Україна, долучившись до цієї боротьби відносно недавно, зараз перебуває на стадії формування необхідної законодавчої бази і обкатки практики її застосування. Однак перші результати вже є. Нещодавно чергових цифрових піратів накрили на Закарпатті.
Нелегальне місто
Жертвою піратів цього разу став медіахолдинг «1+1 медіа». Виявилося, що в місті Виноградів Закарпатської області тисячі абонентів ТОВ «Електрон-Сервіс» дивилися канали холдингу нелегально, провайдер не платив жодної копійки правовласнику за їх ретрансляцію.
«У грудні 2017 року нам стало відомо про трансляцію чотирьох наших телеканалів «1+1», «2+2», «Бігуді», «УНІАН» за допомогою технології IPTV провайдером, який не мав на це права, – розповів керівник відділу дистрибуції «1+1 медіа» Іван Примаков. – Після підтвердження відсутності юридичних домовленостей з ТОВ «Електрон-Сервіс» на вчинення цих дій ми відразу звернулися із заявою про скоєне кримінальне правопорушення в Національну поліцію Закарпатської області».
Така поведінка провайдера – це не просто проблеми конкретного холдингу, зрештою від піратства таких масштабів страждає весь ринок. Для правовласника – це недоотримана вигода, яка могла піти на подальший розвиток і створення якісного контенту. Для інших закарпатських провайдерів – нерівні умови ведення бізнесу і нечесна конкуренція. Адже той, хто краде контент замість того, щоб купити на нього права, опиняється у виграші.
Нарешті, для кінцевого споживача – це завжди послуги низької якості. Піратські провайдери рідко ускладнюють собі життя якісним технічним обслуговуванням абонентів. А в цьому разі провайдер «Електрон-Сервіс» ще й крав пакет каналів не повністю, ТЕТ і «ПлюсПлюс» були абонентам недоступні.
Рука закону
Поліція спрацювала оперативно. Досить швидко були встановлені власники ТОВ «Електрон-Сервіс», які й показували жителям Виноградова канали в обхід закону.
«За місцем розташування сервера ТОВ «Електрон-Сервіс» у м. Виноградів на Закарпатті, а також за місцем проживання директора і системного адміністратора працівники кіберполіції провели три санкціоновані обшуки. Виявлене серверне обладнання, яке використовувалося для незаконної ретрансляції, а також веб-ресурс, на якому було понад 5000 фільмів», – рапортує начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України Сергій Демедюк.
Крім того, директор піратського провайдера, як справжній наркобарон, зберігав удома великі суми готівкою. Під час обшуку в його будинку поліцейські виявили 1,6 мільйона гривень.
Економічна експертиза вже встановила масштаби збитків, яких завдали пірати правовласникам. ТОВ «1+1 Інтернет» недоотримало близько 60 тис. гривень, а американська компанія FOX – понад 1 мільйон.
Керівництво кіберполіції зізнається, що боротьба з піратством – сфера складна і потребує постійних зусиль. Технології не стоять на місці, а спритні пірати першими починають застосовувати їх для крадіжки контенту. І правоохоронці змушені постійно бігати з ними наввипередки.
«Ми повинні бути хоча б на крок попереду в рівні обізнаності про тенденції розвитку технологій, щоб своєчасно реагувати і протидіяти злочинам у сфері інтелектуальної власності. Водночас можна констатувати, що законодавство України дуже лояльне до осіб, які скоюють такі злочини. Тому ми виступаємо за те, щоб відповідальність за такі дії була посилена на законодавчому рівні», – констатує Сергій Демедюк.
Злочин і кара
Закарпатським флібустьєрам було вручене повідомлення про підозру. Досудове слідство дійшло висновку, що директор і системний адміністратор ТОВ «Електрон-Сервіс» вчинили злочин, передбачений ч. 2 ст. 176 «Порушення авторського права і суміжних прав» Кримінального кодексу України. Згідно із законом, за це загрожує великий штраф, виправні роботи або навіть реальне тюремне ув’язнення терміном до двох років. Звісно, з обов’язковою конфіскацією незаконно нажитих коштів і всієї техніки.
«Представником ТОВ «1+1 Інтернет» було подано заяву про скоєне кримінальне правопорушення в Слідче управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області. За вказаною заявою було розпочато досудове розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 176 Кримінального кодексу України. 29 січня 2018 матеріали цього кримінального провадженн були об’єднані в одне провадження з матеріалами кримінального провадження від 15.09.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 176 і ч. 1 ст. 361 КК України», – повідомляє адвокат Олександр Папуця, партнер Smartsoluitons law group, яка представляє інтереси «1+1 медіа» у цій справі.
Подальшу долю інтернет-піратів вирішить суд. У будь-якому разі, красти контент і заробляти гроші на нелегальних трансляціях фігуранти цієї справи найближчим часом не зможуть.
А іншим українським піратам час замислитися. Часи вольниці, коли за поширенням інформації та контенту в Україні майже ніхто не стежив, закінчилися. Боротьба з піратством і захист інтелектуальної власності – це обов’язкова умова євроінтеграції України. Тож пора починати жити по-дорослому і платити за використання чужого контенту.