радіо Світ»). Представники останньої радіостанції не з’явилися на конкурс. За інформацією «Телекритики», домовившись заздалегідь про отримання частоти, в радіостанції не вважали за потрібне прийти на конкурс. У підсумку президентська частина Нацради провалила голосування, голова регулятора Юрій Артеменко тоді повідомив, що виставить цю частоту через тиждень на повторний конкурс і проведе його в якнайкоротші терміни, резюмувавши словами «місто не може висіти».
18 жовтня Нацрада, як і планувалося, ухвалила рішення про оголошення конкурсу радіомовників, виставивши на нього одну частоту – 102,3 МГц у Кривому Розі. У конкурсних умовах прописано, що щонайменше 15% загального обсягу власного мовлення мають становити інформаційні передачі місцевої тематики. Також дозволяється ретрансляція радіостанцій Національної суспільної телерадіокомпанії України («Українське радіо», «Промінь» і «Культура») і Центральної телерадіостудії Міністерства оборони («Армія FM»). Проти оголошення конкурсу виступив член Нацради Олег Черниш, засумнівавшись у його прозорості. З огляду на умови, на конкурс не зможе податися радіостанція суспільного мовлення «Культура», яка не має частоти в цьому місті. Черниша також підтримувала перший заступник голови регулятора Ольга Герасим’юк.
Конкурсна гарантія становить 30,5 тис. гривень. Заявки на конкурс Нацрада приймала з 3 грудня по 2 січня, відвівши на граничний термін підбиття його підсумків для себе два місяці – до 1 березня. Загалом на конкурс подалося 5 радіостанцій: Kava FM (ТОВ «Радіо Світ»), ТОВ «Радіо Кривбас», «Прямий ФМ» (ТОВ «ТК «Прямий»), «Інформатор ФМ» (ТОВ «Радіо Мікс») і «Рудана» (КП «Телерадіокомпанія «Рудана» Криворізької міської ради). Відомству, незважаючи на новорічно-різдвяні свята, вистачило менше трьох тижнів для того, щоб вивчити документи п’ятьох конкурсантів.
Радіостанція Kava FM (ТОВ «Радіо Світ») пов’язана з нардепом від БПП, екс-журналістом ТВі Костянтином Усовим. Нардеп запускає радіостанцію в інтересах одеського забудовника Володимира Галантерника, у якого є свої інтереси в Кривому Розі. Народжений в Кривому Розі Усов 15 січня був звинувачений членом фракції «Батьківщина» Андрієм Кожем’якіним у нападі на депутата відділення «Батьківщини» в Кривому Розі. Усов нібито виступав замовником цього нападу. Директором і власником радіостанції в держреєстрі зазначений Сергій Якубенко. Зі слів джерела «Телекритики», Якубенко представляє Костянтина Усова.
Компанія «Радіо Кривбас» була учасником попереднього конкурсу, вона подавалася на частоту 104,3, яка відійшла «ТАВР медіа» («Радіо Рокс»). Директором і власником компанії в держреєстрі значиться той же Сергій Якубенко. Нардеп Костянтин Усов проігнорував запит «Телекритики» у Facebook-месенджері. Помічниця нардепа запевнила «Телекритику», що в Усова немає радіостанцій. «Як народний депутат Костянтин не може виступати менеджером у комерційних структурах. У його власності немає радіостанцій у Кривому Розі», – зазначила вона.
Дніпровська радіостанція «Інформатор ФМ» (ТОВ «Радіо Мікс») належить Сергію Шишкіну, співвласнику провайдера «Фрегат» (входить до топ-10 провайдерів України). На минулому конкурсі, в жовтні, радіостанції дісталася частота в Нікополі (99,5). У січні 2018-го радіостанцію (на той час її позивним був «Радіо Мікс») намагався купити медіахолдинг «Люкс» мера Львова та лідера «Самопомочі» Андрія Садового для розвитку мережі радіостанції «Максимум ФМ». Але тоді Нацрада відмовилася переоформити концепцію радіостанції, через що угода зірвалася. Саме тоді радіостанція перейшла до Шишкіна, після чого змінила позивний на «Інформатор ФМ».
Новостворена радіостанція «Прямий ФМ» (ТОВ «ТК «Прямий»), яку пов’язують із нардепом від БПП і бізнес-партнером президента Ігорем Кононенком, отримала з першого разу на конкурсі в жовтні 2018-го відразу 6 частот: Біла Церква (98,8) і Переяслав-Хмельницький (107,7) Київської області; Павлоград (91,1) і Марганець (91,5) Дніпропетровської області; Мелітополь Запорізької області (102,2) і Лубни Полтавської області (104). Також у радіостанції «Прямий ФМ» є ліцензія на цифрове мовлення DAB+ у Києві, отримана влітку 2018-го. Керівник радіостанції – ведучий новин «Прямого» Олександр Близнюк. Згідно з концепцією, йдеться про «репортерську радіостанцю» – плануються стріми з місць подій, а також новини. У концепції радіостанції не планувалися інформаційні передачі місцевої тематики, а тому мовник не відповідає конкурсним вимогам. Офіційно мовник належить екс-регіоналу Володимиру Макеєнку, який в 2015-му був кандидатом на посаду мера Києва від партії «Наш край», яку в ЗМІ називають технічним проектом Банкової; сьогодні він входить до політради «Нашого краю».
Місцевий комунальний мовник «Рудана» (КП «Телерадіокомпанія «Рудана» Криворізької міськради) крім місцевого телеканалу готується до запуску радіостанції. На минулому конкурсі (в жовтні 2018-го) мовник претендував на частоту 98,7 МГц, але вона відійшла суспыльному «Променю». До 2015 року мовник здійснював дротове мовлення. Як відомо, мер Кривого Рогу Юрій Вілкул – член «Опозиційного блоку». Виходячи з партійної приналежності останнього, а також його одіозності, у радіостанції немає шансів отримати частоту.
UPD. Після публікації Сергій Костинський, який курирує конкурс, у відповідь на запитання «Телекритики» надіслав СМС такого змісту: «В Нацради немає “фаворитів”. Кожен учасник конкурсу матиме можливість представити себе і розповісти про переваги. Переможе найкращий конкурсант, який правильно оформив документи, зробив потужну презентацію, яка покаже його переваги для місцевих слухачів».
ТК уважно стежитиме за цим конкурсом.
Фото – Анна Федорук