У 2017 році було зафіксовано 90 випадків прояву фізичної агресії проти журналістів, повідомляє НСЖУ.
«Вперше з часів Євромайдану авторитетна міжнародна правозахисна організація Freedom House знизила рейтинг України в частині незалежності ЗМІ, – повідомляє на своїй сторінці у Facebook Сегрей Томіленко, голова НСЖУ. Сьогодні він становить 4,25 пункту. У 2015 році він був дещо кращим – 4,00, а в 2009–2010 роках – значно кращим – 3,50. Серед основних причин нинішнього погіршення незалежності медіа американські експерти зокрема називають фізичні напади на журналістів та відсутність прогресу в розслідуванні вбивства Павла Шеремета».
У березні 2018 року НСЖУ обговорювала ситуацію зі свободою слова в Україні. У процесі дискусії учасники відзначили, що злочини проти журналістів у нашій країні розслідуються неналежним чином, і правопорушникам вдається уникнути належного покарання.
Як зазначають у НСЖУ, в Кримінальному кодексі України є статті, що захищають права журналістів, однак вони «нівелюються неефективним слідством і відсутністю прецедентів судового покарання».
З 2015 по 2017 роки до Єдиного реєстру досудових розслідувань України (ЄРДР) були внесені відомості про 641 виробництво за п’ятьма «журналістським» статтями Кримінального Кодексу, 38% справ було припинено на стадії слідства, 58% досі перебувають на стадії розслідування з перспективою «списання за терміном давності». До суду дійшли тільки 27 справ, що становить близько 4% від загальної кількості справ, внесених до ЄРДР.
Також занепокоєння НСЖУ і правозахисних організацій викликає відсутність з боку уряду будь-яких кроків на шляху до звільнення журналіста газети «Дзеркало тижня» Станіслава Асєєва, який перебуває в заручниках у Донецьку майже рік.
НСЖУ вимагає від голови Верховної Ради України Андрія Парубія «негайно внести на розгляд парламенту питання про призначення парламентських слухань з питань свободи ЗМІ та фізичної безпеки журналістів».
Слухання з питань свободи слова повинні були провести ще минулого року, однак пан Парубій не виніс це питання на розгляд і не поставив на голосування в сесійній залі.
«Скоро виповниться рік, як президент Петро Порошенко пообіцяв публічний звіт правоохоронців у розслідуванні вбивства Павла Шеремета. З нетерпінням чекаємо виконання цієї обіцянки», – йдеться у висновку заяви НСЖУ.