Незважаючи на прострочені ліцензії, мовлення на цих частотах законне до ухвалення Нацрадою рішення про їх продовження. Цим і користується радіогрупа, продовжуючи мовлення своїх радіостанцій. Причини затягування питання продовження ліцензій в регуляторі пояснюють тривалими судами про анулювання цих частот. Хоча у регулятора є юридична можливість не продовжити ліцензії – у холдингу непрозора структура власності. У жовтні минулого року Нацрада була рішучішою щодо цього. Тоді регулятор не продовжив ліцензій деяким радіокомпаніяч групи, поповнивши свій резерв частотами в 35 містах.
«Телекритика» розбиралася, чому цього разу відомство не поспішає з рішеннями щодо радіохолдингу.
Довідка. До «радіогрупи УМХ» входять п’ять національних радіостанцій («Наше радіо», «Радіо П’ятниця», «Ретро ФМ», «Авторадіо» і NRJ), а також три столичні («Джем ФМ», «Голос столиці» і Lounge FM). За даними досліджень ТNS (остання хвиля), частка холдингу на ринку становить в межах 20–23%. Це друге місце після «ТАВР медіа» з часткою 30–33%. Ринок радіореклами за підсумками 2018 року, за даними Всеукраїнської рекламної коаліції, становитиме 578 млн грн.
Проблемний холдинг
Після Євромайдану Сергій Курченко переховується в Росії. Навесні 2014 року проти нього порушили низку кримінальних справ, зокрема – щодо ухилення від сплати податків на суму понад 182 млн гривень, розкрадання та легалізації коштів в розмірі 800 млн гривень, фіктивного підприємництва тощо. 1 квітня 2016 року, після набуття чинності законом про прозорість медіавласності, холдинг назвав своїм кінцевим бенефіціаром через ряд офшорів Метью Бредлі Андріана з Белізу. Наприкінці березня 2017-го холдинг вказав своїм бенефіціаром вже харків’янина Дмитра Крікберга. Він володіє компаніями групи через трастову угоду з кінцевою ланкою в структурі власності – Метью Бредлі Адріаном. У 2013 році Крікберг був членом наглядової ради Одеського нафтопереробного заводу, коли той належав Сергієві Курченку. До цього Крікберг працював у низці інших структур Курченка.
Восени минулого року через непрозору власності група втратила 35 частот, 22 з яких – в обласних центрах. Нацрада ухваила рішення не продовжувати ліцензії після завершення термінів дії. Простроченими були ліцензії «Авторадіо», «Ретро ФМ» і «NRJ-Україна». Тоді ж регулятор вирішив звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензій на мовлення всіх 13 компаній, на які оформлені ліцензії радіостанцій холдингу, мотивуючи це несвоєчасним поданням інформації про зміну бенефіціара – коли Метью Бредлі Адріан був замінений на Дмитра Крікберга з Харкова (компанії не вклалися в місячний термін для подання заяв).
Наприкінці грудня 2017 року стало відомо про націоналізацію активів УМХ за позовом Генпрокуратури. Але в січні – лютому цього року суди першої та другої інстанцій відмовили Генпрокуратурі у відкритті провадження щодо передачі активів УМХ в управління державному Нацагентству з повернення активів АРМА (лютневе рішення Апеляційного суду Києва, яким залишили чинним рішення першої інстанції – Печерського райсуду – про незаконність передачі активів УМХ в управління АРМА).
«Підвішені» ліцензії
Поки тривають суди з анулювання ліцензій, у компаній холдингу завершився термін дії ще шести ліцензій чотирьох компаній з трьох радіостанцій:
«Радио Пятница» (ДП «Новий обрій»): 15 червня завершився 7-річний термін дії ліцензії на 55 FM-частот;
«Авторадіо» (ДП «ТРО Довіра»): 22 березня завершився 7-річний термін дії ліцензії радіостанції на мовлення в таких містах: Чернігові, Сумах, Івано-Франківську, Запоріжжі, Павлограді Дніпропетровській області та Сімферополі (90,6 МГц); 20 червня – у Рівному; 16 вересня – у Черкасах;
«NRJ-Україна» (ПрАТ «Студія« Європозитив ») 8 червня завершилася ліцензія в містах: Київ, Нікополь Дніпропетровської області (а також тимчасово окупованих Феодосії і Керчі); 25 червня – у ТОВ «Фірма «Волинь» (офіційно ліцензія записана на радіостанцію з позивними «Радіо NEXT », але веде мовлення «NRJ-Україна») завершилися ліцензії на частоти в Миколаєві, Черкасах та Кривому Розі Дніпропетровської області.
Таким чином, на межі анулювання 67 частот (ще три – в окупованому Криму). «Радіогрупі УМХ» вигідне затягування розгляду питання. Більш того, тепер, коли регулятор пропустив 60-денний термін, це дає юридичні можливості оскаржити майбутні рішення регулятора за цими ліцензіями.
Заступник голови Нацради Уляна Фещук, яка до роботи в регуляторі була головним юристом УМХ (коли холдингом володів Борис Ложкін), відповідаючи на запитання, чому регулятор не ухвалює рішення про продовження ліцензій, вказує на суди з анулювання ліцензій: «У нас є позов про анулювання цих ліцензій, який зараз розглядається. Тому ми чекаємо рішення суду щодо анулювання», – повідомила Фещук на засіданні 29 листопада. На цьому засіданні регулятор розглядав зміну редакційної ради «Авторадіо», затвердивши її оновлений склад (радіокомпанії зобов’язані затверджувати зміну редакційної ради в регуляторі, це прописується в доповненнях до ліцензій). Тоді ж і було порушене це питання членом відомства Олегом Чернишем.
Глава юридичного відділу Нацради Ганна Литвищенко запевняє, що регулятор сьогодні виграв суди з анулювання ліцензій деяких компаній: «Нелогічно ухалювати рішення про продовження ліцензій, за якими ми вже ухвалюввали рішення звернутися до суду для анулювання. Суди тривають, щодо деяких компаніяй вже є рішення першої інстанції. Але завантаженість суддів настільки велика, що прогнозувати (кінцеві) рішення не можна», – запевнила Ганна Литвищенко. Питання логічності узгодження зміни редакційного складу в цьому разі не порушувалося.
Цікаво, що раніше регулятор був іншої думки про ухвалення рішень щодо продовження ліцензій радіостанцій УМХ. 19 квітня нинішнього року відомство на своєму засіданні намагалося розглянути питання продовження однієї з ліцензій «Авторадіо» (ДП «ТРО Довіра»), термін дії якої закінчився 22 березня. Згідно з проектом рішення, який був виведений на екран під час засідання, регулятор планував відмовити радіостанції в продовженні ліцензії на шість міст, пославшись на непрозору власність. Але питання було зняте з розгляду. Уляна Фещук коментувала виключення питання з порядку денного коротко: «Ми вивчали подані документи. Чекаємо відповіді від відповідних органів», – повідомила тоді чиновниця без уточнень.
Питання продовження ліцензій «Авторадіо» на мовлення в Рівному (20 червня) і Черкасах (16 вересня) регулятор не виносив на засідання. Якщо Нацрада відмовить у продовженні всіх трьох ліцензій, у радіостанції залишаться такі частоти на мовлення – в Кадіївці (Стаханові) Луганської області, Білій Церкві Київської області, Бердянську Запорізької області, Мукачеві Закарпатської області, Луцьку та Ялті (ліцензія на всі міста одна, ччинна до 20 вересня 2019 року), а також у Хмельницькому, Тернополі та Мелітополі (ліцензія чинна до 23 січня 2020 року).
Наприкінці весни регулятор також планував розглянути питання продовження ліцензії «Радио Пятница». На одному з травневих засідань питання було раптово зняте з порядку денного без пояснення причин. Удруге регулятор планував розглянути питання на одному із засідань у червні. Але саме цього місяця Нацрада не засідала через конфлікт між її парламентською і президентської частиною – засідання тоді не проводилися через відсутність кворуму.
Загалом же регулятор протягом останнього року намагався не помічати «Радіогрупи УМХ». Хіба що на засіданні 19 липня Нацрада призначила перевірку щодо відсутності мовлення «Радіо Next» (ТОВ «ТРК« Пілот-Україна »), на частотах якого відбувалася ретрансляція «NRJ-Україна». Перевірка була призначена на умовах ліцензії, на яку записані частоти в Херсоні, Одесі, Миколаєві та Львові. Але що цікаво, у «Радіо Next» є також інша ліцензія, записана на ТОВ «Фірма «Волинь» (також мовить в основному «NRJ-Україна»), порушення за якою моніторинг відомства не зафіксував.
Судові рішення виявилися призупиненими
Незважаючи на запевнення головного юриста Нацради в успіхах регулятора в анулюванні ліцензій радіостанцій УМХ, реєстр судових рішень свідчить про зворотне. Процес анулювання ліцензії «Радио Пятница» був призупинений судом 11 січня з приписом: до набуття чинності судовим рішенням щодо оскарження радіостанцією рішення Нацради про звернення до суду з питання перевірки, яка передувала рішенню з анулювання. Через півроку остаточного рішення про перевірку Нацради суд ще не ухвалив.
Практично аналогічна ситуація з «Авторадіо». Процес анулювання ліцензії радіостанції був припинений судом ще 17 грудня через зустрічний позов радіостанції до Нацради. Однак, як свідчить судовий реєстр, суд був відновлений 26 липня. Через п’ять місяців з цього питання суд так і не ухвалив остаточного рішення.
Затягується також суд із «NRJ-Україна» (ПрАТ «Студія «Європозитив»): 27 листопада суд ухвалив рішення перенести розгляд питання на 30 січня наступного року.
«Радио Пятница» – найцінніший актив, він володіє найбільшою в країні FM-мережею і регулярно входить до топ-5 найрейтинговіших радіостанцій України (за даними TNS). Навесні «Радио Пятница» змінило власність кілька разів. У березні власниками мовника замість Дмитра Крікберга стали юрист Максим Варламов і власник «БізнесРадіоГрупп» і «Фокус медіа» Анатолій Євтухов (порівну). Наприкінці травня частка останнього перейшла до Дмитра Дорофєєва – екс-директора телеканалів Business і Dobro, керівника умовного медіахолдингу екс-віце-прем’єра Сергія Арбузова. У червні єдиним власником радіостанції став Варламов. Він же значиться бенефіціаром досі. Незважаючи на нового власника, на своєму сайті радіостанція досі вказує приналежність до «Радіогрупи УМХ».
Спочатку мовник називався SuperRadio, його першим власником називали Валерія Хорошковського, пізніше – Сергія Арбузова та Олександра Януковича. Наприкінці 2013 року SuperRadio перейшло до «Радіогрупи УМХ», а в січні 2015 року новий склад Нацради дозволив змінити позивний на «Радио Пятница». Разом зі зміною назви радіостанція відкоригувала музичний формат (з євромузики на шансон) і згодом увійшла до топ-5 найрейтинговіших радіостанцій України (за даними TNS).
Анулювання ліцензії «Радио Пятница» могло б стати досить показовим для ринку доказом змін у роботі регулятора домайданного періоду.
Для колажу використане фото Gettyimages: 3067135 Photo by Bert Hardy/Picture Post/Getty Images 1066072974 Photo by Dan Kitwood/Getty Images