У чому суть?
У разі ухвалення законопроекту №6688 Служба безпеки України отримає можливість блокувати будь-які ресурси в інтернеті через провайдера на 48 годин без відповідного рішення суду. Достатньо буде рішення РНБО і навіть просто прокурора або слідчого, затверджене у прокурора. Якщо провайдер відмовиться підкоритися вимозі влади, то перший раз його оштрафують на 1% від річного доходу, а вдруге – на 5%.
Авторами такого, відверто скажемо, спірного законопроекту є депутати Іван Винник (БПП), Дмитро Тимчук («Народний фронт») і Тетяна Чорновол («Народний фронт»). Сьогодні проект не був унесений до порядку денного, для цього не вистачило голосів (тільки 158 «за»). Цікаво, що Іван Винник, будучи ініціатором законопроекту, в голосуванні участі не брав, а Дмитро Тимчук взагалі не прийшов на засідання.
У чому проблема?
Коаліція «За вільний інтернет» підготувала юридичний аналіз законопроекту №6688, в якому перераховуються основні спірні моменти.
Законопроект дає владі можливість обмежити на невизначений період доступ до будь-якого веб-сайту через занадто широке визначення підстав для блокування і відсутність дієвих механізмів контролю.
Дублює підхід Росії з ведення реєстру заборонених сайтів, на підставі якого провайдери та хостери зобов’язані закривати доступ до таких ресурсів.
Дає змогу продовжити блокування сайтів на підставі Закону України «Про санкції», що суперечить Конституції України та Конвенції про захист прав людини.
Провайдерів зобов’яжуть за власні кошти встановити спеціальну техніку для блокування, технічні характеристики якої будуть визначені тільки після ухвалення закону, за участю СБУ.
Наділяє СБУ неконтрольованими повноваженнями у сфері нагляду за виконанням вимог щодо блокування сайтів, що може призвести до зловживань і тиску на будь-яких суб’єктів інтернет-ринку України
.
До коаліцію «За вільний інтернет» входять:
ГО «Платформа прав людини»
ГО «Лабораторія цифрової безпеки»
ГО «Центр інформації про права людини»
ГО «Кримська правозахисна група»
Представництво Freedom House в Україні
Надія Бабинська
Микола Костинян
Крім того, не голосувати за скандальний законопроект закликали:
ГО «Інститут масової інформації»
ГО «Академія української преси»
Національна спілка журналістів України
ГО «Детектор медіа»
ГО «Інформаційна безпека»
ГО «Український інститут з прав людини»
ВГО «Інститут Республіка»
Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів
Схід SOS
ГО «Інститут розвитку регіональної преси»
Громадський холдинг «Група впливу»
ГО «Центр громадянських свобод»
Український незалежний центр політичних досліджень
Освітній дім прав людини в Чернігові
ГО «Донецький інститут інформації»
ГО «Центр UA»
Що далі?
Безумовно, законопроект №6688 ще вигулькне в стінах Верховної ради. Тому на цьому етапі необхідні громадські слухання та обговорення цього проекту, які можуть допомогти не допустити запровадження цензури в інтернеті. Одна з таких дискусій вже запланована в понеділок, 9 липня, в конференц-залі Національної спілки журналістів України (вул. Хрещатик, 27а). Голова НСЖУ Сергій Томіленко офіційно запросив на цю дискусію одного з ініціаторів законопроекту, Івана Винника.
А «Телекритика» продовжуватиме стежити за розвитком подій.