Із завершенням цієї історії кожен справлявся по-своєму: хтось писав, що герої «Школи» житимуть в їхній пам’яті вічно, як і герої Rebelde way, були й ті, хто запевняв, що в фінальному епізоді розгледів незавершені сюжетні лінії, що може означати, що «Школі» ще бути. Продюсери 1+1 Production такі припущення відкидають – продовження не буде, хоча на «Плюсах» не виключають, що нові історії з життя підлітків можуть найближчим часом з’явитися на «1+1». Підбити підсумки 78 серій, 65 годин і 2 сезонів серіалу «Школа» спеціально для «Телекритики» взялася головний продюсер сценарних розробок і супроводу виробництва телеканалу «1+1» Дарина Жукова.
Про старт роботи над серіалом
У проект я заходила як головний редактор і автор. Але під кінець роботи над першим сезоном мої функції стали ширшими, і з другого сезону я вже стала частиною продюсерської групи. Дуже вдячна колегам за таку пропозицію. Я отримала величезне задоволення працювати в цій команді.
Я відразу загорілася темою серіалу. Про школу в такому форматі у нас в країні ще ніхто не знімав. У нас був певний виклик – розповісти про актуальні проблеми підлітків, про які в нашому суспільстві вважають за краще мовчати, а це завжди цікаво. Тому погодилася стати частиною команди без роздумів.
Про феномен підліткових серіалів на прикладах «Школи» Гай Германіки або «Бунтівного шляху» Кріса Морена
Так, це культові серіали. А ще «Беверлі Гіллз» – пам’ятаю, як бігли після уроків додому, щоб не пропустити нову серію. Було дуже цікаво подивитися, як живуть і чим живуть однолітки в іншій країні, які у них інтереси, проблеми. Ми вперше побачили і почули теми, які для нас на той час були табу. Навіть говорити про них вголос або обговорити вдома з батьками так вільно і легко, як обговорювали в серіалі, ми не могли. Тому «Школа» Гай Германіки, навіть через стільки років після ефіру того ж «Беверлі Гіллз», викликала такий суспільний резонанс і неоднозначну реакцію.
Наше суспільство і на той момент не було готове зіткнутися з такою правдою, і серіал зазнав сильної критики. А у дітей і молоді в школі та за її межами дійсно існують проблеми, з якими вони не завжди можуть впоратися самостійно. З буллінгом, наприклад, можна зіткнутися вже в початковій школі. І важливо про це говорити.
Кастинги 1 і 2 сезонів
Через те, що багато історій ми взяли з реального життя підлітків, дуже хотілося зберегти відчуття реальності і в поданні матеріалу, а для цього нам потрібні були нові обличчя. Для багатьох наших акторів робота в серіалі «Школа» – перший телевізійний або перший акторський досвід взагалі, а для когось головна роль була дебютом. Незважаючи на це, всі актори чудово впоралися зі своїми завданнями. Ми дещо ризикували, однак усі наші ризики себе виправдали, і ми в результаті дуже задоволені ансамблем.
Кастинги другого сезону відбувалися дещо складніше. Ми розуміли всю відповідальність – від точно праймового слота в ефірі осені до не розчарувати глядача і зробити продовження ще крутішим, ще цікавішим. У другому сезоні з’явилися нові лінії, багато нових персонажів. Ми переглянули дуже багато проб. Розгледіти талант і ризикнути, тому що віриш саме в цього хлопця або дівчину – це драйв. Ми відкрили багато класних молодих акторів. Вони стали мегапопулярними в соціальних мережах, зараз активно ходять на кастинги інших проектів, їх помітили і запрошують зніматися. Я впевнена, що у багатьох попереду успішна акторська кар’єра.
Про любовні історії за кадром «Школи»
Ми зібрали дуже багато красивих, талановитих, молодих людей на знімальному майданчику, де вони разом проводили більшість часу. Тому любовні історії траплялися. На щастя знімальної і продюсерської групи, це не заважало роботі, усі серйозно ставилися до графіків. Eсі розуміли, що це не шкільний табір, а робота. А плюси в тому, що глядач відчуває хімію між героями, коли емоції непідробні, це важливо.
Актори самі активно розповідають про свої стосунки на проекті та після нього в своїх інтерв’ю, тому нового нічого я додати не зможу. Нещодавно вийшло велике інтерв’ю Анни Трінчер і Богдана Осадчука, де вони розповіли про свої плани на майбутнє. Усі актори дуже здружилися і продовжують спілкуватися і після проекту.
Про складнощі
Найскладніше – це велика продуктивність. У нас був невеликий бюджет, тому ми були змушені істотно оптимізувати процеси та знімати швидко. У нашій команді було багато людей, які дуже фанатично, в хорошому сенсі цього слова, ставляться до робочих питань. Усе вдалося, тому що всі – і група, і актори – з божевільною самовіддачею йшли до мети.
Ми впоралися з постільними сценами. Розуміючи, яка нас дивитиметься аудиторія, ми дуже акуратно заводили тему сексу взагалі та ще на стадії сценарію завершували такі сцени ледь почавши. Особливо ті сцени, які були у школярів – тут було важливо просто визначити проблему і дати сюжетний хід. Переживали, що актори будуть соромитися, але, до речі, всі дуже швидко налаштовувалися і спокійно виходили на майданчик, тому особливих проблем під час зйомки не було.
Про українську мову серед підлітків
Сценарії написані українською мовою. І ми спеціально не заводили персонажів, які розмовляють суржиком. Школярам ми додавали легкий молодіжний сленг, англіцизми. Їх було просто писати, діти зараз так і розмовляють, ми перевіряли. Не можу сказати, що хтось із героїв дуже вибивався за мовою, на мій погляд, всі звучали досить органічно.
Про особисті відкриття
Я дуже рада, що в моєму житті з’явилася можливість працювати над цим проектом. У мене є дочка, їй скоро буде 8 років, вона ходить у другий клас. І я намагаюся бути їй не лише мамою, а ще й найкращою подружкою. Ми багато розмовляємо, у нас є свої секретики, і я дуже сподіваюся зберегти наші такі довірчі стосунки. Так важливо, щоб діти не боялися і не соромилися прийти до батьків і поговорити з ними про те, що їх турбує. Адже з будь-якої ситуації є вихід, і батьки точно допоможуть його знайти. Насправді, це велика проблема для українських підлітків – часто вони не наважуються поділитися переживаннями з ким-небудь. Після виходу серіалу шанувальники буквально засипали наших акторів своїми історіями про буллінг, нерозділене кохання, непорозуміння з батьками. Тому ми запустили онлайн-щоденник «Тільки нікому не кажи», де підлітки можуть висловитися і бути почутими.
Про улюбленого персонажа
Я точно не зможу вибрати одного персонажа. Краще лінію, напевно. Мені дуже подобається те, якою вийшла сім’я Тохи (Богдан Осадчук), в яку ми вписали нашу прекрасну Дарину Петрівну (Олена Курта). Ми багато всього пережили з ними разом, дуже емоційна лінія вийшла.
Звичайно, мені подобається й історія Катерини Анатоліївни (Яніна Андрєєва) з Алексом (Микита Вакулюк), і Лола (Ліза Василенко). Мені складно зупинитися, тому що всі герої вийшли дуже об’ємними, глибокими, з ними було легко працювати.
Рекорди «Школи»
Ми дуже задоволені показниками. «Школа. Випускний» пройшов із високими цифрами – середня частка сезону за аудиторією 18–54 (Україна) становила 12,8%. Середнє охоплення однієї серії – близько 3 млн глядачів, а охоплення сезону перевищило 12 млн (4+, Україна). При цьому у другого сезону («Школа. Недитячі ігри», «Школа. Випускний») була дуже серйозна конкуренція на ТБ. В інтернеті наш контент теж дуже затребуваний. Під час показу перших серій сезону «Школа. Випускний» на платформі 1+1 video був зафіксований рекордний потік передачі даних – понад 208 Gbps. На YouTube цей сезон зібрав понад 19 млн переглядів. А за весь час існування YouTube-каналу серіалу «Школа» його подивилися понад 203 мільйонів разів. У соціальних мережах теж величезний інтерес до проекту і його героїв. Сторінка в Instagram @top.school за два роки існування зібрала понад 700 тис. унікальних користувачів, а деякі особисті сторінки акторів перевищують цей показник. Також унікальний стікер-пак із героями стрічки завантажили з понад 700 тис. пристроїв.
Результати допрем’єрних продажів
Так, наші колеги з команди 1+1 Digital вперше серед українських медіагруп провели експеримент із продажем допрем’єрного показу продукту власного виробництва. За весь час допрем’єрної кампанії вдалося продати понад 3,5 тис. ексклюзивних показів у мобільному застосунку 1+1 video.
Слід зазначити, що передплата була доступна тільки для користувачів смартфонів на базі android, а розплатитися можна було лише банківською карткою. Та ця кампанія стала сигналом для українського ринку і дала старт роботі в напрямку розвитку платної моделі монетизації контенту.
Про придбання формату «Школи» за кордон
Ми вже можемо про це говорити, тому що угода відбулася, договір підписаний, і зараз готуємо необхідний пакет матеріалів для передачі. Права на формат викупила компанія Fremantle (Велика Британія). У Fremantle величезний досвід роботи з форматами. У каталозі цієї компанії багато назв, які стали світовими хітами. Тому ми впевнені, що у серіалу «Школа» складеться прекрасна форматна історія.
Чи буде 3 сезон?
Ми, звісно, бачимо, що навіть після ефіру інтерес до героїв не зникає. Актори зараз поїхали в фан-тур серіалу, з аншлагами гастролюють Україною. А ми з радістю і гордістю спостерігаємо за їхніми виступами. Бажання повернутися на екран з новою історією у нас є. А значить, будемо над цим працювати.
Усі фото в матеріалі надані прес-службою телеканалу «1+1».