Нацрада з питань телебачення і радіомовлення на своєму засіданні вчора, 10 січня, відмовила телеканалам, формально пославшись на відсутність договору між каналами і «Зеонбудом». За це рішення щодо «УНІАН ТБ» голосували проти Ольга Герасим’юк та Олег Черниш, вказавши на некоректну аргументацію. За М2 голосували за відмову всі члени Нацради, окрім Уляни Фещук (на той момент залишила залу засідань).
Обидва канали мають ліцензії на цифрове ефірне мовлення в мультиплексі МХ-4. Провайдером МХ-4 була компанія «Українська цифрова телемережа» (УЦТМ), ліцензію якої Нацрада анулювала через суди за відсутність побудованої мережі (компанія «Зеонбуд» є провайдером мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3 і МХ-5). «УНІАН ТБ» і М2 отримали ліцензію на цифрове ефірне (багатоканальне) мовлення в мультиплексі МХ-4 ще в 2008 році, вона була продовжена в березні 2015-го на 7 років цим складом Нацради. Однак весь цей час у каналів не було можливості реалізувати мовлення, оскільки в ліцензії не був прописаний оператор телекомунікацій.
Свою заяву про переоформлення мультиплексу «УНІАН ТБ» пояснив наявністю вільного місця після непродовження ліцензії телеканалу «Бізнес», яка закінчилася в серпні 2018-го. Канал мовив у мультиплексі МХ-3. Заяву «УНІАН ТБ» було подано ще в жовтні, відразу після нього на переоформлення мультиплексу подав канал М2.
Те, що «Зеонбуд» говорить, що це нібито було зроблено під конкурс, не відповідає дійсності, оскільки конкурс був для регіонального та місцевого мовлення, а договір – на загальнонаціональне мовлення.
Питання щодо телеканалу М2 члени регулятора проголосували без дискусії. У «УНІАН ТБ» вказують на те, що договір із «Зеонбудом» був підписаний 20 липня 2018 року. Відповідальний секретар Нацради Олександр Ільяшенко акцентував на тому, що «Зеонбуд» заперечує угоду – вона була підписана, коли канал подавався на регіональний конкурс в Одеській області, тоді як зараз просить загальнонаціональне мовлення: «Ми отримали відповідь “Зеонбуду”, що зазначений договір був підписаний виключно для участі телеканалу «УНІАН ТБ» в конкурсі на вільні місця в мультиплексі МХ-5, що проводився в 2018 році. Сторони домовилися, що в разі неотримання ліцензії на конкурсі цей договір вважається таким, що не набрав чинності».
Юрист-консультант «1+1 медіа» Ірина Стройко заперечує такі доводи: «Ми звернулися до “Зеонбуду” влітку 2018-го про підписання договору. Там чітко написано, що це договір на загальнонаціональне мовлення. Те, що “Зеонбуд” говорить, що це нібито було зроблено під конкурс, не відповідає дійсності, оскільки конкурс був для регіонального та місцевого мовлення, а договір – на загальнонаціональне мовлення». Також юрист вказала на те, що в ліцензії не вказано оператора телекомунікацій. Його відсутність за іншими ліцензіями Нацрада раніше трактувала як порушення. Телеканал готовий платити «Зеонбуду» за актуальними тарифами.
Заступник голови Нацради Уляна Фещук зазначила, що місце в МХ-3 не вільне, оскільки телеканал «Бізнес» (викуплений каналом TVi) подав до суду на рішення Нацради щодо анулювання. Також чиновниця повідомила, що не знає, як вирішити питання телеканалів «УНІАН ТБ» і М2 після того, як регулятор виграє суд у «Бізнесу» (одне місце потрібно розділити на два канали).
Член Нацради Валентин Коваль, а в минулому директор телеканалів М1 і М2 розповів, що такі договори з «Зеонбудом» мовники підписували після того, як регулятор оголошував цифрові конкурси. У телеканалів не було можливості змінити їх – провайдер підписував угоди без правок за спеціальним шаблоном. Телеканалу потрібно було тільки завантажити pdf-файл на сайті провайдера. У минулі роки наявність договору з «Зеонбудом» була головною умовою участі в цифрових конкурсах.
Відмовляючи в переоформленні ліцензії «УНІАН ТБ», більшу частину населення України штучно позбавляють доступу до якісного контенту і звужують вибір глядача до каналів, які транслюють виключно провладну точку зору.
Член Нацради Олег Черниш нагадав, що при продовженні ліцензії регулятор повідомляв телеканалам про технічну можливість вести мовлення в мультиплексах «Зеонбуду», оскільки є можливість розширити їх – із восьми каналів мережу можна збільшити до 13. Також Черниш разом із Ольгою Герасим’юк звернули увагу на хитку аргументацію щодо угоди з «Зеонбудом» і попросили перенести питання для того, щоб коректно виписати проект рішення. Ірина Стройко просила Нацраду відкласти розгляд питання, поки не вирішиться в суді питання вільного місця в МХ-3.
Сьогодні телегрупа «1+1 медіа» розіслала повідомлення про те, що обурена відмовою Нацради в переоформленні ліцензії «УНІАН ТБ». У групі вважають, що «в розпал передвиборної кампанії безпідставна відмова в ліцензії інформаційного каналу є виключно політично мотивованою».
«Ми бачимо, що з наближенням виборів частішають випадки, коли пропрезидентська більшість в Нацраді продовжує відстоювати інтереси певних політичних сил. Нас турбує, що Верховна рада чомусь не встигла проголосувати в 2018 році за постанову про мораторій на проведення перевірок ЗМІ контролюючими відомствами в передвиборний період, що є усталеною практикою виборів минулих років в Україні. Ми переконані, що напередодні виборів політики повинні стояти осторонь від роботи незалежних ЗМІ, – коментує генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко. – Водночас, відмовляючи в переоформленні ліцензії «УНІАН ТБ», більшу частину населення України штучно позбавляють доступу до якісного контенту і звужують вибір глядача до каналів, які транслюють виключно провладну точку зору».
«1+1 медіа» має намір відстоювати свої права в судовому порядку. «Наша законодавча база побудована таким чином, що створює великий простір для політичних маніпуляцій. Ми переконані, що на період передвиборчої кампанії має настати режим тиші, коли політичні сили не втручатимуться в діяльність медіагруп, а ліцензії будуть видаватися відповідно до норм закону. Інакше ситуація все більше нагадуватиме роман Джорджа Оруелла “1984”», – коментує директор юридичного департаменту «1+1 медіа» Тетяна Смирнова.
«Телекритика» надіслала запит до StarLightMedia c проханням прокоментувати рішення Нацради з М2.
Фото: Анна Федорук