Громадська рада НСТУ в четвер, 20 грудня, на своєму засіданні доручила правлінню суспільного мовника «підготувати та надати план створення власного підрозділу журналістських розслідувань». Також керівництво НСТУ має розробити «ряд заходів», пов’язаних із суспільно-політичним мовленням. Про це пише «Детектор медіа», повний текст протоколу засідання стане доступним на сайті «Суспільного» згодом. Засідання наглядової ради викликало жваву дискусію у Facebook, де обидві сторони обмінялися звинуваченнями в маніпуляціях.
Кому заважали «Схеми» і «Нашi грошi»
Як писала «Телекритика», на своєму засіданні члени наглядової ради НСТУ готувалися порушити питання про подальший вихід у ефір програм антикорупційних розслідувань стороннього виробництва, що викликало обурення з боку колективу програм «Схеми» і «Наші гроші», які за день до цього звернулися з відкритим листом. Голова наглядової ради НСТУ Тетяна Лебедєва пояснила журналістам цих програм, що є ряд членів наглядової ради, які вважають неможливим віддавати «на аутсорс» передачі новинної і суспільно-політичної тематики.
На думку ведучої «Схем» Наталії Седлецької, саме розголос «сплутав карти недоброзичливцям у наглядовій раді НСТУ». Журналістка вважає, що прибрати програми з ефіру хотів Олексій Панич, обраний до наглядової ради НСТУ від освітніх громадських організацій: «Оскільки всі члени наглядової ради могли прийняти нашу заяву на свою адресу, вважаємо за необхідне конкретизувати, що ідею з відмовою від зовнішнього контенту, а значить позбавлення «Схем» ефірного часу на “Суспільному” більше педалює саме Олексій Панич. При цьому, розбираючи наші матеріали на молекули, кожного разу, коли вони болісно зачіпають Петра Порошенка. Незважаючи на запевнення, що втручання в контент “Суспільного” – не компетенція членів наглядової ради», – зазначила Седлецька.
Контракт на продовження трансляції програм «Схеми» і «Наші гроші» на наступний рік не був підписаний станом на 19 грудня. З програмою «Схеми» з боку НСТУ контракт був підписаний 20 грудня, після засідання наглядової ради: «Окрема подяка Зурабу Аласанії, який зі свого боку зробив це сьогодні (підписав контракт. – Ред.). За нами, звісно, справа не стане».
Взаємні звинувачення
На засіданні 20 грудня був присутній Денис Бігус – ведучий програми «Наші гроші». У своєму Facebook він висловив здивування тим, що члени наглядової ради Віктор Таран та Олексій Панич у коментарі одному з видань повідомили, що Бігус «пообіцяв оприлюднити нову заяву зі спростуванням своєї попередньої заяви».
Член наглядової ради НСТУ Олексій Панич у відповідь вказав на маніпуляції з боку Дениса Бігуса:
Раніше своє невдоволення програмами журналістських розслідувань «Першого» висловив голова правління НСТУ Зураб Аласанія, назвавши, зокрема, програму «Схеми» «жовтою». У 2017 році після призначення членів правління НСТУ повідомлялося, що на «Суспільному» буде створено власний департамент журналістських розслідувань. Програми «Схеми» і «Наші гроші» почали виходити на «Першому» завдяки Зурабу Аласанії. Голова «Суспільного» досі публічно не прокоментував ситуацію, зокрема, причини непідписання контрактів на наступний рік.
У жовтні програма «Наші гроші» випустила розслідування про першого заступника голови СБУ Сергія Семочка, про російське громадянство членів його сім’ї, отримане після 2014-го. У листопаді «Схеми» розповіли про таємні зустрічі Віктора Медведчука з Петром Порошенком. У АП оперативно відреагували на це розслідування і запевнили, що президент насправді не мав і не має спільних бізнес-інтересів із Медведчуком. Видання «Детектор медіа» після цього випустило відразу чотири матеріали з критикою розслідування, один із яких написав син Лебедєвої – Отар Довженко.